Skocz do zawartości

Pilatus pc-21 depron


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Panowie zastanawiam się nad skłonem i wykłonem silnika. W planach technicznych realnego samolotu jest owzględnione 4w doł oraz 3.5o w prawo.Czy można przełożyć to na wersję modelu rc?

Czytałem u Whiteheada, że jak skłony/wykłon był w oryginale, to w modelu powinien być. Myślę, że niewiele zmienia tu fakt, że on pisał o makietach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektowaniem domku pod silnik jeszcze się wstrzymam do uzyskania ostatecznej wagi modelu. Chciałbym projektując go już obrać pewne kąty wychyleń. Waga konstrukcji jak na zdjęciu 481g z zamontowanymi serwami lotek oraz podwoziem.

 

W tym tyg przykryłem skrzydełka dorabiając wcześniej mocowanie goleni podwozia i serw. Troszkę pokryłem kadłub. Wcześniej wyciąłem kilka otworów w konstrukcji aby ująć minimalnie wagi. Jeszcze będzie trzeba go lekko przeszlifować ale to po oklejeniu całości. Zacząłem kryć uhu porem ale widząc jak szybko ubywa mi kleju przerzuciłem się na soudal :P Robota tak paliła się w sklejonych rękach, że dopiero dziś zrobiłem foty :ph34r:

 

 

 

 

16181223529_aa50328e1f_c.jpg

 

16180050440_7686617f7f_c.jpg

 

15747470993_cc5bd63547_c.jpg

 

15745018294_e19d836f67_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystrugałem styrodurowe końcówki skrzydła, które zalaminowałem tkaniną. Obrobiłem trochę skrzydło i odciąłem lotki.  Zaczynam przymiarki skrzydła z kadłubem. Trzeba tam dokleić wręgę trzymającą przód skrzydła. Po tym można kończyć poszycie kadłuba i brać się za maskę silnika oraz kabinę

 

16396922101_1d61894870_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg monologu. Kadłuba okleiłem depronem i przeszlifowałem papierem. Przed oklejaniem będzie trzeba użyć szpachli i tutaj moje pytanie czym szpachlujecie depron? Zwykłą szpachłówkę do ścian? Kiedyś tak robiłem ale muszę też przetestować szpachlę do balsy hobby model bo jest bardzo lekka ale nie wiem czy czepi się pianki. 

 

Waga konstrukcji narazie  545g. Kalkulując dojdzie silnik 120 - 140g, pakiet 190, esc 40g, 2 serwa 24g,odbiornik 15g - powiedzmy 390g. Czyli sumarycznie 930g. Zostaje więc 270g na poszycie z folii, popychacze, pet kabinki, domek silnika,  maskę silnika i trochę na wykańczanie łączenie skrzydła z kadłubem. Łatwo nie będzie ale do zrobienia. Gdyby tak się udało to obciążenie będzie w granicy 55-60g/dm2.

Coraz bardziej przymierzam się do Emaxa Gt 2815/06 (480W) lub jakimś silnikiem Dualskiego z nowej serii ECO, choć te drugie o podobnych parametrach wypadają cięższe. Max smigło które moge założyc to 9-10" model ma być szybki.

 

16443390582_e1dd8c34e9_c.jpg

 

 

15821807054_64902165dc_c.jpg

 

16418345666_810af9d248_c.jpg

 

16258084479_42fac541c2_c.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam i jestem zadowolony ze szpachli akrylowej - szybki akryl szpachlowy firmy Den Braven. Niesamowicie wydajny, lekki, świetnie się rozprowadzający, biały, nie pęczniejący, szybkoschnący i dający się świetnie opracować -POLECAM http://www.leroymerl...0323,l2152.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam i jestem zadowolony ze szpachli akrylowej - szybki akryl szpachlowy firmy Den Braven. Niesamowicie wydajny, lekki, świetnie się rozprowadzający, biały, nie pęczniejący, szybkoschnący i dający się świetnie opracować -POLECAM http://www.leroymerl...0323,l2152.html

Aż takie to dobre? Chyba spróbuję, bo Hobbico mi się kończy. Ta szpachla jest raczej miękka czy raczej twarda?

Bardziej do pianki czy drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim konkretnie papierem oklejałeś?

Michale tutaj nie ma papieru. Przyzwyczaiłeś się do zielonej pianki/podkładu a ta jest akurat jasno niebieska ;)

 

Jak będę w Leroymerlin to przyglądne się temu akrylowi. Jak na razie nie zapowiada się abym coś kolejnego zrobił w depronie ale zawsze to człowiek bogatszy w doświadczenie  :P Balsa to balsa całkiem fajniejsze budowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie to dobre? Chyba spróbuję, bo Hobbico mi się kończy. Ta szpachla jest raczej miękka czy raczej twarda?

Bardziej do pianki czy drewna?

 

To jest szpachla akrylowa. Po wyciśnięciu z tuby jest miękka i świetnie się ją rozprowadza. Można rozcieńczyć wodą przed nałożeniem a nawet po nałożeniu. Trzyma się depronu, podkładów pod panele i drewna. Po wyschnięciu - jak dla mnie twardość wystarczająca. Naprawdę mało waży w porównaniu z innymi szpachlami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg monologu. Kadłuba okleiłem depronem i przeszlifowałem papierem.

Pisałem w kontekście tej wypowiedzi, ponieważ w czasie robienia mojego toto-2 okazało się że wybór konkretnego gatunku papieru ma kapitalne znaczenie. Ja ostatecznie użyłem brązowego papieru pakowego niestety o gramaturze 80g/m2.

 

PS zielone paskudztwo pada na mózg zwłaszcza jak je szlifujesz, ja też planuję pójść w balsę w najbliższym czasie tylko jeszcze muszę znacznie moje umiejętności pilotażowe podszkolić. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze "LEKKI AKRYL SZPACHLOWY SOUDAL" taki jak ten DEN BRAVEN. Tuba jak od silikonu. Jest tak lekki że znajdziesz go na stoisku z zamkniętymi oczami, tyle że nie wszędzie go mają. Dobrze się trzyma, dobrze się szlifuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wszyscy dookoła dłubią przy swoich modelach to i ja stać w miejscu nie mogę -_-  Odgrzebuję się z innych zajęć i powoli wracam do modelu.

 

 

Ze statecznikiem poziomym mam ogólnie tęgą rozkminę bo okazuje się, że kąt zaklinowania jest źle dobrany. Zostosowałem układ identyczny jak w oryginalnym samolocie.

Nie wiadomo czy to coś w ogóle będzie latać :wacko:

 

16268505988_c2052c257e_c.jpg

 

Zostawiłem na razie sprawę statecznika. Mam małą ochotę spróbować polecieć w tym układzie i zobaczyć co się będzie działo w powietrze. 
Oczywiście mam świadomość, że mogę wrócić do domu po takim locie z workiem pełnym pianki i sklejki.

Tymczasem ogarniam kopyta maski oraz kabinki. Właśnie zalaminowałem je tkaniną. Pod maskę planuję wykonać formę.
Kołpak ma średnicę 57mm jeszcze nie wiem czy zastosuję 2 czy 3 łopatowe śmigło. Najchętniej pokusił bym się o oryginalne 5 łopatek icon_twisted.gif 
Gdyby tak dostać kołpak dłuższy o 2-3cm było by super. 

 

 

16557962859_115340d988_c.jpg

 

 

16556516398_cd45a8a0d0_c.jpg

 

16744061585_42da320219_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.