Skocz do zawartości

Ładowanie pakietu Eneloop 2000 mAh


idfx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Planuję zacząć używać pakiet :

 

http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=15416

 

Mam poważne obawy co do jego sprawności / ładowania / pojemności.

 

Ostatnim razem ładowałem go prądem 0.3 A teoretycznie do pełna. Zrobiłem kilka prób działania odbiornika / serwa gazu i rozłączyłem pozostawiając w piwnicy.

 

Dziś podjąłem dalsze próby użycia (po około miesiącu) i pakiet okazał się praktycznie całkowicie rozładowany. Nie miał siły zasilić odbiornik a co dopiero serwa. W czasie przechowywania był odłączony od wszelkich źródeł poboru prądu.

 

Zabrałem się więc za próbę ładowania ładowarką X-Charger C6. Ustawiłem prąd na 0.5A na programie NiMH i po około godzinie pokazało, że pakiet Full ładując tylko około 227 mAh. Pakiet parzył w rękę.

 

Odczekałem aż wystygnie i ponowne ładowanie na 0.2A tym razem.

 

Władowało 200 mAh i ta sama akcja.

 

Czy prawidłowo go ładuję czy jest po prostu walnięty ? Według mnie ładuje się zbyt szybko, grzeje za bardzo i te 427 mAh na 2000 jakoś mi nie pasuje. Gdyby przed ładowaniem miał te 1500 (bo brakujące 427 i pokazało Full) to przecież chociaż odbiornik by zadziałał a pakiet był zdechły. Niestety nie pomyślałem, by sprawdzić napięcie przed pierwszym ładowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, po pierwsze to rozładuj pakiet do 0.6V na celę prądem 0,2A . Dlaczego ? Dowiesz się z tematu na www.rcclub.eu ( o ile jeszcze tam jest bo nie zaglądam tam już ze 3 lata) Potem naładuj prądem 200mA. Potem rozładuj ponownie i znowu naładuj. Po 4-5 takich cyklach możesz zacząć rozładowywać prądami 0,5A i ładować podobnym. Pamiętaj że w pierwszej dobie po ładowaniu Ni-xx tracą 3-10%  swojego ładunku a potem około 1% dziennie. Na wspomnianym rcclubie umieściłem wykresy ładowań różnych pakietów. Jeżeli masz w którejś celi zwarcie (mostek) możesz go spróbować odpalić kondensatorem elektrolitycznym o dużej pojemności. Powiem Ci jak  wtedy kiedy stwierdzisz takie uszkodzenie lub przeczytaj książkę sekrety modeli z napędem elektrycznym- tzw.biała seria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Eneloop,y to producent nie zaleca "specjalnych zabiegów" przed pierwszym użyciem. Akumulatory są wstępnie ładowane u producenta, i można je używać od razu.

Dzięki, tylko powiedz mi jeszcze jak mam sprawdzić jakie napięcie jest na poszczególnym ogniwie (celi) ?? To polutowany i zafoliowany pakiet z dwoma kabelkami pradowymi i tez same służą do ladowania.

Albo się przebić końcówkami pomiarowymi do poszczególnych cel, albo zdjąc koszulkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pomyślałem, bo nie ma wtyczki balancera :) Dziękuję za podpowiedzi. Na wszelki wypadek naładuję go jeszcze raz małym prądem i rozładuję do zera, zobaczę ile zeszło. Jaki by nie był, tak jak Stanisławie wspomniałeś dla mnie coś też jest nie do końca ok, że w ciągu miesiąca się tak wypompował leżąc na półce w piwnicy.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwal folię i pomierz celki. Jeżeli któraś jest zwalona to ona bierze na siebie baty przy ładowaniu. Jeżeli ustawiłeś prąd ładowania 200mA to jest to prąd 1/10C czyli tzw. prąd bezpieczny którym pakiet może być ładowany nie przez 14h ale nawet przez 100h. Musisz pomierzyć celki - każdą z osobna i dopiero wtedy można coś powiedzieć o ich stanie.  Samorozładowanie i wydajność celek ni-xx jest zależna od temperatury ale kilkanaście stopni nie robi aż takiej róznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.