Skocz do zawartości

Mój pierwszy w życiu model, potrzebuję podpowiedzi


enter1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, silnie zarażony modelarstwem, ale bez fioletowego pojęcia o tym zaczynam się przymierzać do zbudowania modelu z tych planów  http://diyfoamplane.com/rc-plan-side/72-cessna-185-1300-mm-plan, wiem jest tu temat dokładnie z tym modelem ze skrzydłem na odwrót, ja mam zamiar zrobić to starannie. Plany pobrane i wydrukowane mam, instrukcja montarzu wydrukowana, radio jakie posiadam to FLY SKY FS-T4C 2,4GHz. Pierwsze pytanie, odbiornik mam z takiego modelu http://www.gimmik.pl/Thunderbolt_24GHz_RTF,o,8476.html  regulator tez mam z tego motoszybowca, nie wiem jaki jest w nim regulator, czy on da radę pociągnąć silnik potrzebny do modelu tej cessny? odbiornik i regulator jest zasilany pakietem 8,4v , czy jak powiecie że np: silnik potrzebny jest taki i taki i ten regulator go nie pociągnie,  to czy wymieniając silnik z regularorem domyślam się że inny silnik nie koniecznie będzie chodził na 8,4v tylko pewnie na większe napięcie, to czy większy pakiet nie uszkodzi odbiornika który obecnie jest zasilany 8,4v. Domyślam się że pytanie dla doświadczonego modelarza jest komiczne, po prostu nie chcę zepsuć tego co posiadam w tej chwili sprawne, Drógie pytanie dotyczy materiałów, sklep modelarski gdzie kupię balsę najbliższy mam oddalony o 60km po materiały pojadę sam ale nie wiem ile na taki model mniej więcej potrzeba tej balsy, nie chcę żeby mi zabrakło i jechać 120km po jedna deseczkę, nie chcę też żeby mi niewiadomo ile też zostało , tak orientacyjnie pytam, i jaką kupić? twardą średnią? I ostatnie na razie pytanie czy takie serwa będą dobre do tego modelu który mam zamiar zbudować?  http://allegro.pl/serwo-tower-pro-sg-90-micro-servo-serwomechanizm-i5014277766.html

Napewno będę miał masę pytań w trakcie budowy i bardzo liczę na pomoc, Jeśli napisałem temat w złym dziale to proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Napisz to jeszcze raz, rozdzielając pytania, teraz nie da się tego przeczytać.... Linki które podałeś nie działają.

 

Jak masz pytania odnośnie posiadanych podzespołów zrób ich zdjęcia i je pokaż. W zestawach mogą być różne podzespoły uzależnione od wersji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek jak na pierwszy model w zyciu to zebys sie nie zniechcecil , powinienes sprobowac cos prostrzego, chociaz ten model nie jest zbyt trudny ,co do balsy w tym modelu to chyba za duzo jej w nim nie bedzie ,chyba dzwigary tylko , to najlepiej z twardej balsy mysle 

a ile ? 1 deska napewno i jeszcze ci zostanie to bedzie na nastepny model , balsa nie jest taka droga, i po co jezdzic do sklepu jak mozna zamowic i za przesylke bedzie tyle co za paliwko i czas zaoszczedzony. :) .


ABC.RC 

MODELARSKI ODOLANOW 

 

I INNE

maja wszsytko co chcesz i nie przeplacisz napewno jak w sklepie.


http://abc-rc.pl/sg-90

 

te same tyle ze w promocji maja

 nadadza sie w zupelnosci do tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Drógie pytanie dotyczy materiałów, sklep modelarski gdzie kupię balsę najbliższy mam oddalony o 60km po materiały pojadę sam ale nie wiem ile na taki model mniej więcej potrzeba tej balsy, nie chcę żeby mi zabrakło i jechać 120km po jedna deseczkę, nie chcę też żeby mi niewiadomo ile też zostało , tak orientacyjnie pytam, i jaką kupić? twardą średnią? (...)

Ilość materiałów jest w planach (PDF) i opisie budowy wraz z podanymi grubościami

asNDZ2a.jpg

 

Main Material : Polyfoam 5 mm, 2mm Balsa / Plywood, 6 mm Alluminium tube

 

Jeśli nie umiesz policzyć wymaganej powierzchni materiałów, wydrukuj plany na papierze, wytnij elementy i posegreguj wg materiałów. Otrzymasz właściwą "układankę" która pozwoli Ci na ocenę ilości potrzebnych surowych metriałów w stosunku do tego, jakie materiały będą w sklepie (rozmiary).

 

pozdrawiam

 

 

ps.

Drugie, piszemy z U otwartym ;)

 

 

EDIT

domyślam się, że kupiłeś wcześniej model http://www.gimmik.pl/Thunderbolt_24GHz_RTF,o,8476.html i już jest rozbity ? Stąd też i pozostały Ci elementy z niego, czyli wyposażenie.

Niestety, nie wszystkie elementy będziesz mógł użyć do Cesny. Silnik z pewnością NIE. Posiada zbyt małą moc https://www.gimmik.pl/Silnik_szczotkowy_380_-_28006,o,1176.html

Wymagana moc silnika do tego modelu - wg planów, to min 200W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd Jak pisali poprzednicy wyżej na pewno trzeba zmienić -podejrzewam że jest tam silnik szczotkowy -czyli czeka cię wymiana również regulatora no i oczywiście śmigła.

 

Co do zasilania odbiornika innym pakietem tym się nie przejmuj -tym się zajmie regulator  -wystarczy że obsługuje dany pakiet .

 

 

 

Aktualnie piszesz że było to zasilane 8,4v czyli zapewne NIMHA   czyli i tu   będzie zmiana pakietu jak i ładowarki (wątpię by w zestawie/dawcy była ładowarka obsługująca kilka rodzajów pakietów)   czas się poznać z LIPOLkami .

 

 

 

Nie wnikałem w plany tej Cessny -(tyle o ile było widać w relacji z glutolotu ) ale poszycie skrzydeł wymaga przeprojektowania -w tym momencie zawija je się na spływie!!  i dla tego było łatwo o pomyłkę .

 

Trzeba pozamieniać je miejscami PRZED WYCIĘCIEM !  tak by poszycie dołu i góry skrzydła było połączone na natarciu ( jeśli chcesz  "zawijane" poszycie )

 

 

 

Kolejna rzecz warta zmiany to dźwigary skrzydeł  -nacięcia na wręgi to zły pomysł i dramatycznie je osłabia -gdyby trzymać się tego rozwiązania to proponuje dźwigary wyciąć bez nacięć a wręgi przyklejać rozpołowione .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Czyli kupię silnik bezszczotkowy, nie wiem jaki , zależy mi na ciągu1:1 i żeby był nie za drogi, nie mając wyjścia trzeba kupić regulator, rozumiem że regulator dobieram do silnika a zasilanie odbiornika mnie nie obchodzi bo to jest zmartwienie regulatora , rozumiem że napięcie zasilania odbiornika jest standardem i wszystkie odbiorniki mają takie samo. Zastanawiam się czy serwa które podałem w linku będą dobre do tego modelu, jak nie to prosił bym o propozycję czegoś odpowiedniego za niewielkie pieniadze. Zastanawiam się nad taką sprawą bo w skrzydle będą zamontowane dwa serwa lotek ale jak je podłączyć? czy powinienem podłączyć oba serwa od lotek w jedną wtyczkę i do odbiornika? czy jak się to robi. Zracji słabej znajomości angielskiego czy Polyfoam to będzie depron 6mm?, Na razie kończę blacharkę w swoim aucie ale za tydzień skończę i biorę się za wycinanie elementów modelu cessny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... rozumiem że napięcie zasilania odbiornika jest standardem i wszystkie odbiorniki mają takie samo.

Nie do końca takie samo, ale jak już napisali Koledzy, odpowiednie napięcie poda regulator. A regulator musi "obsługiwać" baterię, jaką zamierzasz zainstalować do napędu silnika. Jeśli 3S (11,1V) to regulator powinien być zasilany takim napięciem (nie większym. bo go spalisz). Dopuszczalne napięcia zasilania regulatora znajdziesz w podstawowym opisie i często na samym reglu. 2S to 7,4V, 4S to 14,8V. "S" to jedno ogniwo o napięciu 3,7V. Wszystko to dotyczy pakietów LiPo (litowo-polimerowych).

 

Zastanawiam się czy serwa które podałem w linku będą dobre ...

...dwa serwa lotek ale jak je podłączyć?

Wybrane serwa mogą być, jeśli bardzo chcesz ciąć koszty. Na SK (ster kierunku), zwłaszcza jeśli kółko ogonowe będziesz miał sterowane (połączone z SK), jednak polecam Ci Tower Pro MG-90S. Uderzenia w kółko przy starcie i lądowaniu potrafią zniszczy przekładnię plastikową. To, które CI poleciłem, ma część trybów metalowych, będzie odporniejsze.

Serwa lotek łączysz tzw. kablem "Y" (rozdzielaczem). Wtedy kabel wpinasz w 1 gniazdo odbiornika i masz lotki na 1 kanale.

 

P.S.

No i zdecydowanie polecam Ci lekturę działu "Od czego zacząć", przynajmniej żeby operować podstawowymi pojęciami.

Tam jest sporo wiedzy w pigułce i unikniemy pisania oczywistości.

 

EDIT:

Wybór pakietu, regla i silnika zacząłbym od silnika. Reszta to poniekąd pochodne. Strzelam, że silnik na 3S o mocy ok. 300W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do steru kierunku dam Tower Pro MG-90S  a ster  wysokości i na lotki dam te z mojego linku, Czyli serwa balsę itp można zamawiać, silnik pakiet i regulator zostawię na koniec bo trzeba będzie zważyć model i dobrać silnik (tak mi się przynajmniej wydaje) teraz mam zamiar zapoznać się z pojęciami żeby wiedzieć o co pytam :) i można jakoś  powoli zaczynać. Czy Polyfoam to depron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...silnik pakiet i regulator zostawię na koniec bo trzeba będzie zważyć model i dobrać silnik (tak mi się przynajmniej wydaje)

Dobra decyzja.

 

Czy Polyfoam to depron?

Nie wiedziałem, ale wpisałem w google "polyfoam, depron" i w większości linków używane są jako synonimy. Wygląda, że techniki pracy z nimi są podobne, jeśli nie identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy Polyfoam to depron?

Od jakiegoś czasu poszukiwałem (poly)foam-x. Kupowałem w sklepach modelarskich, jednak nie było to tym, czego się spodziewałem. Dzięki uprzejmości kolegów z forum, dowiedziałem się, że ten którego potrzebuję, jest do nabycia w sklepach dla plastyków.

Jest także dostępny jako podkład pod panele w sklepach budowlanych - niektórzy nawet i z tego budują modele ;)

Spieniony polyster sprzedawany jest w różnej gęstości-gramaturze, z naklejonym papierem lub folią, jednostronnie i dwustronnie.

 

Jeśli chcesz do swojego modelu, polecam lżejsze wykonanie dostępne w sklepach modelarskich.http://modele-katowice.pl/c/362/plyty-epp-depron-materialy-do-budowy.html

 

Co się stało z Twoim Thunderbolt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, moim zdaniem mylisz Polyfoam (depron) z One-dollar-foam (1-stronnie krytą papierem), z której budują goście z Flite Test. Ona faktycznie jest dostępna w sklepach dla plastyków, też jej swego czasu intensywnie poszukiwaliśmy z kumplem.

Jeśli to ja się mylę, podeślij proszę jakiś link, który potwierdzi Twoją wersję. Wolałbym mieć to uporządkowane, a na razie mi się nie zgadza.

 

Link, który podałeś, to oferta płyt z EPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, na życzenie :)

https://www.youtube.com/watch?v=8H30lP2M2e8

 

(...)

Link, który podałeś, to oferta płyt z EPP.

Wg mnie, nadaje się bardziej do modeli, choć może to kwestia wygody i ceny.

 

Edit.

Polyfoam jako słowo, jest określeniem materiałów wykonanych w technologii polimerów syntetycznych.

Odnosząc się do "uporządkowania", wcale nie będzie to aż takie proste mając na myśli materiały do budowy modeli ;) gdyż są to nazwy handlowe.

Linki poniżej:

http://radiocontrol.wikia.com/wiki/Foam

http://www.depronfoam.co.uk/html/what_is_depron.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co stało się z moim Thunderbolt?. Jest sprawny choć zmęczony wylatałem nim około 3 godzin, moja nauka wyglądała tak że po dwóch dniach prób skrzydło nie nadawało sie do klejenia, kupiłem nowe, ale juz mniej więcej umiałem się utrzymać w powietrzu, później przesiadłem się na Phoenix V4 na początku była masakra ale po jakimś czasie trening zaczął przynosić efekty, gdy już byłem zadowolony z nawyków znowu zabrałem się za Thunderbolt, ale i tak bez dwóch kretów się nie obyło, raz porwał go silny wiatr, a drugi raz za daleko odleciałem i straciłem go ze wzroku. Obecnie jest skrzydło do wymiany, jest całe ale w locie prawa połowa skrzydła bardzo się wygina, wręcz wygląda jak by było złamane, ale nie jest ani złamane ani pęknięte, po prostu chyba pianka się jakaś miękka zrobiła. Wracając do mojej cessny dziś byłem w Bricomarche i oglądałem podkłady pod panele, są jakieś takie siwe 5mm i są zielone 5mm, siwe są kilka złotych tańsze od zielonych ale które by były lepsze to nie wiem co zasugerujecie to wezmę, na piankę epp na razie się chyba nie skuszę bo nie jest tania, a z racji mojego doświadczenia to myślę że mi z dwa opakowania tych podkładów pójdzie zanim poprawnie wytnę te elementy :D  Ale mam jeszcze pytanie, w skrzydle jest w wkomponowana rurka aluminiowa 6mm, czy można użyć pręta węglowego?, zamiast rurki, pytam bo tam w opisie montażu ta rurka ma chyba długość 550mm i jest tak jakby podgięta do góry po 18mm z każdej strony, pręt węglowy się chyba nie podegnie, sorry że pytam o  rzeczy dla wszystkich oczywiste, po prostu chcę to dobrze zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części odpowiadając Andrzejowi.

Depron, który jest bardzo konkretnym typem pianki, nie jest pokrywany żadnym materiałem, ani papierem, ani cienkim plastikiem. W tym kontekście jest czymś zupełnie innym niż one-dollar foam (przykład pianki pokrytej papierem, używanej przez gości z Flite test) i inne podobne, mająca strukturę dwu i trzywarstwową, z usuwalną warstwą zewnętrzną (wymagane w miejscach klejonych), tzw. "outer skin".

Wszystko to są polyfoam - i tu się zgadzamy, ale depron to polyfoam zupełnie inaczej wykończony i mający inne własności niż polyfoam "with outer skin" (cytat z podesłanej przez Ciebie strony).

 

W dodatku Andrzeju, w info o spienionym polistyrenie wrzuciłeś link do pianki EPP, która jest zupełnie innym materiałem, nie mającym nic wspólnego z polistyrenem.

 

Wiesiek, :)

depron to spieniany polistyren o b. korzystnym dla nas stosunku ciężaru do wytrzymałości. Wszystkie pseudo-deprony, czyli podkłady pod panele (w dużej różnorodności) są słabsze (cięższe, mniej wytrzymałe). Tu masz porównanie podkładów, autorstwa Robertusa.

 

Pianki oklejane papierem/plastikiem a la program Flite Test są, jak napisał Andrzej, dostępne w Polsce w sklepach dla plastyków. Tu też występuje zróżnicowanie, nie ma jednego produktu. Fajne do budowy modeli, ale trzeba znać technikę pracy z nimi (ze względu na to oklejenie) - jest dość specyficzna.

 

EPP to zupełnie co innego, ale do budowy też dobry, tylko trzeba znać jego charakterystykę, wiedzieć czy i jak wzmacniać. Jest bardziej elastyczny niż polistyren spieniany. Odporny na uszkodzenia. Klejony CA (w przeciwieństwie do polist.), Dostępny w postaci płyt o różnej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany wycięte, możliwe że powinienem mieć żółwia w logo, zajęło mi to dwa wieczory. Dziś kupiłem podkłady w BRICOMARSHE i za chwilę będę próbował swoich sił z wycinaniem ( sorry za link ale jak dopisałem na początki i końcu adresu zdjęcia to wyskoczył mi komunikat że nie mogę dodać na tym forum grafiki o takim rozszerzeniu  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e45e5bf4d3901df.html . W brico są rurki aluminiowe niestety są 5mm albo 8mm sześciomilimetrowych nie ma,   5mm będzie za chuda ? Z moimi ruchami to ten model szybko nie powstanie, ale widzę że lubię taką dłubaninę, żebym miał tylko jakieś doświadczenie było by fajnie a tak obawiam się że trochę rzeczy będę robił kilka razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Z moimi ruchami to ten model szybko nie powstanie, ale widzę że lubię taką dłubaninę, żebym miał tylko jakieś doświadczenie było by fajnie a tak obawiam się że trochę rzeczy będę robił kilka razy

Jeśli jeszcze tego nie znasz, to zerknij i uważnie zapoznaj się. http://www.motylasty.pl/warszt_4.html  A jak nie podpadniesz Motylastemu jak Twój poprzednik, który optymalizował ten model, to i może Ci pomoże radą :D

 

i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotny projekt tego modelu opiera się na DEPRONIE  a nie na podkładach-  co wymusi wklejenie wzmocnień których w planach niema a które ciężko będzie ci dobrać i rozlokować nie mając doświadczenia   .

Jasno niebieskie podkłady wydają się lepsze od tych zielonych ,wymagają  tylko większej uwagi przy wyginaniu ale są zdecydowanie twardsze i mocniejsze .

Rurka  ALU na dźwigar? - węglowa z grubszą ścianką  była by lepsza  czy nawet pręt węglowy ale to tylko sugestia .

Kawałek rurki można wtedy wykorzystać  jako łącznik dźwigarów .plus wygięcie na niej które da wznios

Zdjęcia na forum? proszę bardzo

3e45e5bf4d3901dfgen.jpg

 

Musisz tylko kliknąć na fotkę PPM "pokaz zdjęcie" i wkleić dopiero adres zdjęcia a nie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te podkłady wpadły mi do głowy gdy oglądałem technikę formowania depronu, prezenter naklejał taśmę i wyginał jak chciał, pomyślałem że okleję każdy wycięty element taśmą do pakowania i wytrzymałość tych podkładów sporo wzrośnie, myliłem się? jak tak to nic się nie stało powycinam elementy z podkładów i będę miał fajne szablony do wycinania z innego materiału, a jak mogę przy podkładach zostać to zostanę, ale taka paczka widzę że wystarczy na dwa modele nie na jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.