Skocz do zawartości

Catalina elektryk


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem listewki na Sokratesa. Sklep lepiej wyposażony w plastiki i zestawy ale pare listewek udało mi się dostać. Po wklejeniu dwóch nazwijmy je górne podłużnice kadłub nabiera jako takiej sztywności wzdłużnej i mniej się skręca.

b720a2a2688f576c.jpg

ef5a1f8508d27496.jpg

cd9d003e862dd539.jpg

 

Jak dokleję resztę podłużnic i dno mojej łodzi powinno wyjść nieźle. Co do wzmocnień jeszcze nie zdecydowałem mam parę pomysłów. Dno jednak chyba podlaminuję tak dla pewności i wytrzymałości.

 

Mam problem z robieniem zdjęc moja Nokijka coś tam fotografuje ale jak włączę flesz to nic nie widać zupełnie. Wybaczcie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 209
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Przepraszam Koledzy, że długo nic nie pisałem w tym temacie ale tak naprawdę prace niewiele się posunęły do przodu. Ale mam prośbę o wszelkie rady z Waszej strony. Kilka zdjęć skrzydełka:

Widok na całość złożyłem to na sucho więc jest trochę krzywe..... Dla porównania położyłem listewkę sosnową 1m

335dff84ea2a6609.jpg

Połówka centropłata mam nadzieję, że następne zdjęcia wyjaśnią wszystko...

bd5ea4361dc15181.jpg

tu troszkę nie pasuje ale to nie problem poprawi się.....

706fce679ba725ec.jpg

Tak planuję wzmocnić płat cztery listewki sosnowe (może jeszcze coś? prosze o radę)

f104440109724dd0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ wzmocnienie krawędzi natarcia wałeczkiem bukowym. Przyrost wagi niewielki a znacząco usztywnia konstrukcję i uodparnia natarcie przed nieplanowanymi kontaktami z różnymi "przeszkodami" ma lotnisku :wink: Wieczorem wstawię fotkę z wykonanego w ten sposób skrzydełka.

A tak na marginesie - piękna, czysta robota

 

EDIT:

 

Okazało się, że mam ją jeszcze w aparacie :lol:

 

platum4.jpg

 

Sam montaż wałeczka jest banalnie prosty - okrągły iglaczek i odrobina kleju :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... oprócz wałeczka bukowego myslę o wykonaniu takich otworów odchudzających pozatym nie przewidziałem którędy poprowadzić przewody do serw lotek i pływaków, (martwi mnie ilośc kanałów w Hitecu którego posiadam...) Trzeba to również poprawić i umieścić na formatkach tak na przyszłość.... :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że będziemy mieli ten sam problem. W moim Hitec'u też mało kanałów :( Ale, ale - właśnie wpadło mi coś do głowy - a gdyby tak do pływaków wykorzystać kanał podwozia? Muszę to przeanalizować, albo pływaki dać stałe :wink:

Jeśli chodzi o kanały na przewody, to może zrób tak:

 

drake6bg8.jpg

 

Wkleiłem rurkę z jakiegoś lekkiego tworzywa o średnicy umożliwiającej przewleczenie przedłużaczy. Ew. wykorzystaj patent Motylastego i kanały zrób z rurek od balonów. Wówczas przewleczesz jedynie same przewody od przedłużaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływaki na stałe...... nie jakoś mi się to nie "widzi", chciałbym aby mi starczyło zapału także na ruchome podwozie mam kilka pomysłów na nie, ale czy doprowadzę to do końca? Jest sporo dłubania i lutowania no i nie bawiłem się nigdy podwoziem pneumatycznym zawory, trójniki to dla mnie na razie czarna magia.

 

No i nie bardzo wiem jak rozwiązać łącznie połówek skrzydła do centropłata w balsiakach to nie problem a tu depron i dwie listwki sosnowe to trochę mało. Muszę pomyśleć o jakiś bagnetach i to chyba dwa na połówkę. Proszę o porady....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dotarło do mnie jakiego potwora buduje.... Łatwo się pisze 174 cm rozpiętości ale jak się to złoży na sucho do przymiarki to przyznam się szczerze, że włos mi sie zjeżył na głowie (chociaż już mam ich sporo mniej). Oto pare fotek:

2b0627cc75c7720a.jpg

Pylonik wymaga doszlifowania i odchudzenia i to dość znacznie ale nie mogłem się oprzeć...

67b0f8f1eebf19da.jpg

Akurat mam mały remoncik w domciu więc pudełka z książkami bardzo sie przydały...

71b84c9a04be3f06.jpg

ed7a783ba9a30cbf.jpg

592ad958f7596929.jpg

 

Skrzydełko jest dość mocno wygięte bo nic tego nie trzyma posklejałem to na taśmę przezroczystą biurową....

Niedługo zabieram się za sklejanie skrzydła a po drodze kadłub. Ćwiczę oklejanie papierem efekty takie sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękności :) Już mnie ręce świeżbią :lol: Dokończę oklejanie PatMate i zabieram się za nią :!:

 

Wspominałeś, że masz plany modelarskie Cataliny - podejrzyj jak tam rozwiązano problem łączenia skrzydeł. Jeśli nie masz tego fragmentu, to podeślę Ci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiecie co?? Szczyt wszystkiego.... Mieszkam od Góraszki tyle co rzut beretem, no prawie będzie ze trzy rzuty.... Miałem być ale co miało nie wyjść to nie wyszło.... pojechałem sobie na delegację do Gdyni. Odległość znacznie się zwiększyła i WŁASNOOCZNE Cataliny nie zobaczyłem. Pisałem cos kiedyś o łuku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek dziękuję!!

Sznur mnie całkowicie rozbroił.... biorę sie robotę. Szkoda, że właśnie zderzyły się dwa priorytety, jeśli tak moge napisać. Catalina vs. F-22. F-ka powinna wyjść szybko raz już ją zbudowałem ale trochę ta wersja będzie inna..... o tym w krótce..... Oczywiście Catalina jest na tapecie (stoi za awarium mam tam mały składzik kiedyś leżały nawet trzy modele na raz. Teraz tylko jeden ONA!!!)

 

Po konsultacjach z a_skot`em muszę wprowadzic pewne modyfikacje w kadłubie. Ploter powinien się z tym uwinąć w jakąś godzinę lub dwie, ale musze to jeszcze podrasować na komputerku. Prosze o cierpliwość i wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No to mam parę zmian w kadłubie tak to wygląda złożone na sucho zaraz po wyjęciu z pudełka

c3960638f88510d9.jpg

Niezły bałagan ale dałem radę poza tym w tym pudełku są dwie...

7e74469cf0fa4db9.jpg

b0582afd7f486039.jpg

Wymyśliłem takie wzmocnienie pylona jest to sklejka 2,4mm topola

61cafa473478471f.jpg

ed7f6b7d9877f3e5.jpg

A tak się prezentuje górna część kadłuba. Na razie dokleiłem obustronne wzmocnienie podłużnicy jutro zacznę to montować.

Poza tym kurs do sklepu po listewki (razy dwa komplety) i jedziemy z kadłubem po raz drugi.

Proszę o wszelkie sugestie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z profilu widzę, że dałeś bardzo duży kąt natarcia skrzydła. W mojej Catalinie GP kąt ten jest bliski zeru.

 

Przyłączam się do konstruktywnej krytyki - dla Clarków powinno być w okolicach 3 stopni względem statecznika poziomego. Oczywiście tutaj też to można wyregulować że tak będzie, ale dochodzi jeszcze kąt względem płaszczyzny wody. Mogą być problemy ze startem bo będzie przytapiało przód i model się nie rozpędzi.

Myslę, że źle zrobiłeś że poprzez żebro centralne na stałe zafiksowałeś ten kąt. Przy konstrukcjach niesprawdzonych i generalnie prototypach dobrze jest zrobić mocowanie płata "po modelarsku" czyli płat powinien leżeć na płaszczyźnie kadłuba (tutaj pylona) aby była mozliwość zmiany kąta zaklinowania płata. Proponuję to teraz zmienić, póki jest to mniej bolesne. W następnych konstrukcjach jak już zdobędziesz pewność że jest dobrze to możesz tak zrobić. Przynajmniej ja bym tak zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.