Skocz do zawartości

skalowanie i drukowanie plików dwg, dxf


Slawek_9000

Rekomendowane odpowiedzi

krótki kurs używania programów typu CAD. Znawców proszę o nie wyśmiewanie, to ma być instant wiedzy dla początkujących z programami CAD.

 

Wstęp (można nie czytać, ale IMHO warto)

Programy graficzne typu CAD służą do sporządzania dokumentacji technicznej czyli rysunków w komputerze, i drukowanie ich. Od znanych programów typu corel różnią się przede wszystkim precyzją oraz tym, że mają większe możliwości edycji parametrów obiektów rysunkowych, natomiast zdecydowanie mniejsze możliwości malarskie typu cieniowanie , w zasadzie nie mają ich prawie wcale.

 

Podstawowym programem graficznym typu CAD jest używany na całym świecie w biurach projektowych od rakiet po ławki ogrodowe AutoCAD firmy Autodesk, jednak jest to program bardzo drogi, i ma możliwości których amator nie wykorzysta nawet w 5%. Ale sposób zapisu plików stał się standardem, autocad wykorzystuje pliki o rozszerzeniu *.dwg . Istnieje kilka wersji , niekompatybilnych między sobą, od 2000, 2004, 2006 i 2007 oraz starsze już nie spotykane (r.14)dlatego jeśli czasem nie uda się nam otworzyć pliku, znaczy to że wersja pliku jest nowsza niż posiadanego programu CAD.

Format *.dxf jest formatem do wymiany plików między rożnymi systemami CAD, ale prawie każdy program potrafi w nim zapisywac i odczytywać, choć prawie żaden go nie używa , gdyż DXF nie ma np. możliwości zapisywania łuków i punktów. (to też uwaga- jeśli konwertujemy DWG na DXF trzeba ręcznie zastąpić łuki odcinkami prostymi).

 

Istnieje cała rzesza darmowych programów do robienia dokumentacji w postaci cyfrowej, obrabianie jej i drukowania. Wystarczy użyć googli, żeby sobie jakiś znaleźć, mogę polecić A9CAD oraz starsze wersje IntelliCAD bądź BRICSCAD, dostępne gdzieniegdzie za darmo.

 

Opiszę na przykładzie A9CAD, ale wszsytkie programy CAD są bardzo podobne do siebie i nie ma dużych różnic w ich obsłudze.

 

OBSŁUGA Programów CAD

1. Otwieranie pliku- wiadomo jak, trzeba wybrać czy chcemy otworzyć DWG czy DXF. Niektóre pliki mogą być uszkodzone, te trzeba otworzyć komendą RECOVER, ale akurat A9 nie posiada takowej komendy , wtedy trzeba wysłać plik komuś kto uzywa autocada czy intellicada, bo one dobrze odzyskują pliki. Uwaga- pliki DWG są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i nawet jeden błąd może uniemożliwić ich otwieranie.

2. ZOOM- większość współczesnych programików ma ZOOM działający automatycznie z myszką (przewijanie scrolla- powiekszanie/oddalanie, wcisniecie scrolla i przesuniecie- panoramowanie), są też okienka z narysowanym zoomem, wiadomo ZOOM window , all, zaznacza jak trzeba.

3. Obszar papieru i modelu - niektóre pliki DWG są zapisane w tzw obszarze modelu , ale niektórzy niezbyt wprawni uzytkownicy rysują w obszarze layout (co w zasadzie jest błędem), jesli nic nie ma na rysunku trzeba kliknąć na dole rysunku zakładkę LAYOUT czy przypadkiem tam nie będzie nic narysowane. Wg mnie , dla normalnego rysowania używanie LAYOUT nie ma sensu, zawsze jak coś rysujemy sprawdzamy czy jesteśmy w obrzarze modelu. Przeważnie obszar modelu ma tło czarne, a lauoyt białe czy szare.

4. Mierzenie odległości na rysunku- w "dużych" programach jest komenda DIST albo DISTANCE która wyswietla na dolnym pasku odległości między zaznaczonym punktami, ale jeśli jej nie ma możemy użyć komendy wymiar czyli DIM ( DIMENSION ). Wybieramy właściwy wymiar (poziomy/pionowy, ukośny itp) i wskazujemy pierwszy punkt (np. czubek lewego skrzydła) potem drugi punkt (np.czubek prawego) i miejsce gdzie chcemy mieć wymiar, i tam go przykładamy. Otrzymamy rozpiętość na rysunku, załóżmy że wynosi ona 32 jednostki, przykładowo cale.

DYGRESJA- jeśli chcemy zaznaczyć punkt dokładnie, nie celujemy "na oko" w element, ale używamy tzw. OSNAP, czyli chwytania punktów charakterystycznych. W tym celu, zanim podamy pierwszy punkt wymiaru, klikamy na ikonki oznaczone OSNAP bądź SNAP (takie charakterystyczne kuleczki na liniach) i wybieramy właściwą, np. przecięcie linii czy kwadrant łuku , ew. włączamy pewne ustawienia SNAP/ OSNAP na stałe.

Więc mamy 32 rozpiętośc, a chcemy żeby była 1100mm. Dzielimy 1100/32=34.375 . Szukamy komendy SCALE (bądź wpisujemy z palca), zaznaczamy CAŁY rysunek , wskazujemy punkt bazowy (najlepiej róg arkusza) i wpisujemy jako skalę liczbę, która nam wyszła z dzielenia, używając oczywiście KROPKI a nie przecinka jako części dziesiętnej oddzielenie.

po tym sprawdzamy czy nam się zgadza rozpiętośc, i możemy drukować.

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

DRUKOWANIE I PODZIAł NA ARKUSZE

 

Zacznijmy od sprawy łatwiejszej, drukowania. Na początek jedna uwaga- w wielu programach CAD drukowanie wcale nie jest takie proste, i może być że spędzimy sporo czasu konfigurując ustawienia wydruku. To jest normalne, i nie świadczy o tym że jest się debilem bynajmniej.

 

Najpierw należy w zakładce FILE/ PRINTER SETUP bądź PAGE SETUP ustawić drukarkę, czyli wybrać to czego używamy. W A9 jest to proste, w innych programach wymaga troszkę poczytania helpa. Bardzo ważne jest ustawienie formatu strony, jeśli mamy A4 drukarkę wiadomo nie zdziałamy wiele, ale bardzo użyteczne sa starego typu drukarki atramentowe A3. Przykładowo Epsony drukowały na arkuszu szerokości 390 ale za to długości nawet 2m. Podobnie stary Canon BJ330 drukował na długich wstęgach (najpierw należało oczywiście dociąć taki papier, w ustawieniach drukarki wybieramy rozmiar papieru niestandardowy i wpisujemy własny). Może ktoś ze znajomych ma taką starą drukarkę atrament A3, jakość do wydruków modelarskich nie musi być rewelacyjna. Stary Canon BJ5500 drukował co prawda nie na wstędze, ale łykał arkusz A2 co pozwoliłoby na ograniczenie ilości sklejań. W wielu miastach są jednak powielarnie, gdzie plotują na życzenie, wyplot A0 kosztuje do 15-20zł.

Skala wydruku- jeśli plany przeskalowaliśmy do wielkości naturalnej (czyli jeśli nasz model ma mieć powiedzmy 1630mm rozpiętości i na planach to ma 1630 unitów rozpiętości to w opcjach plotowania wpisujemy 1:1. Jeśli nie skalowaliśmy rysunku, możemy to zrobić dopiero w czasie wydruku, i np. jeśli nasz model ma 35 unitów rozpiętości a ma mieć 900mm w okienku "plot scale" wpisujemy unit -1:25.714-mm , czy nawet po chłopsku unit-35:900 -mm. oczywiście wcześniej ustawiamy jednostki wydruku na [mm], jeśli były w calach [in].

Aby wydruki były czarno-białe a nie kolorowe, należy dopasować styl pisaków [pen style] do warstw bądź kolorów użytych na rysunku, co nie wymaga wiele wysiłku.

 

Rzecz trudniejsza- podział na arkusze.

jeśli mamy do dyspozycji drukarkę powiedzmy A4, musimy podzielić rysunek na arkusze, które potem w razie potrzeby posklejamy. W tym celu rysujemy linie podziału na naszym rysunku, wcześniej włączywszy (na dole arkusza ekranu) tryb ORTHO, dzięki któremu będziemy rysować w trybie prostokątnym.

Rysujemy pierwszą linię, powiedzmy poziomą na spodzie arkusza, i komendą COPY bądź OFFSET odsuwamy o wysokość arkusików wydruku (czyli dla A4 297 mm lecze pomniejszoną o marginesy drukarki, czyli nie 297 a jakieś 280), tak samo linie pionowe odsuwamy o 190-200 a nie regulaminową szerokość 210 dla A4. Polecam używanie komendy OFFSET, jest wygodniejsza niż COPY.

potem wiadomo, do wydruku zaznaczamy dokładnie okienka podzału, i drukujemy.

 

Uwaga: bardzo wskazane jest wstawienie na każdym arkusiku jakiejś cyferki z numerem arkusika (żeby się nie pogubić, możemy też kontrolnie wydrukować cały rysunek na małym arkusiku) oraz linijki długości np. 100 mm z podziałem co 10mm. Taka linijka pozwoli nam sprawdzić czy właściwie dobraliśmy skalę , oraz - po jakimś czasie- czy papier nam się nie skurczył, co wcale nie jest takie mało ważne zwłaszcza jak drukujemy profile laminarne. Takie linijeczki dobrze jest zamieścić dwie prostopadle.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PDF Creator bardzo dobry program, sam go używam ale nie podzieli planów na pojedyncze kartki nadające się do posklejania.

Do takiego podziału dobrym programem jest Posteriza (tylko formaty zdjęciowe).

Cały podział jest realizowany w sposób automatyczny, wystarczy wybrać tylko skalę.

Natomiast do podziału plików wektorowych (dxf, dwg), to nie wszystkie programy graficzne to robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

pliku pdf lepiej nie dzielić na arkusze, z reguły ten manewr nie wychodzi, lepiej wykorzystać właściwości drukarki w której może być zamontowane oprogramowanie pozwalające na coś takiego, np. w HP.

A co do wydruków planów w CAD powiedzmy na arkuszach a4 to proszę pamiętać, że robiąc wydruki a4 a potem je składając poszczególne części nie zawsze do siebie pasują. Zależy to w dużej mierze od stosowanej drukarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
jak podzielić plik pdf na strony tak żeby dało sie go wydrukować ?? ponieważ posiadam plany w pdf ale na jednej stronie i nie wiem jka go mam podzielić na arkusze A$ gotowe do wydruku

 

POMOCY !

 

Też się z tym męczę i jakoś nie dałem rady, mam drukarki samsunga, ale nic mi nie wyszło. Jest możliwość drukowania plakatów, ale z tak dużym wydrukiem sobie nie poradzi, maksymalnie jest 4x4 kartki A4, a to za mało. Chyba jakoś da się to zrobić, bo chyba nie drukuje się planów w formacie 5x10 kartek A4

 

Znalazłem coś takiego:

 

Adobe Acrobat

 

Drukowanie zbyt dużych dokumentów

 

Chociaż program pozwala tworzyć dokumenty PDF o maksymalnych wymiarach 15000000 cali (3180000 cm) w każdym kierunku, to większość typowych drukarek biurowych nie daje możliwości drukowania tak dużych stron. Zbyt duże strony można jednak wydrukować w kawałkach, nazywanych fragmentami, a następnie odpowiednio przyciąć poszczególne fragmenty i złożyć z nich strony.

 

Program pozwala też powiększać dokumenty standardowe i drukować ich fragmenty.

Wybierz polecenie Plik > Drukuj.

Jeśli wszystkie strony dokumentu są zbyt duże, wybierz polecenie Podziel wszystkie strony z menu Skalowanie stron. Jeśli niektóre strony mają standardowe rozmiary, wybierz polecenie Podziel duże strony.

(Opcjonalnie) Ustaw dowolne z poniższych opcji, sprawdzając wynik ich zastosowania w oknie podglądu:

Skala fragmentu Powala dopasować skalowanie. Skalowanie ma wpływ na rozdział poszczególnych obszarów dokumentu PDF między arkusze papieru.

 

Nachodzenie Pozwala określić minimalną ilość informacji powielanych na drukowanych fragmentach pliku, która ułatwi składanie fragmentów. Wielkość nałożenia jest mierzona w jednostkach określonych dla danego dokumentu. Wartość ta powinna być większa niż minimalne niedrukowalne marginesy drukarki. Maksymalne nałożenie może mieć wielkość połowy krótszego boku strony dokumentu. Na przykład, segmenty strony o wymiarach 11 x 17 cali (279,4 mm x 431,8 mm) mogą się nakładać do 5,5 cala (139,7 mm).

 

Etykiety Etykieta zawiera nazwę dokumentu PDF, datę jego wydrukowania oraz współrzędne fragmentu na arkuszu. Na przykład etykieta postaci Strona 1 (1,1) oznacza pierwszy wiersz i pierwszą kolumnę pierwszej strony. Współrzędne są wykorzystywane przy składaniu fragmentów.

 

Znaczniki cięcia W każdym rogu strony-fragmentu są drukowane znaczniki ułatwiające przyszłe składanie fragmentów. Opcji tej należy używać razem z opcją Nachodzenie. Po określeniu krawędzi nachodzącej i nałożeniu krawędzi znaczniki można wykorzystać do wyrównania fragmentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregoorr, o której aplikacji piszesz - Acrobat Reader czy po prostu Acrobat. Mam Readera ale nie mogę tego znaleźć. Może stary ?

 

Ja używam do podziału rastrowych planów (A4-A0 i większe) isiPlot. Normalnie jest wbudowany w profili2 ale można go też kupić niezależnie (10E). Co jest w nim dodatkowo fajne to to że można nim prosto skalować plany przed wydrukiem.

Ponieważ isiPlot nie drukuje pdf'ów to wcześniej robię konwersję do normalnego rastra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam . Jako stały uczestnik kursu mam pytanie do szanownego grona np :powiększam wymiary planu i wychodzą takie kwiatki jak wycięcia w żebrach pod dżwigary np 3,768 :) czy jest jakiś szybki sposób by hurtowo zmienić ten wymiar na wszystkich żebrach? drugi problem to na co zwrocić uwage przy zmianie podziałki co najczęściej wychodzi "żle" ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Przy zmianie podziałki wszystko jest powiększane, nie ma żadnej opcji żeby hurtem dopasować wycięcia na listwy itp. Jeżeli powiększasz konstrukcję dwa razy to wszystkie wymiary łącznie z grubością zostaną podwojone a waga wzrośnie czterokrotnie. Niejednokrotnie wymaga to zmiany konstrukcji itp. Niestety ale musisz ręcznie poprawić wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Wiele pytań padło w tym temacie o wydruk planów w PDF na kartkach A4. Padły propozycje instalowania nowych programów.

Chciałbym poinformować, że wydruk i skalowanie jest możliwe również w najzwyklejszym Adobe Reader.

Jest trochę w tym "zachodu", bo trzeba podzielić plan ręcznie, ale jest to możliwe.

Właśnie wczoraj wydrukowałem plany GUUPY dwukrotnie powiększone.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany jak to zrobić chętnie podzielę się instrukcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Witam,

Ja mam inny problem...

Udalo mi sie dostac w Polsce (bo zyje we Fancji) Plany Modelarskie z Karasiem p 23 ktory jest moim przyszym projectem (i tez nocnym marzeniem... :D ). Problem dla mnie jest ze to sa tylko rysunki prawdziwego samolotu ktore trzeba pszerobic na prawdziwe i dokladne plany ktore mi pomoga w budowaniu modelu. Trzeba bedzie rysowac recznie i dlateg bede prosil o wasza pomos. Wezme wszystie porady.

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.