Skocz do zawartości

odbudowa kadłuba


Dragon_X
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przyszło mi się zmierzyć ze sporym problemem, mianowicie kadłub mojego szybowca jest w tragicznym stanie. Jestem jego którymś z kolei właścicielem, który uczy się na nim latać rc. Po ostatnim upadku wykleił się nos zrobiony z klocka balsowego i lekko zostały uszkodzone skrzydła, postanowiłem wykonać szybki remont żeby jeszcze polatać póki pogoda pozwala, niestety po rozpoczęciu prac okazało się, ze kadłub był w kilku miejscach pęknięty. Dokonałem napraw ale wytrzymałość zapewne jest mniejsza. Jakub ma konstrukcję balsowo-sklejkową, długość 870mm, rozpiętość skrzydeł 1420mm. Wpadłem na pomysł zrobienia kadłuba laminatowego, przy czym nie chcę laminować tego starego a zrobić całkowicie nowy. Nie chcę laminować starego dla wzmocnienia ponieważ już jest dość ciężki a dodatkowa waga nie wpłynie na niego pozytywnie. Kadłub ma prostokątny przekrój. I tu zaczynają się pytania:

1 czy zaokrąglenie dla poprawy wyglądu i zdjęcia ciężaru wpłynie jakoś na możliwości lotne?

2 model zapewne przez uszkodzenia był dość nerwowy, czy przesunięcie skrzydeł do przodu i skrócenie nosa wpłynie uspokajająco lot?(tak mi polecił jeden Modelarz), jeśli tak to czy można jakoś wyliczyć o ile wszystko powinno zostać przesunięte?

3. Czytałem gdzieś o metodzie laminowania metodą traconego depronu, niestety opis był mało szczegółowy. Mam depron 6mm i pomyślałem żeby z niego zrobić kopyto kadłuba. Czy to dobry pomysł? Jeśli tak to jak potem pozbyć się depronu ze środka?

4. Jakiej najlepiej użyć żywicy w przypadku metody opisanej pkt wyżej?

5. Jakiej tkaniny szklanej aby kadłub był lekki a jednocześnie wytrzymały.

6, czy w Jakub powinny być wklejone wzmocnienia,np pół wręgi w newralgicznych miejscach?

7 czy nos kadłuba można wzmocnić dodatkową warstwą tkaninę i czy nie wpłynie to negatywnie na model (ciężar)?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Dodam, że to będzie mój "pierwszy raz" z laminowaniem i pewnie rzucam się na głęboką wodę ale cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.