Skocz do zawartości

Budowa Extry 330 20-30cc Styrodur + Styropian


Rekomendowane odpowiedzi

Wiek ma znaczenie i możesz pisać sobie co chcesz . Zajmuje się modelarstwem 12 lat a i tak w kółko zawracam głowę co i jak wykonać swojemu instruktorowi  na modelarni (ponad 50 lat w modelarstwie non stop).

Jak 16 latek może mieć takie doświadczenie to powodzenia.

Nie pisze , że jest źle , tylko że robi podstawowe błędy na które nikt mu nie zwraca uwagi.

Widziałeś model Damiana ?

Skoro go prowadzi i pomaga to nie wiem jakim cudem pozwolił na budowę sosnowych sterów ???

Skoro on na to nie zwrócił uwagi , to zrobiłem to ja, bo gryzie to w oczy.

Właśnie po to jest modelarnia i instruktor ,żeby uniknąć takich baboli.

Chyba nie ma nic w tym złego , że go na modelarnie wysyłam????

 

Jak kończę już temat , jak będzie coś źle wykonane to nadal będę zwracał uwagę , a autor zrobi z tym co chce , może poprawić , może nic nie robić, to jest jego model i basta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzięki koledzy za rady, ale jak to mówią " człowiek uczy się na błędach". Mam nadzieje że model będzie fajnie latał.

 

Co do stateczników to jutro je przerobie na balsowe... Myślałem że bedzie to lżejsze ale się mysliłem.

 

Nie róbmy tu żadnych spieć bo to nie ma żadnego sensu, nie potrzebne denerwowanie się co nie sprzyja w modelarstwie. ;D

 

Co do błędów to przepraszam, ale mam do dyspozycji tylko telefon i nie umię tego tak kontrolować :D

A i jeszcze jedno. Damian nie wiedział nic o tym że robie to z sosny, wiec w to go nie mieszajcie. Rozmawiałem dziś trochę no i powiedział mi, że o wiele lepiej będzie to jak zrobie to z balsy... Dlatego też jutro pojade do sklepu i zaopatrze się w nią.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ja nawet nie wiedziałem że Mariusz zrobił takie stery, owszem pomagam mu (doradzam) ale on coś zrobi i dopiero widzę co, na forum.

Mariusz jest młody,ale widać że ma ambicję i wieżę że skończy tą budowę do końca.

Tomek myślę że bierzesz to trochę za ostro.

Rafał dzięki za wsparcie młodych modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że źle robiłem, ponieważ napierw było wykonanie potem konsultacja, ale teraz to zmienię i nie będe nic robił "na szybko".

 

Troche roboty poszłooo no ale nic zrobi się stery od nowa i do porzątku... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym nie robił żadnej sensacji z tego że te stery są z sosny..ja też chodziłem na modelarnię i miałem bardzo doświadczonego instruktora .Balsa wtedy też była dostępna ale była rarytasem ,sosna 5x3 to był podstawowy budulec na modele ;) .

I były Jaskółki,Wicherki inne modele co miały stateczniki z sosny i wyobrażcie sobie że latały a nawet zdobywały miejsca na zawodach.. :) .

Owszem jeśli jest balsa, to jak najbardziej można ją zastosować  ale skoro to projekt niskobudżetowy to dla mnie zrozumiałe że zastąpiła ją np. sosna.

Tomek,przyznaję Ci trochę racji ale tak symbolicznie,skoro chcesz pomóc to oprócz krytyki podpowiedz teraz koledze jakie przekroje tej balsy zamiast sosny,czy dżwigar również z balsy,ba podpowiedz do przodu jak rozwiązać rurę skrzydeł,zapytaj dlaczego balsa na kierunku tak a nie inaczej i tpitd. :P

 

Młody,nie zrażaj się,ciąg dalej do przodu,wyciągaj wnioski z dobrych (czasem aż za) rad i ulotnij ten model .

I koniecznie nagraj oblot i się nim tu pochwal.

I żebyś nie myślał że wszystko mi się tak bardzo podoba,co nieco sam bym zrobił inaczej ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafał. Wiem że robiłem źle ale rozmawaiłem z Damianem i przerobie tą Extre trochę. A mianowicie stateczniki troche i kadłub też.

 

Jak już pisałem jestto mój pierwszy model pow. 1m, pierwszy akrobat i pierwszy spaliniak. Proszę więc o rozumiałość i sensowne porady co do modelu. Wiadomo będe czasem robił błędy ale będe się starał żeby było ich jak najmniej. :D Mam nadzieje że model będzie latał super...

 

Dziś po szkole jade po balse i pare innych rzeczy. Przyjade do domu i zaraz biorę się za robote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, także uważam, że nie powinno się oceniać modelarzy po wieku. To, że ktoś ma 15 czy 16 lat to nie znaczy, że nie potrafi kleić. Czasem wręcz przeciwnie. Zdarza się, że taki gość potrafi skleić lepszy model niż ktoś kto ma 30-40 lat. Będąc w twoim wieku, czyli jakieś dwa lata temu, też postanowiłem skleić sobie Extrę na 1,5m i do dzisiaj jestem z niej bardzo zadowolony. Niektóre rzeczy nie wyszły w niej idealnie, ale teraz wiem jakich błędów nie należy popełniać. Myślę, że wygląda całkiem przyzwoicie :)

 

5gLoy4S.jpg

 

 

Co do statecznika, który masz zamiar robić to chciałbym ci zaproponować technikę, którą stosuję i dzięki której wychodzą bardzo lekkie, a zarazem mocne stateczniki. Po pierwsze proponowałbym ci zrobienie go w formie szkieletu tak jak na zdjęciu poniżej:

 

zSNTReD.jpg

 

Taki jak powyżej wystarczyłby do elektryka, ale jak chodzi o spalinę to proponowałbym zrobić jeszcze coś takiego:

- w miejscu gdzie styka się klapka ze statecznikiem nakleić płaskownik węglowy o grubości 1mm z obydwóch stron (od strony statecznika jak i od strony klapki) - będzie ci ciężej zamontować zawiasy, ale jak już uda ci się wyciąć dziurę pod zawias w płaskowniku to będzie on siedział naprawdę mocno

- polecam ci także przekołkować zawiasy (jedni robią to zapałkami, ja jednak wolę to robić prętem węglowym)

- na koniec obklej cały statecznik i klapkę balsą 1mm (ewentualnie 1,5mm)

- wtedy możesz lekko oszlifować od strony klapki, żeby miała większy zakres ruchu i ładnie oszlifować natarcie statecznika

- proponuję zrobienie szkieletu z listewek balsowych 5x5/6x6 a listewki spływu i natarcia 6x10

 

Myślę, że w jakiś sposób pomogłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zrobie taki statecznik z balsy tylko ze w sklepie nie było 5mm to wziołem 4 i 1,5 mmm co po oklejeniu daje 7mm grubości statecznika i myślę to to wystarczy. Co do techniki to też tak właśnie zrobie ;D

 

Aktualnie poprawiam kadłub i może coś dziś pokleje jeszcze statecznika ;D

 

Jutro pojade do Damiana to napewno znowu dowiem się dużo i nie będe robił takich bezsensownych żeczy. ;D

 

Co do kadłuba to musze w niektóre miejsca powklejać włókna szklane na żywicy ( żeby było mocniejsze np. Tył kadłuba )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te stateczniki nie muszą być aż takie pancerne, a na pewno gdy będziesz je oklejał balsą.

Stateczniki na zdjęciach są oklejone tylko papierem i nic się nie dzieje, tak robiłem w kilku modelach podobnej rozpiętości i zawsze było ok.

post-12354-0-25567700-1425539400_thumb.jpg

post-12354-0-96528400-1425539486_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Damian zrobię dokładnie takie same stateczniki jak ty masz w extra :D

Dlatego ze nie muszę robić tak mocnej konstrucji ponieważ od góry i od doły bedzie przyklejona balsa 1,5mm co usztywni cały statecznik ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poprawiłem kadłub. A mianowicie między koniec kadłuba wkleiłem włókna szklane na żywicy epoksydowej. Reszte kadłuba pokleiłem nie na hotglucie tylko na Soudal'u 66A. Teraz kadłub jest o wiele mocniejszy i sztywniejszy ( przed tem ruszał się cały ogon :/ )

Dzis go wstępnie oszlifuje i postaram się zrobić stateczniki z balsy ( nie z sosny ). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę podłubałem i wyszły mi stateczniki. Narazie szkielet a za chwilę będe je obklejał balsą ( wrzuce zdięcia).

Kleiłem je klejem cyjanoakrylowym ( średni ) można też stosować coś ala kropelka, superglu. Ja wole kupić modelarski ponieważ jak kupie taką kropelkę to mam takiego pecha że ręce są całe poklejone ( rozwala mi się te aluminiowe opakowanie )

 

post-5692-0-23316600-1425591070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć już 2 w nocy to skończyłem robić stateczniki. Jutro zostało mi tylko do wyprofilowania krawędz natarcia w stateczniku poziomym ( dziś już brak sił ). Stateczników nie warzyłem ale myślę że są z 4 razy lżejsze od poprzednich. ;D

 

I oczywiście fotka :D :D

 

post-5692-0-85851600-1425603283_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz muszę cię zmartwić, jak zamontujesz ster kierunku ? musisz ściąć wewnętrzne części sterów,  nie przyjąłeś szerokości kadłuba przy ogonie plus luz między sterem a częścią ogonową kadłuba.

Miałeś zrobić fazy (szlifowanie) tylko na sterach, a z tego co widać wyszlifowałeś obie części w miejscu zawiasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze :/ Damian wiem o co ci chodzi...  Poszlifuje to dziś. Dobrze że cały szkielet do okoła jest zrobiony na szerokość 10mm więc mogę spokojnie szlifować bez żadnego docinania boków. Więc to nie bedzie problemem.

 

Co do tych nacięć na sterach to najpierw zrobiłem tak jak ty piszesz i szczeże ci powiem że nie podobało mi się to i zrobiłem naciecia z dwuch stron. Myślę że co do wytrzymałości na zawiasach będzie taka sama ponieważ jest to coś takiego \_/ i w to spokonie wejdzie zawias. Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o szlifowanie, należy ściąć te miejsca gdzie mają przyjść dźwignie sterów wysokości, a poza tym jak zetniesz te trójkąty to w tym miejscu będzie tylko balsa którą okleiłeś statecznik, będzie tam trzeba wkleić szerszy kawałek balsy aby było do czego wkleić lub przykręcić dźwignie.

Zobacz moje zdjęcia zamieszczone wyżej, chyba że robisz stery wysokości łączone razem ale wtedy to będzie za słabe (łączenie sterów z balsy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co ci chodzi....

 

post-5692-0-31567600-1425647878_thumb.jpg

 

No i jak statecznik pionowy ma te 7mm to musi też być z 8mm szpara na ten statecznik.

 

No chyba że się nie rozumimy?

Czy chodzi o to ? By najmniej ja tak to rozumie...

 

post-5692-0-08638600-1425650418.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.