Skocz do zawartości

Moje pierwsze pływadełko :-)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mój pierwszy post poza przywitaniem i już będę zadawał pytania… :-) Otóż moje plany budowy samolotu na chwilę odeszły na dalszy plan i postanowiłem stworzyć coś prostszego. Początkowo miał być ślizgacz ale ostatecznie padło na łódkę napędzaną śmigłem. Posiadam następujące wyposażenie:

- silnik Dualsky XM4250CA-6 ze śmigłem 12x7
- regulator Dualsky 60A V2
- pakiet Dualsky 14.8V/4950MAH 25C HED
- serwo Hitec HS 805MG do steru

Teraz chcę zabrać się za budowę kadłuba - możliwie jak najprostrzego (kształt deski z lekko uniesionym dziobem). Wykorzystam cienkie deski balsowe i na koniec wszystko okleję laminatem (może ze dwie warstwy materiału po 100-200g) aby całość była bardzo sztywna, później szpachla i malowanie. Nie wiem co z tego wyjdzie, bo będzie to mój pierwszy poważny model i wykorzystam wiedzę zdobytą w sieci :-)

I teraz pytanie. Jakiej wielkości kadłub (szerokość, długość) projektować, aby sensownie pływało to z powyższym wyposażeniem (najlepiej aby było niewywracalne)? Jaką łączną wagę powinien mieć cały model (cała elektronika to około 1kg)? Jak najlepiej ulokować środek ciężkości (około 30% długości od rufy)? Co do steru lepiej zastosować taki za śmigłem czy może taki standardowy (w wodzie)?

Sorki za banalne pytania ale z pływającymi dopiero zaczynam i cały czas się uczę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Właśnie o tym myśle. Nie wiem tylko jak dobrać odpowiednią wilelkość kadłuba. Zbyt duży będzię "ociężale" pływał. Zbyt mały może zrobić fikołek przy ostrym dodaniu gazu :-) Nie mogę znaleźć info na temat maksymalnej wagi modelu dla tego silnika - wtedy byłoby łatwiej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podłączam się do tematu Kolegi Tomka, ale chciałem zapytać co sądzicie o pomyśle wykorzystania jako kadłuba takiej łodzi deski do pływania. Zalega mi w piwnicy taka deska (nie znam w tej chwili wymiarów), i z tego co kojarzę ma całkiem akuratny kształt;  zrobiona jest chyba z jakiejś twardej pianki/twardego styropianu i pokryta tkaniną.

To jest coś w tym stylu:

i-mondo-deska-do-plywania-cars-84cm-1103

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myśle. Nie wiem tylko jak dobrać odpowiednią wilelkość kadłuba. Zbyt duży będzię "ociężale" pływał. Zbyt mały może zrobić fikołek przy ostrym dodaniu gazu :-) Nie mogę znaleźć info na temat maksymalnej wagi modelu dla tego silnika - wtedy byłoby łatwiej :-)

Tomek poszukaj u nas na forum, czy też na rcgroups. Znajdziesz tam wymiary i wagi airbotow to będzie Ci łatwiej zorientować się w temacie. Porównaj wyposażenie jakie montują w standardowych wymiarach z tym co masz to będziesz wiedział na czym stoisz i do czego powinieneś dążyć.

Generalnie jeśli będzie lżejsza to na dziób możesz dorzucić balast w postaci ołowiu albo baterię przesunąć do przodu. ☺

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, spróbuje się rozeznać i jak już coś znajdę, to jeszcze z Wami skonsultuję. A jeszcze pytanie odnośnie balsy mam. Czy gdybym wykonał np cały kadłub z balsy około 2mm i potem pokrył 1-2 warstwami maty szklanej, to będzie to wytrzymałe? Rozumiem, że potem wystarczy tylko obszlifowana szpachlówka poliestrowa i jakiś lakier? Nie chciałbym aby mi coś potem odpadało :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jeszcze proszę, czy do tego mojego silnika - czyli Dualsky XM4250CA-6 mógłbym założyć śmigło drewniane 14x7 lub 14x6? Niby producent takie też podaje jako "kompatybilne". Nie wiem tylko, czy to może dla 3 cel jest podane (ja mam aku 4 cele). Czy różnica z 12x7 byłaby duża w ciągu i czy nie przeciążałoby to silniczka?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.