Skocz do zawartości

Jakiej żywicy użyć ?


Elkojote
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałem spróbować zrobić kadłub do szybowca metodą traconego styroduru . Nie robię sobie wielkich nadziei bo ponoć nie takie to proste jak się wydaje . Z tego co sam wyczytałem  żywica epoksydowa nie zniszczy styroduru ale gdzieś ktoś pisał że styropian "niszczy" styren którego w obecnych żywicach poliestrowych ponoć też nie ma. Ja znalazłem coś takiego http://allegro.pl/zywica-epoksydowa-epidian-53-utwardzacz-z-1-200g-i4857601145.html  w opakowaniu 200g i tkanina taka http://allegro.pl/szklana-tkanina-aeroglass-130g-m2-plotno-i4850780476.html . Nada się to do moich eksperymentów ?? Wystarczy taka ilość żywicy czy brać X2 ?? Nakładać to paskami czy jakoś w całości od przodu jak skarpetkę ? Wybaczcie pytania nowicjusza ale ciężko znaleźć krok po kroku jak to robione jest . Tu na forum znalazłem w ten sposób robiony kadłub toto 5 ale kolega własnie poległ przy próbach z tkaniną i żywicą , watek niestety urwany . Motylasty ładnie  ma zrobione ale to o co pytam też tam nie pokazane . Gdyby się znalazła jakaś dobra dusza i chociaż trochę naprowadziła był bym wdzięczny .         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć, bierz żywicę L- 285, o wiele łatwiejsza w przesączaniu tkaniny bo rzadsza od epidianu. Ta tkanina którą podałeś jest trochę za gruba. Szukałbym cieńszej o gramaturze 80g -48g/m2. Cieńszej tkaniny trzeba dać więcej warstw, ale lepiej się ułoży na krzywiznach kopyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Spokojnie możesz użyć tego Epidianu i tkaniny 130.  Sposób oblaminowania (większe lub mniejsze kawałki tkaniny) zależeć będzie od krzywizny kopyta. Im mniej kawałków tym mniej zgrubień, które potem trzeba zeszlifować lub potraktować nadmierną ilością szpachlówki. Grubość tkaniny w dużej mierze zależeć będzie od  rozmiarów kadłuba który zamierzasz zrobić. Do DLG będzie trochę za gruba. Kadłub wyjdzie za ciężki ale 80 - 100cm kadłub - spokojnie, zwłaszcza, że ma to być wprawka. Całość najlepiej ciasno owinąć folią polietylenową (im mniej zmarszczek na folii tym mniej potem szlifowania) a jeszcze lepiej - VB.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za cenne informacje , kadłub nie będzie jakiś potężny , długość około  40 cm . Co do owijania folią to już na koniec po laminowaniu żeby docisło czy przed żeby styroduru nie zjadło ?? Tak to wygląda i takie to duże (linijka ma 50 cm )

 

CAM00334%5B1%5D.jpg

CAM00323%5B1%5D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Owinąć po laminowaniu, żeby docisnąć. To jest maleństwo. Tkanina 130 będzie za gruba... Dałbym 50, 80 max. 30 też mogłaby być od biedy, więcej warstw po prostu.

Żywicę rozmieszać w mniejszych ilościach, żeby w trakcie laminowania nie zaczęła gęstnąć. No i laminat lubi temperaturę, pokojową przynajmniej.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe mocne słowa "budujesz" na razie zbieram informacje. Kolega próbuje mi wyciąć szybowiec który proponowałeś ale coś nie ogarnia do końca tej swojej wycinarki laserowej i w między czasie chciałem spróbować zrobić kadłub do Toto 5 ale obawiam się że jedyne co pokaże to wypaprane ciuchy od żywicy.

 

 

Polecam www.motylasty.pl tam znajdziesz informacje na temat metody traconego styopianu

W pierwszym poście pisałem że tam już wertowałem zawsze chętnie tam zaglądam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam materiałów na allegro była tkanina 48g m2 9zł metr wysyłka 16zł trochę bez sensu a zwłaszcza że sprzedajacy nie miał żywicy musiał bym jeszcze z innego miejsca zamówić. Teraz to już wogóle tej 48g nie widze na allegro jest 30g ale też żywicy gość nie ma . W abc rc gdzie bym sobie pojechał mają tylko żywice . Chyba gdzieś w Krakowie poszukam to bym zabrał rodzinke na zakupy a przy okazji kupił bym i ja na miejscu . Ty się pewnie w Krakowie zaopatrujesz gdzie kupie te rzeczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się pewnie w Krakowie zaopatrujesz gdzie kupie te rzeczy ?

 

Ostatnio kupowałem w waxie. Nie ma szaleństwa cenowego ale mam to pod nosem. Kiedyś wynalazłem faceta z olxa w Krakowie który w starym magazynie rozlewał różne żywice i miał kilka grubości tkanin 48, 80,163 i coś grubszego. Wszystko tanie jak barszcz. Koleś chyba już zwinął interes a ja teraz żałuje bo mogłem zaopatrzyć się na długie lata :( Grubsza tkanina oczywiście nada się tylko będzie się gorzej układała na załamaniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja używam EPIDIANU 53 jest duzo tanszy od L285 Przesącza sie jedną i drugo tak samo.Jak bys stwierdzil ze zagesta dolewasz troche toulenu.Ja stosuje denaturat lub metanol czysty,daje ten sam efekt co toulen lecz szybciej paruje.Wadą 53-ki jest zapach,285-ka jest bez wonna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no to już eksperci się muszą wypowiedzieć czy można mieszać żelkoty poliestrowe lub winyloestrowe z epianem 53:) Dużą formę planujesz? Może żelkotu nie potrzebujesz tylko wystarczyło by Ci wymieszać żywicę z aerosilem lub mikrobalone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można mieszać żelkoty poliestrowe lub winyloestrowe z epianem 53:)

Niestety nie mozna - nie bedzie sie trzymac razem- luszczy sie, odchodzi :( a szkoda bo o ilez tansze i latwiejsze byloby wtedy zycie ;)

 

Najlatwiejsze w uzyciu, dobre, niedrogie sa obecnie poliestrowe systemy bezskurczowe typu rm2000 czy neomould.  Stosuja je na formy rowniez producenci wyczynowych topowych modeli kategorii f3b czy f3a wiec musi wystarczac.

Wada- smrod niemilosierny.

edit:

zestawy do produkcji form:

to poliestrowe bezskurczowe zestawy:

http://www.easycomposites.co.uk/products/starter-kits/uni-mould-complete-mould-making-kit.aspx

a to epoksydowe ale  "innej masci"- rowniez latwe w uzyciu:

http://www.easycomposites.co.uk/products/starter-kits/epoxy-mould-making-starter-kit.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.