Skocz do zawartości

Model samolotu do 3D około 1.5m rozpiętości w wersji KIT


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy gdzieś w Polsce da się kupić model w wersji KIT, który miał by około 1.5m rozpiętości i nadawał by się do 3D.

Chodzi mi o model do samodzielnego złożenia więc nie podawajcie mi linków do modeli ARF :)

Przeszukałem internet i nic nie mogę znaleźć, są modele do kupienia  w wersji KIT o rozpiętościach 1m, 1.25m, 2,2m.

A nie mogę znaleźć modelu o rozpiętości 1.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Posiadam formatki CNC tych modeli, które były udostępnione przez jakiś czasz przez Pana Sławka.

Jest tylko kilka problemów o których wspominał Pan Sławek. Katana x-lite  jest podobna za ciężka na tył i trudno ją wyważyć jeśli robi się ją w wersji z silnikiem elektrycznym. Do tego jescze podobno katanka nie jest jakaś rewelacyjna do 3D.

Co do Su-29 to nie wiem tak naprawdę jak ten model lata i nie chcę go budować w ciemno, dochodzi jeszcze problem maski i kabiniki w obu przypadkach. Bardzo żałuje, że Pan Sławek nie sprzedaje jakieś sprawdzonego modelu do 3D w wersji KIT z kabinką i maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że zainteresowanie tego typu kitami jest niemal zerowe. Su 29 1,6 pewnie by się doczekał zestawu gdyby było jakiekolwiek zainteresowanie. Co więcej, pliki z rysowania Su cudem przeżyły padaczkę dysku  i dwa zagubione pendrive (szczęściem zostały na karcie SD) więc gdybym miał już wdrożyć jakiś zestaw to po całkowitym liftingu polegającym na skrajnym odchudzeniu konstrukcji, przerzuceniu ze sklejki na węgiel obciążeń występujących w modelu. Ponieważ trochę lepiej radzę sobie z modelowaniem 3D zamówiłbym frezowanie kopyt kabiny i dwóch połówek maski. Zobaczymy jak pójdzie z Extrą 1030 jako KIT. Jeżeli będzie zainteresowanie to wrócę do kilku zapyziałych tematów. Obawiam się jednak że przegram z wyrobami z Chin. Obym się mylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłbym zainteresowanym KIT-em modelu o rozpiętości około 1.5m, który nadawał by się do 3D.

Nie każdy chcę kupować gotowe modele, są ludzie którzy chcieli by sobie coś zbudować, ale nie konciecznie chcą projektować modele i wycinać je ręcznie. A jak wiadomo zaprojektrowanie dobrego modelu do 3D to nie taka prosta sprawa, ponieważ taki model musi spełnić dużo warunków żeby dobrze latał w porównaniu np. do jakiegoś trenerka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . W Katanie wystarczy przesunąć skrzydło o 2 cm w stronę ogona i zastosować wersję płata ze zmienną grubością profilu .

I wtedy lata 3D .( Pewnie wystarczy przedłużyć przód modelu ) .  Można pokusić się o zwiększenie innych modeli Sławka do 1500 mm  zmieniając nieco materiał z jakiego wykonane są części (mocniejszy) . Koszt wykonania modelu to okolo 450 zł , jeśli sami wytniemy części według planów ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katana X-Lite faktycznie jest dość ciężka. Powiększanie moich projektów, właściwie każdego, nie koniecznie mojego projektu niesie za sobą rysowanie modelu od nowa. Raz że trzeba zmieniać materiały, dwa odchudzić konstrukcję, trzy dopasować wszystkie przekroje , wypusty itp.  Taki prawie gotowy projekt to Extra 1600. Jest jedna rzecz do przeróbki zarówno w tej 1600 jak i 1250. Klapa kabiny- totalną pomyłką okazało się wykonanie kabiny i klapy jako jedną wytłoczkę. Nie w tym problem że nie wychodzi przy wytłaczaniu bo z tym akurat problemu nie ma. Chodzi o to że jest ciężej, bardziej upierdliwie przy sklejaniu wytłoczki z balsową ramką no i problem przy oklejaniu żelazkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad mam plany Extra 300 w wersji 2 metry, plik CNC. Jednakże tak samo jak Ty szukam czegoś mniejszego. Dlatego zapytałem Sławka w jego temacie dot. relacji budowy Extra czy plany będzie sprzedawał bądź wersję KIT. Jeżeli ktoś posiada fajne plany to proszę o udostępnienie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Zrobiłem już 3 Katana X-łite 1400 , ważyły puste od 900 gram do 1100 gram . Wycinam je ręcznie , odrysowywując  z szablonów sporządzonych z planów . Materiały na model dobieram indywidualnie . Model o rozpiętości 1400 mm można zbudować z tych samych materiałów co o rozpiętości 1250 , tylko rurę do skrzydeł musimy dać dużo mocniejszą  oraz wzmocnić domek silnika . Ale to nie problem przy dostępności do rurek lub płaskowników węglowych . Największym problemem było dobranie odpowiednich parametrów powiększenia planów modelu by wydrukować w rozpiętości 1400 mm . Przy puzlach jakie projektuje Sławek dopasowanie wpustów do otworów w częściach nie zajmie przy ręcznej obróbce zbyt wiele czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie taka potrzeba to mogę odgrzebać projekt Extry1600, i jak bym się przyłożył to pewnie w okolicach 20 lipca była by wycięta i pewnie szybko sklejona. Kwestia przerobienia tej klapy i wysłania kopyt do frezowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta muszą być ludzkie bo sam milionerem nie jestem. Przerobię więc to i owo w modelu, złożę w 3D celem sprawdzenia, zrobię formatki i do cięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jakieś pojęcie o rozmiarach, pomimo że to że wiadomo iż ma 1600 rozp, podam kilka innych danych. A więc cięciwa końcówki 255mm, grubość profilu 35mm. Cięciwa przy kadłubie 475mm, grubość 57mm. Powierzchnia nośna ( realna, czyli same skrzydła bez żadnych wirtualnych centropłatów) to 54dm2, długość modelu 1550mm, rozpiętość poziomego 626mm, największa cięciwa 265mm, pow statecznika 12,6dm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.