Skocz do zawartości

Relacja z budowy Pipera Pa-18 Super CUB


baster45
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będę pierwszy raz pisał taką relacje z budowy więc gdyby co to po proszę pomoc. Będzie to mój pierwszy tak duży samolot więc i to do was prośba na pewno co chwile będę się pytał o rzeczy których nie wiem ( będzie i chyba dużo ).

A więc przejdźmy już do rzeczy... Samolot który buduje to Piper PA-18 Super CUP. Nie wiem czemu ale jakoś on od zawsze mi się bardzo podobał i więc postanowiłem go zbudować.

Rozpiętość ~` 180-190cm
Długość ~` 120cm
Przybliżona skala 1/6

Kiedyś znalazłem super drukarnie w Żorach ( Śląsk ) i od zawsze tam drukuje plany modeli więc i tak też zrobiłem z tymi planami. Plany były przeznaczone na 155cm ale pan przeskalował mi to na większe i wyszło ~`180-190 (
tak ja chciałem ). Plany moża pobrać poniżej :
http://web.tech-domain.com/modelshows/11/drawing/draw/piper_pa18_super_cub_a.gif
http://web.tech-domain.com/modelshows/11/drawing/draw/piper_pa18_super_cub_b.gif

Wczoraj gdy wróciłem do domu to powycinałem sobie wzorniki sklejkowe 3mm. Między nimi będe szlifował żeberka które postaram się zrobić dziś.

Jak na razie to było by to na tyle. Pozdrawiam i wrzucam jakieś tam fotki. ;D

post-5692-0-66153000-1423534086_thumb.jpg

 

Mam do was pytanie ( ponieważ chciał bym se zrobić koszyk z rzeczami do kupna. Co myślicie gdybym cały model pokrył np balsą albo sklejką 0,4mm ? ( hihi mówiłem że pytania będą bardzo często )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jakiś czas temu budowałem pa-18 z tych samych planów. Jeśli ci to pomoże to tutaj mozna coś popatrzec: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/33876-piper-pa-18-super-cub/  modelu nie dokończyłem z różnych przyczyn osobistych ale cały czas mam nadzieję że kiedyś to nastąpi...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przeglądałem kiedyś tą relacje. Szkoda że nie możesz robić dalej  bo fajny modelik się szykuje. Powiedz mi jaką rozpiętość ten twój ma, czy mogę pokryć cały kadłub i skrzydła balsą np 1,5 ?, i jaki silnik spalinowy mi polecasz (ile cm3 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój robiłem dokładnie w skali 1:6 i rozpietosć jaka mi wyszła po przeliczeniu to 179cm. Do takiego wymiaru przeskalowałem plany i zrobiłem rysunki wykonawcze. Pokrywania całości kadłuba i płata balsa nie ma sensu. Orginalnie samolot nie miał sztywnego pokrycia a budujemy przecież modele które mają odwzorowywać prawdziwy samolot. pokryj jak w orginale przód kadłubai tylko wąski keson płata. Balsa 1,5mm będzie w sam raz, chociaż ja przednią częśc kadłuba pokryłem 2mm, ale na keson miała iść właśnie 1,5mm. Silniczek u mnie miał być 40-ka czyli 6,5cm, taki akurat miałem i większosc piperów arf czy kit dostepnych ma do tej rozpiętosci taki silnik zalecany ale wydaje mi się ze wystarczył by nawet 25 czyli 4cm. Szukaj coś w tym przedziale a będzie dobrze. Dużo też zależy od tego jaka wyjdzie ci waga modelu do lotu. Ciężki będzie potrzebował mocniejszego silnika i będzie latał jak rakieta, lekki poleci powolutku i na małym silniczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze myślę cały czas by go pokryć balsą a to dlatego ze nie podobają mi się pokrycia tak dużych samolotów folią  np. skrzydło między żeberkami jak jest pokryte folia wygląda  tak    UUUUUUUUUU wiecie o co mi chodzi. Myślę że pokrycie całego modelu balsą prawie nic go nie obciąży a będzie bardzo ładnie wyglądał. A po drugie boje się ze jak coś zrobię źle to na foli będzie to widać... Np listewkę co trzyma zebra będzie troszeczkę źle podpiłowana i już na foli będzie fauda. Jak pisałem wyżej nie robiłem tak dużych modeli ( myślę że z tym dam rade ) no i chciał bym żeby on polatał z parę sezonów.. ;D Proszę nigdy nie robiłem folią ale wiem jak to wygląda więc podpowiedzcie mi czym mam okleić skrzydła i kadłub jak nie folią ?

? I mam jeszcze jedno pytanko czy ty tego piperka robiłeś w całości z sosny czy też z balsy jakieś listewki (jak tak to jakie ).

 

Narazie nic przy nim nie robię, bo nie mam czasu ///PRACA ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po drugie boje się ze jak coś zrobię źle to na foli będzie to widać... 

 

 

Wszystko jest do zrobienia i się nie bój , że coś nie wyjdzie. Zobacz budowę mojego 2 m. Pipera, cały kryty folią.

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/49271-piper-pa-25-pawnne/page-2 

 

Dla porównania też 2 m. Cesna , która była kryta całościowo balsą 1.5mm.

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/42320-cessna-l-19-bird-dog/page-2

 

Moje zdanie jest takie  że skoro oryginał był kryty płótnem i widać było "zapadnięcię" między żebrami to trzeba też to odwzorować w modelu.

Dlaczego uważasz, że model pokryty folią nie przetrwa kilku sezonów?

Ale zrobisz jak uważasz. 

 

Możesz pokryć tą folią (ma fakturę płótna)

http://www.modelarski.com/modelarstwo-Folia_Solarfilm_SOLARTEX_(faktura_p%C5%82%C3%B3tna),229.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba mnie przekonałeś ;D Tylko że teraz będę musiał zrobić nowe skrzydło ( żaden probelm ) ponieważ w tym nie zrobiłem uskoku na kesonie na balse ;D W poniedziałek przyjadą do mnie materiały i będę brał się za robotę. ;D Powiedzcie mi jak mam zrobić kadłub 100% sosna czy też trochę z balsy? Bo tutaj mam  duży dylemat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób nowego, naklej na zeberka paski balsy. Zobacz fotkę z budowy mojego skrzydła.

Co do kadłuba, to ja mam boki z deski balsowej 2 mm. wzmocnionej z przodu sklejką ,a na długości cienkimi (2*5 mm) listwami sosnowymi.

A jak masz na planie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wisz co moje plany są po angielsku wiec za dużo nie wiem bo tłumacz dużo nie chce tłumaczyć ;(  Se wejdź na plany są podane w 1 poście. Ale ja i tak muszę zrobić nowe skrzydło bo dobrałem złe listewki zamiast 6x3 dałem 5x5 i ona nie chce się zginać tak mocno jak ta 6x3 ( końcówka skrzydła ) Wiec i tak miałem robić nowe i tak. Tak to jest jak się chce robić coś szybko bez materiałów ;/ Bo u mnie w planach wszystkie listewki co są w kadlubie są podane w wymiarze 4,80x4,80 ~ 5mm więc nie wiem co mam zrobić czy jak bym zrobił całość z sosny było by to ciężkie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dłuższej przerwie związanej z brakiem cczasu, dziś zaczołem robić kadłub. Kadłub zrobiony jest z listewk 5x5 i 5x3. Czy ktoś w was wie gdzie na śląsku można zakupić akcesoria modelarskie ( sklejki, listewki, balsa)

 

Z góry dzięki za odpowiedzi post-5692-0-72374000-1424823814_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przejadę się w jakiś dzień do AVIFLY. Wydaje mi sie ze nie oplaca sie placic za przrsylke 25K jak moge jechać za 10zl i wiem co kupuje.

 

Mam do was kolejne pytanko. Ponieważ wziołem się za sklejanie sterow kierunku i wysokośći i nw czy dobrze zrobiłem [ szkoelet skleiłem z listewek 4mm a maiło być bodajże z 5mm z balsy (angielskie plany i nie mam pijecia jak jest balsa po angielsku ) ] czy wziąść na nowo posklejać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.