Skocz do zawartości

Płytka do zasilania serwomechanizmów poza odbiornikiem


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu chodził za mną ten projekcik, bo w nieoblatanym jeszcze Wicherku zrobiłem zrobiłem zasilanie serw poza odbiornikiem, ale na pająku strasznym i bardzo mnie inżynierska dusza bolała  ;)

 

Urodził się zatem taki pomysł, aby zrobić płytkę pośrednią, do której wpinamy mocne zasilanie, z jednej strony podpinamy serwa, z drugiej odbiornik.  

 

15263741344_29e05e5cc6_z.jpgP1040109 by TeBeWAW, on Flickr

 

Oto efekt działań:

 

15466789244_38ab3d728e_z.jpgniepocieta by TeBeWAW, on Flickr

 

16089115175_0b665d4a66_z.jpgpocieta by TeBeWAW, on Flickr

 

16088395722_7cf357a76b_z.jpgzmontowana by TeBeWAW, on Flickr

 

Jak widać płytka służy do "bocznego" zasilania do 8 serwomechanizmów. Można oczywiście w modelu zamontować takich płytek ile się chce. Na ostatnim zdjęciu widać płytkę z wlutowanymi wszystkim złączami, ale można w części "odbiornikowej" zamiast złącz wlutować całe kable idące do odbiornika (przycięte na odpowiednią długość).

 

Poniżej załączam schemat:

 

15901665868_3c0c781bef_z.jpgschemat by TeBeWAW, on Flickr

 

Dioda LED1 sygnalizuje obecność zasilania dodatkowego, dioda LED2 sygnalizuje obecność zasilania odbiornika. Płytka ma wymiary 40x23mm, całkowita waga 9g. Z obliczeń wynika, że dopuszczalne obciążenie ciągłe wynosi 12A, a chwilowe 16A.  Oczywiście płytkę można zasilać z tego samego źródła, co odbiornik, wtedy "oszczędza" strukturę odbiornika.

 

Jak łatwo policzyć, koszt wykonania takiej płytki nie jest wysoki. Istniejące porównywalne rozwiązanie kosztuje dużo więcej:

 

https://www.servocity.com/html/servo_power_boards.html#.VJlWwe0MCI

 

PS. Serdecznie dziękuję koledze AndyCopter za nieocenioną pomoc przy tym projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak jak napisałem, wyłącznie dla sygnalizacji obecności zasilania odbiornika. Oczywiście wlutowując kable zamiast złącz można wlutować tylko 2. A przedłużaczem nie zepniesz 3 kanałów na tej płytce. Złącza zostały rozsunięte intencjonalnie, żeby babola na lotnisku nie zrobić i nie wpiąć czegoś w poprzek  :D Poza tym same sygnałowe przy zasilaniu podwójnym nie wystarczą, musi być jeszcze masa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł. Przede wszystkim żeby porządek utrzymać w modelu.

Swego czasu Istvan opracował coś podobnego z podwójnym zasilaniem. Link tutaj - można sobie ściągnąć dokumentację do pcb.

Sporo tych płytek narobiłeś. Jakbyś się z nich wyprzedawał to byłbym na jedną szt. chętny. No byłby pretekst do spotkania :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu po stronie odbiornika masz wszystkie piny z wtyczki? Wystarczą tylko sygnałowe. Wtedy można podłączyć piny tak, że przedłużaczem żeński-żeński spiąć trzy sygnały z odbiornika od razu i wpiąć w trzy w tej płytce.

Po mojemu jest to całkowicie prawidłowo wykonane jeśli mówimy o "mechaniczności" . Większa stabilność gniazd serwomechanizmów.

 

Natomiast mam pytania co do grubości ścieżek "siłowych". Pogrubione ?

Stosuję od lat takie rozwiązanie ale nie aż tak ładnie zrobione-fakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, a Dałbyś radę zrobić inną płytkę? Tj. widziałem u niektórych starszych modelarzy na zachodzie używających drogich aparatur i odbiorników jak przekładali odbiornik z modelu do modelu wciskając go w płytkę, do której były już podłączone serwa. Czyli płytka musiałaby mieć gniazda na kable serwomechanizmów oraz gniazdo na odbiornik np. 6-cio kanałowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tj. widziałem u niektórych starszych modelarzy na zachodzie używających drogich aparatur i odbiorników jak przekładali odbiornik z modelu do modelu wciskając go w płytkę, do której były już podłączone serwa. Czyli płytka musiałaby mieć gniazda na kable serwomechanizmów oraz gniazdo na odbiornik np. 6-cio kanałowy.

Piotrek,nie trzeba zachodu ani drogich aparatur ;) ..

takie płytki z wsadzanym odbiornikiem na piny są dość popularne..niedawno taką płytkę zrobioną wg w/w strony przez zaprzyjażnoinego kolegę elektronika   http://www.rc-miskolc.emiter.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=139:pb1-ultra-koenny-fedelzeti-akku-koezoesit&catid=35:tech&Itemid=133   na odbiornik 8 kanałowy sprzedałem Konradowi znanemu z fajnego latania 3 D Extrą..miała być u mnie w modelu 2,6 m,trafił się PowerBox.

Miała ona 2 wejścia na pakiety,kondensator i jakieś diody..

Gdyby Tomasz "dopracował" płytkę tak jak Cię interesuje ,dorobił 2 zasilania,wersję 6-8 kanałów to podejrzewam iż produkt miałby spore wzięcie..(przy uczciwej cenie ;) )

tu pod koniec strony widać ową płytkę

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46365-extra-330l-229m/page-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżki są pogrubione, tak aby wytrzymały 12A (16A chwilowo). Taką płytkę do wpinania odbiornika dałoby się zrobić, pytanie, czy byłby na to zbyt i jaki. I wiesz, modeli odbiorników jest tyle co aparatur, a nawet więcej. Nie wiem, czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam płytka w sobie ma ogromny sens -wg mnie pozwala na wykonanie bezpiecznej instalacji -odciążenie odbiornika w średnich/dużych modelach,większej ilości mocnych serw lub np.2 na kanał.

Jest pewien problem w tej płytce-ile dasz na wejściu tyle wychodzi na wyjściu ,popularne podobne urządzenia z reguły mają bec i napięcie jest regulowane zworką, typowe czyli 4-6 V .Problem zanika gdy robisz instalacje HV (dajesz lipole)

Nie wiem czy to poszło by jak ciepłe bułeczki ale robisz to profi,czysto,lekko i jeśli ktoś (TY) przeprowadził by test,wyszło by ok to powinni się na Ciebie rzucić ;) wszyscy chcący zrobić model bezpiecznie,zasilając model pewnie, z 2 pakietów.

Wg mnie każdy akrobat powyżej 180 cm ,model większego trenera,duży szybol czy makieta powinna posiadać takiego "menagera"

Kolega lata z taką płytką w Yaku 2,7 m silnikiem 120 cm i sprawuje się to znakomicie.

Istotą tej płytki jest to że zastępuje ona drogie układy typu Max Bec 2,Power BOX,Emcotec i jest prosta.A jak coś jest proste to nie ma prawa nawalić :) .

Większość odbiorników siada w te piny bez problemu (oczywiście o tej samej ilości kanałów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Istotą tej płytki jest to że zastępuje ona drogie układy typu Max Bec 2

 

 

Rafał, chyba jednak regulator napięcia Jeti Max Bec 2 (plus jego wersje rozwojowe) nie zastąpi płytki Tomka czy Powerbox'a. Co najwyżej możesz dokupić do niego opcjonalną przejściówkę z mpx'a na 3 wtyczki JR i zasilać trzy odrębne ścieżki w odbiorniku. Już inaczej jest w Dualsky Pro Duo, który ma Kaziu, którym możesz zasilać 4 najbardziej obciążone serwa i jednocześnie odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płytka nie zastąpi wydajnego regulatora. Ona tylko odciąża odbiornik i gwarantuje odpowiednio duży prąd dla serw. 

 

Dla serw zasilanych napięciem bezpośrednio z pakietów 2S sprawdzi się doskonale.

A może by tak wersję TeBe2 z regulatorem 10-20A ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla serw zasilanych napięciem bezpośrednio z pakietów 2S sprawdzi się doskonale.

A może by tak wersję TeBe2 z regulatorem 10-20A ? ;)

 

Panowie,

 

płytka jak ta lala. Super pomysł. Tak. jak napisał Andy - doskonała do 2S.

Co do wersji z reglem - napewno alternatywa dla np. Jeti Max Bec, SBEC, VR PRO Duo, Western Robotics Hercules II itp. ale uważam, że ilość serw HV na sklepowych półkach i w naszych szufladach i modelach będzie się zwiększać, nawet tańsze analogi potrafią być już na HV i wtedy wersja z reglem nie będzie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbcie kątowe wtyki

Przy kątowych wtykach można nawet pokusić się o zwiększenie szerokości ścieżki aby dostarczyć większy amperaż na wyjście serwa. Tylko, że przy zastosowaniu laminatu dwustronnego, a to może nieco zwiększyć cenę.

 

Z wymiarów wynika, że szerokość płytki to 23mm :) za szeroka ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.