Skocz do zawartości

TO-MASZ -polska odpowiedź na Magnuma :)


marek rokowski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

pogawędki na GG ze Sławiekim, i jego pomysł na zrobeinie polskiego odpowiednika plus

piękną linię kadluba  któą zaproponował spowodowały że porzuciłem czasowo moje projekty, dorysowałem reszte konstrukji i HUURRAAA! - na ploter! :)

 

dzisiaj model dostał imię: TO-MASZ :) na czesc mojego przyszłego pilota rc, któy ostatnio skończył 3miesiące... ;)

 

To Masz - bo cwaniak jak tylko wyszedł z brzuszka, zapytał naburmuszony:

-A ja nie mam imienia!

- to masz - odpowiedziała żona

 

nim zdążyła wypowiedzieć coś wiecej młody odpalił:

 

-Może być!

 

no i tak zostało... :)

 

_____________________

 

kadłub 

nie lubię kanciaków -wiec zaproponowałem zaokrąglenie góry kadłuba - technika jak w ESA:

 

20141025_194156.jpg

 

potem wkeljenie płąskowniczka w statecznik poziomy:

 

20141025_194236.jpg

 

Skrzydełko: dwa centopłaty do kupy, a na spływ i natarcie po płaskowniczku:

 

20141025_194307.jpg

 

potem przykeljenie uszek i.. gotowe:)

 

20141025_195310.jpg

 

 

Wkleiłem skrzydło w kadlub a następnie dokleiłem dolne wypełnienie na długości  uzupełnione kawałkiem epp:

 

20141025_195639.jpg

 

20141025_195911.jpg

 

przyszła pora na główny pływak:

 

20141025_202355.jpg

 

i pływaki pomocnicze:

 

20141025_202402.jpg

 

dokleiłem usterzenie:

 

20141025_205143.jpg

 

20141025_205201.jpg

 

potem silnik i serwa:

 

20141025_210632.jpg

 

20141025_233134.jpg

 

jak widzicie opjawiły się też ambibialne koła:

jutro oblot wersji lądowej :)

- chyba że uda mi się namówic kumpla na wyjazd gdzieś nad wode ;)

 

tylne kólko (będzie wymienne ze sterem wodnym)

na razei luźno skrętne

ale chybna podepnę dodatkowe serwo  pod kanał lotek :)

 

20141025_233152.jpg

 

20141025_233220.jpg

 

ok. tyle z prac "po nocy"

 

teraz obiad  a potem... OBLOT! :)

 

trzymajcie kciuki!!!

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja się tu strzępie ,rysuje ,maluje a tu bach!  Marek na szczęście w porównaniu do mnie więcej robi jak gada ,ba! nawet się wam nie pochwalił mimo sukcesu że wczoraj po ciemku zrobił przed premierowy oblot  zakończony bananem na twarzy.....

Zostało mi  czekać na dokumentacje oficjalnego oblotu  .i paczuszkę od Marka ...

 

Wreszcie będę miał model z którym  pójdę do parku zamiast robić wyprawy za miasto:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem snieg i otwieraja sie kolejne mozliwosci :)

Widzialem dzis to cudo w locie ? albo lepiej slizgu po zamglonej czelusci stawu ..... klimat byl extra - zreszta pewnie Marek za chwile cos sam skrobnie - bez 2xzdan bede chetny na koleny exemplarz !!! - supcio Panowie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak, a właściwie  gdzie  Marek poupychałeś manele (pakiet, regler,odbiornik) i czy zabezpieczałeś je czymś -np gumowymi ubrankami dla pana Wacka ?  :P

 

 

Filmik -ciężka atmosfera i lekki model filmik extra :)

Ale przydał by się filmik pokazujący więcej z latania ...mam niedosyt .

 

Dodał bym jednak na spód pływaków jakiś "ślizg" -było by znacznie łagodniejsze przejście z pływania w lot , bo mam wrażenie że teraz w momencie oderwania się od wody wyskakuje jak z katapulty -pewnie od zaciągniętego steru wysokości by zniwelować hamowanie wody...

 

Robercie -dwupłat na pływakach/pływaku   pomysł sympatyczny ale myślę że dodatkowy płat podniesie SC do góry  co ułatwi kapotaż  a w wodzie nikomu tego nie życzę.. . pomijam próby wyłowienia  -elektryki szkoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo zastanawiałem się gdzie kontynuować swój watek  TO-MASZA /Magnum  , tym bardziej że mój wybór padł na skrzydła i pływaki bezpośrednio z Magnuma  a rozpoczęty temat był gdzie indziej ,ale jestem winny naszemu forumowemu producentowi ;)  wątek ten  wzbogacić tutaj  swoją relacją.

 

Marek expresowo wyciął model według mojego życzenia -czyli o rozpiętości 1m  i szczerze powiedziawszy chyba zabrakło mi wyobraźni :)  1m- niby nie dużo ale magnum ma małe wydłużenie skrzydeł co jego resztę czyni sporym.....

Wystarczy że powiem o rozmiarze pływaków ...są wielkości kadłuba z ESY !!

 

post-1427-0-75621900-1414511298_thumb.jpg

 

Śmiało mogę powiedzieć że to TO-MASZ XXL   :)

Model wycięty wzorowo, ale tego nie trzeba mówić o modelach od Marka .

Pianka świetnie zbalansowana - czyli nie cegła i nie sito -idealna .

 

Tragedii  z rozmiarem niema , może wyszedł objętościowo większy niż się spodziewałem ale nadal jest to do przełknięcia dla napędu którego do niego wybrałem a zwiększa mi się wachlarz pakietów jakie mogę stosować(spooora pow. nośna).

Skrzydło planuje odczepiane   i  wstawię kółka w "owiewki" , przy tym rozmiarze jest to już wskazane .

Przemyślę co gdzie wzmocnić i jutro do sklepu........

 

PS. do dziś nie wiem jak Marek układa te części w pudełka że mu się wszystko mieści....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, gratuluję oblotu! Napisz coś jak ci się lata tym modelem. Dla mnie jest to przyjemna zabawa ale mam małą skalę porównawczą w porównaniu do ciebie. Ciekaw jestem jak wyjdzie Duży Tomasz. Sam mam zamiar zbudować jeszcze dwa MGM i może jeden z nich będzie też taki duży. 

 

Rafał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zacząłem ujarzmiać bestie :) .

Na pierwszy ogień poszły skrzydła  .centymetrowej grubości płyta EPP .

Na natarcie dałem rurkę węglową 4mm  o grubszej ściance  spływ -pręt węglowy 3mm

Profil jest utrzymywany w 5 punktach -kadłub , 2xpodwozie, 2x winglety 

 

Nacięcie końcówek centropłata troszkę zajęło mi czasu -trzeba było przygotować szablony ze styroduru  -praktycznie kopie tej cześć kadłuba pod skrzydłem  2szt  , wystarczyło odciąć ich  boki pod  kątem 35'  by uzyskać powierzchnie do prowadzenie ostrza (oczywiście wersje L i P)

 

Po sklejeniu skrzydeł nie mogłem się powstrzymać... :) jeszcze nic nie szlifowane ,ot tak poskładane by ogarnąć całość wzrokiem

Obcążki dla wyważenia by stal dumnie  a papeć dla porównania (nosze rozmiar 43  )

post-1427-0-37379500-1414692247_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.