Skocz do zawartości

dukeroger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ukryć klej? Miejsca przyklejania projektuję tak aby były przykryte przez folię- oracover, reklamowa, solarfilm- nie ma znaczenia bo wszystko da się przykleić. Można kabinkę pomalować tak żeby przykryło klejenie a reszta żeby została przezroczysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postepow ciag dalszy:

 

tak wygladaja elementy potrzebne do budowy 2 skrzydel:

10E79712-5C1B-4831-9363-0D94DAD0880C_zps

 

Budowe prowadzimy na desce montazowej do ktorej kleimy glowny wiazar skrzydla zachwoujac wczesniej jego prostopadlosc do powerzchni (katownik) oraz prostoliniowosc (linial)

Doklejamy nastepnie pod katem prostym szczytowe zeberko oraz jego stopki do deski.

 

93C999D8-8CEB-4C76-B8F0-D61ECE496C27_zps

 

wkladamy tylny wiazar w zeberko szczytowe (wkladamy oznancza nic nie kleimy)

 

8D6C0BB4-7CEA-40C7-B9CC-CBFC92B18FB7_zps

 

przyklejamy wzmocnienia do zeberek oraz sklajmy  doklejamy do zebra domek pod serwo

 

93E86E13-86EB-43A1-A656-3261A50F98C7_zps

 

wkladamy zeberka w wiazary

 

D1EEFFFB-1D04-464B-925C-823DD3EFAD9E_zps

 

dbajac by za wiazarem pozostalo miejsce na wzmocnienie wiazara:

 

DBDD3D62-1BFC-42BD-9374-DC70DBC16C3F_zps

 

dokladamy sklejone z 2 czesci wzmocnienie pomiedzy zeberkeim przykladbuowym i kolejnym - ustawiona zostaje geometria skrzydla

 

39FAB2D2-6596-4FCF-9AE2-E453102CF142_zps

 

dokladamy wiazar lotki (uwaga BARDZO lamliwy - trzeba troche podpilowac) oraz belke krawedzi natarcia

 

FA4EDDAD-2482-41DA-8D45-55F57BC13B32_zps

 

teraz mozemy polapac konstrukcje rzadkim CA a potem docinamy i doklejamy wzmocnienie weglowe wiazara lotki

 

A81D758E-1C8E-4069-8BDC-3F25C942CEC5_zps

 

oraz weglowe usztywnienie krawedzi splywu:

 

FDF35978-25B5-47A4-A24E-08D41BD2E1CC_zps

 

doklejamy wzmocnienia zeberek lotki

 

36157D3D-FF57-46B2-9643-8B97A4FB5D0A_zps

 

C945396B-B6C7-4FBB-A5AC-A3EB97675D6F_zps

 

sklejamy w jedna czesc poszycie skrzydla:

 

D0EBD8BA-EE43-4F84-81AB-E29150422B50_zps

 

lekko ukosujemy krawedz poszycia przy krwaedzi natarcia skrzydla, smarujemy zasloniete czesci zeberek bebarwnym poxipolem (ja zastosowalem zywice 10min), pozycjonujemy poszycie na skrzydle (sa naddatki na krawedziach a paski poszycia poiwnny centralnie objac zeberka tworzac ich mocnik,  po czym doklajamy na CA zukosowana krawedz do profilu krawedzi natarcia

CA przyklejamy dostepne krawedzie poszycia do wiazarow i zeber dbajac o rowne przyleganie poszycia do zeber i wiazarow (przydaje sie aplikator do CA zrobiony z zagietej igly)

 

7AF055C1-0C41-4AC1-A3F9-B0B7FEC20ED6_zps

 

odcinamy stopki od deski montazowej

 

FB108811-C148-4480-AE3A-29F761BD0DB5_zps

 

szlifujemy stopki na gladko

 

1DCB9B94-3DBA-49F9-9AD5-969D5D7D74BF_zps

 

podszlifowujemy miejsce styku poszyc a potem doklejamy druga strone poszycia i mozemy rozciac lotke od skrzydla. Szlifujemy pozostalosci laczen oraz naddatki na krawedziach

 

5E28A85A-AC18-4257-B573-09288D7892D7_zps

 

uwaga do calosci, nie spieszymy sie i mamy caly czas wlaczone myslenie - o maly wlos nie mialbym dwoch lewych skrzydel ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w opisie wkradł się jeden błąd. Na poxipol przykleja się keson do natarcia (zaznaczyłem tą spoinę czerwoną kreską) . Operacja przyklejania powinna przebiegać tak: Wszylifowane papierem 400-600 pokrycie smarujemy poxipolem w miejscu gdzie będzie przyklejone do natarcia. Da się to łatwo zrobić nakładając na listwę balsową (ścinek) np 15-centymetrową na całej długości poxipol na grubość 1-2mm, potem przeciągamy taką posmarowaną listwą po natarciu kesonu pod kątem 45st (w poziomie) W ten sposób klej ze ścinka balsy elegancko przeniesiemy na cieniutkie natarcie kesonu w postaci wałeczka klejowego. Warto popróbować na ścinkach balsy. Następnie na każde żeberko w miejscu gdzie styka się z kesonem kapiemy kropelkę średniego CA. Jak już mamy te kropelki to przykładamy keson do natarcia i delikatnie dociskamy go do żeberek. Dlaczego akurat tak? Po pierwsze - nie musimy dbać o idealne dopasowanie kesonu do natarcia (chodzi o skos) Poxipol doskonale się szlifuje po 12-24h schnięcia. Po drugie - kropelki CA utrzymają keson w odpowiednim miejscu zanim wyschnie poxipol co zwalnia nas z dociskania kesonu przez 10 minut nim klej zżeluje. Po trzecie- keson niejako sam naprowadza się na właściwe miejsce i będzie równy. Tutaj warto jest podłożyć coś pomiędzy spływ skrzydła (listwa z zawiasami) a spływ pokrycia aby pokrycie tworzyło  równą płaszczyznę (oczywiście będzie ona odchylona pod jakimś tam kątem do deski montazowej) Ja zastosowałem akurat tubkę kleju bo była pod ręką.Po 10 minutach możemy tą podstawkę spokojnie usunąć. Reszta już jest prosta.

 W tym modelu należy rzadkim CA zapuścić wszystkie żeberka przy styku ze spływem usztywniając w ten sposób balsę i wzmacniając połączenie.

  Na sam problem dwóch lewych czy prawych skrzydeł metodę mam jedną- deska z Castoramy za 15 zł na której można montować dwa skrzydła jednocześnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz nie zrozumielismy sie ale po odcieciu od deski pojechalem krawedz styku poszycia z natarciem zywica od wewnatrz, potem jak doklejalem druga strone to nalozylem odrobine zywicy na natarcie i po sklejeniu odwrocilem ze sciekla do polaczenia, efekt podobny jak mniemam.

 

jak podszliwalem krawedz natarcia i zlapalem ja rzadkim CA to poszycie sie elegancko dogielo do zeberek

 

zrobilem tez frezowanie pod kabine, nawet nie bylo specjalnej katorgi choc caly czas zastanawiam sie nad zapuszczem tego CA jako polaczenia, opary CA brzydko schna takimi bialymi osmaleniami, myslalem o jakichs mini srobkach albo tasmie dwustronnej (mam taka przemyslowa bardzo cienka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białe przydymienia od oparów ścierają się bez problemów nawet palcem. Też to miałem u siebie. Śrubki to wizualna porażka. Weź taśmę malarską, wyklej od środka kabinkę , przyklej ją i oderwij taśmę. To za prosty modelik żeby się nad nim rozwodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze Slawek popelni swoja ale zawsze dobrze jest miec jakis dokument referencyjny, czekam na twoje pierwsze kroki z balsa - mysle ze bedzie ci sie podobalo

 

wczoraj wyszlifowalem drugie skrzydlo i lotke

Znalazlem tez w bambetlach kolapczek pasujacy do mordki. Jest aluminiowy ale wazy 18g z czego z 5g mam nadzieje urwac owiercajac podstawe. Zwazylem zwykly nylonowy i wazy 12g wiec nie jest zle.

Po malu musze podjac decyzje co do oklejania, mojego typowego podejscia z naklejaniem folii zdobieniowych nie da sie tu uzyc bo chcemy miec produkt lekki wiec zastanawiam sie nad rozsadnym schematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi to faktycznie świetnie. Co do folii to faktycznie jest kiepsko bo solarfilm jest w zaledwie kilku kolorach a obciążanie modelu oracoverem , folią z HK czy też reklamową zniweczy walkę o każdy gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no to czekamy na zamowione graty oraz folie, jest maly dramat z zamawianiem solarfilmu - chyba udalo mi sie kupic w stanach

 

na razie model wyglada tak:

 

D660EFB8-73D9-48A8-B30E-6AC51BF9BCA3_zps

 

5301CFA4-10CE-4992-B1CD-9306FE1F6F1A_zps

 

F2B207C9-473A-4EA1-8E2E-7650A49CE550_zps

 

EEC93AA8-2957-423A-A9AE-9838AA1E04B6_zps

 

jak widac podwozie niekitowe (wegiel), zrobilem owiewki kol (wymienilem kola na srednice 40mm), oraz popelnilem podwozie tylne (waga calkowita 4g)

 

 

C51E1BCF-FD0B-454A-AB51-BF982FDE5593_zps

 

571bf88f-92a8-4608-86bc-32d1df76ce81_zps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, źle wkleiłeś wzmocnienie lotki w miejscu gdzie ma być dźwignia, półżeberko z prostokątym otworem powinno być pomiędzy dwoma bez tego otworu. Otwór jest po to żeby po usunięciu małych kawałków balsy zaślepiających ten otwór wsunąć w niego dźwignię napędu lotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi to faktycznie świetnie. Co do folii to faktycznie jest kiepsko bo solarfilm jest w zaledwie kilku kolorach a obciążanie modelu oracoverem , folią z HK czy też reklamową zniweczy walkę o każdy gram.

 

znalazłem solarfilm lite tu:

 

http://www.perfecthobby.pl/k439-solarfilm-lite  i tu:  http://www.rc4max.com/listaProduktow.php?v177422f297=2&kat=834

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.