Skocz do zawartości

Wicherek 25 w wykonaniu endriuRC.


endriuRC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jakoś mnie naszło ostatnio co by nie zrobić klasyki modelarskiej czyli Wicherka 25.

 

Dlaczego wersja 25? A no dlatego że wersja 15 wydawała mnie się troszke za mała a wersja 25 w sam raz, ani za duży ani za mały.

 

Model będzie posiadał Ster wysokosci, kierunek jak i lotki. Nie lubię latać bez lotek także nie chciałbym też zrobić modelu którym nie będe "umiał" latać.

 

Silnik jaki do niego wsadzę to OS lub ASP 3-4ccm, no chyba że polecićie mi jakiś inny.

 

Plany wydrukowałem, studiuję je teraz.

 

Budowę zacznę od skrzydeł, potem zacznę robić usterzenie jak i na końcu sam kadłub.

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zacznij od przeczytania książki ''ABC miniaturowego lotnictwa'' autorstwa Schiera a uwierz mi, że nie będziesz miał pytań. Księga leciwa, lecz przekazuje ogromną wiedzę :-)

jak poszukasz to możesz znaleźć w PDF'ie 

 

Jakie pokrycie? 

 

Oczywiście kibicuję :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L to cięciwa skrzydła. Ale u mnie jest inaczej i też lata, zaraz Ci pomierzę :-)

EDIT:

Mój Wicherek ma cięciwę skrzydła 235mm, lotka ma wymiary 305x75mm.

Dziekuje bardzo jak będe robił skrzydło to jeszcze się zapytam jaka wielkość lotki by była najlepsza.

 

 

Zacznij od przeczytania książki ''ABC miniaturowego lotnictwa'' autorstwa Schiera a uwierz mi, że nie będziesz miał pytań. Księga leciwa, lecz przekazuje ogromną wiedzę :-)

jak poszukasz to możesz znaleźć w PDF'ie 

 

Jakie pokrycie? 

 

Oczywiście kibicuję :-)

 

Ok, będe szukał i przeczytam. Pokrycie pewno folia modelarska (koloty wicherka czarno-czerwony). Dlaczego czarno-czerwony?

 

A no dlatego iż miałem toto-1 w takich barwach i bardzo podobał mi się w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo jak będe robił skrzydło to jeszcze się zapytam jaka wielkość lotki by była najlepsza.

 

 

 

Ok, będe szukał i przeczytam. Pokrycie pewno folia modelarska (koloty wicherka czarno-czerwony). Dlaczego czarno-czerwony?

 

A no dlatego iż miałem toto-1 w takich barwach i bardzo podobał mi się w locie.

 

Jaka wielkość lotki jest najlepsza, tego nie wie nikt. A czarna folia na skrzydła to głupi bardzo pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pół biedy. Ale pamiętaj, że po 15 minutach w słońcu kadłub będzie pracował jak dziki, a temperatura wewnątrz kadłuba osiągnie 100C.

Kurcze no masz rację, hymm to może i by zrobić zółte skrzydła z czerwonymi kesonami a kadłub niebieski :) to będzie dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym drugi raz robił Wicherka, to pokryłbym go folią transparentną. Skrzydła i stateczniki żółtą, a kadłub czerwoną.

Mówiąc szczerze to nie skupiam się na pokryciu jak narazie. Zbuduję model porządnie konstrukcyjnie to będzie czas na dobranie folii na model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przewidujesz koniec projektu? Będzie full sklejka jak w planach czy balsa też się pojawi?

Także czeka mnie składanie 25-ątki, tylko, że kupiłem już prawie wyciętego przez CNC z allegro :)

Kiedy przewiduję koniec? Szczerze to nawet nie wiem, będe robił tak aby robić porządnie, starannie aby model wyglądał jak model a nie odpadek.

 

Będzie full sklejka czy balsa? Skrzydła będą sosnowo sklejkowe, dlatego iż uważam że żeberka ze sklejki sa wytrzymalsze od tych z balsy i lepiej będą się prezentować. Kadłub będzie tak samo sklejkowo sosnowy. może i jakis element sie pojawi balsowy lecz wszystko wyjdzie w praniu.

 

Elementy kupione na Allegro CNC. Widziałem takie elementy 110zł chyba, uważam że model zrobiony od podstaw przezemnie będzie mnie lepiej fascynował i "jarał" gdy poleci. Oczywiście nie krytykuje i nie obrażam tych którzy kupią sobie model wycięty na CNC i sklejają tzw "puzzle". Sam napewno kiedyś i zakupię taki model.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze to nie skupiam się na pokryciu jak narazie. Zbuduję model porządnie konstrukcyjnie to będzie czas na dobranie folii na model.

 

I tak i nie. Jeśli decydujesz się już dziś na ORACOVER, to rzeczywiście możesz sobie zostawić na koniec detale kolorystyczne. Ale jeśli myślisz o różnych poszyciach, to mają one wpływ na konstrukcję. Osobiście po moich doświadczeniach zalecam:

1. konstrukcja skrzydła z kesonem górnym i dolnym do dźwigara glównego.

2. lotki i klapy z balsowym pokryciem od dołu.

3. statecznik poziomy z kesonem do dźwigara albo płytowy. W przypadku pokrycia japonką tylko płytowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie tą książkę, co Robert (Mikrus) poleca: "Budowa makiet latających". W/g mnie jest lepsza niż Schiera. Po prostu znacznie nowsza, o epokę. Uwzględnia postęp jaki się dokonał, i w materiałach, chemii i w technice, już nie mówiąc o elektronice. U Schiera jest dużo treści, które przejrzysz na zasadzie ciekawostki, ale z rozwiązań nie skorzystasz.

 

Jak chcesz podręcznik (takie od A do Z) to, moim zdaniem, obecnie Whitehead jest najlepszy. I to nie tylko do makiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.