Skocz do zawartości

Zgrzewarka Punktowa do ogniw i nie tylko


Detan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

Jacek, jakiego programatora używasz do 89C2051 - jakiś gotowiec budżetowy, czy "pełen wypas", a może samoróbka i co to konkretnie jest?  Ciekawi mnie co się teraz używa do programowania tej rodziny mikrokontrolerów. Kieeedyś popełniłem kilka projektów na mikrokontrolerach z rdzeniem Intela '51 (również na tych maluchach) i gdzieś w graciarni wala mi się jeszcze programator równoległy (z krajowej manufaktury): DELTA, ale on "chodził" na szeregowym COM-ie i dzisiaj to już zabytek muzealny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem Universal Flash Programmer na port lpt. Trzymalem specjalnie do tego celu starego laptopa. Niestety programator sprzedałem, bo chce zbudować ten sterownik na nowych układach z rodziny atmela, ale to zajęcie na odległą przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, faktycznie, bardzo prosty (bez mikrokontrolerów na pokładzie) programator dla 89C2051 (bez buforowania portów programowanego mikrokontrolera) można zrobić pod lpt (port drukarki), jak się ma stary kompik (z win 95/NT/2000/98) - jest tego trochę w necie. Najprostszy to chyba ten:

 

post-18069-0-54259100-1511300110.gif

 

... więcej szczegółów: TUTAJ

 

Tak sobie jednak myślę, że ten sterownik na mikrokontrolerze 89C2051 dla AMATORSKIEJ  :rolleyes:  zgrzewarki, tooo, czy to jednak przypadkiem nie przerost formy nad treścią? (taka moda panuje już od dawna, że nawet w uchwycie srajtaśmy można doszukać się już mikrokontrolera :P  ). Jedyna jego zaleta to spora powtarzalność wybierania jednego z dziesięciu czasów zgrzewania. Wyświetlacz w zasadzie do niczego niepotrzebny (wybrany czas zgrzewania można przecież sygnalizować np. buzzerem). Moim zdaniem to samo można uzyskać na prostym timerze: 555 (pracującym w trybie mono). Z właściwie dobranymi elementami RC (odpowiedni potencjometr ze skalą i dobry jakościowo kondensator plastikowy - NIE ELEKTROLIT) powinniśmy uzyskać wystarczającą stabilność pracy czasówki do zastosowania w zgrzewarce. Zaleta - nie trzeba będzie nic programować i każdy sobie taki "sterownik" do zgrzewarki (powtarzam: amatorskiej) zmontuje bez problemów. Poza tym będziemy mieli do dyspozycji cały zakres regulacji czasu zgrzewania, np. płynnie od 0,08 do 1,2 sekundy, a nie tylko 10 pozycji czasów zgrzewania (jak w tym sterowniku na 89C2051). Na początku trzeba pewnie eksperymentalnie ustalać czasy zgrzewania dla różnych metali/grubości blach, więc zrobienie odpowiedniej skali dla potencjometru, czy ustalenie i zapisywanie jednego z dziesięciu wybieranych czasów (dla konkretnej czynności) w sterowniku mikroprocesorowym i tak będzie konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

...

 

Schemat poprawiony, bo w oryginalnym źle podłączyli buzer ( w opisie na PCB jest podłączony poprawnie wiec śmiało można kopiować do termotransferu):

 

...

 

...  również warto chyba "chuchać na zimne" i dodać "gasik" na elemencie przełączającym: tyrystorze. Zgodnie z zaleceniami producenta optotriaka MOC3041- powinno być dla obciążeń indukcyjnych (jakby nie było tyrystor steruje trafem): R=360 Ohm, C=10 nF. Żeby nie być gołosłownym, fragment z katalogu producenta (czytać drobnym druczkiem):

 

post-18069-0-94876400-1512948910.jpg

 

... i schemat podłączenia sterownika do zgrzewarki:

 

post-18069-0-04158700-1512948975.jpg

 

... oraz alternatywne załączanie zgrzewarki triakiem zamiast tyrystora (odpada diodowy mostek prostowniczy):

 

post-18069-0-96184300-1512949093.jpg

 

Można również dodać do układu sterownika prosty układ regulacji prądu zgrzewania z potencjometrem, diakiem i paroma elementami r i c, dokładnie tak jak jest to zrobione w tym gotowcu (jeden z linków zapodanych wcześniej przez Romana):

 

TUTAJ

 

... co ciekawe układ regulacji czasu zgrzewania jest w tym gotowcu zrobiony na timerze: 555 (dokładnie jest tam podwójny 555, czyli np. NE556 w obudowie SOP14). O takiej możliwości zrobienia prostego sterownika zgrzewarki (bez mikrokontrolerów) już wcześniej wspominałem. B)

 

W TYM linku sporo fotok, obrazujących aspekty techniczne montażu zgrzewarki typu: "zrób sam" (podobnie z trafem od mikrofalówki)

 

PS Stanisław, zwykły, najmniejszy (np. "wtyczkowy") zasilacz niestabilizowany, dający napięcie 9-15V

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przykładem Romka poszperałem trochę na AliExpress. Jak się okazuje wybór sterowników do zgrzewarek ogromny w cenach od kilku do kilkudziesięciu dolarów za gotowy moduł do zamontowania w obudowie zgrzewarki. Co ciekawe przy wielu ofertach zamieszczone są bardzo obszerne opisy DIY z licznymi fotkami wyjaśniającymi budowę. Zassałem co nieco, bo jak wiadomo oferta jest, a zaraz może jej nie być (warto coś zachować na naszym forum). Konkretnie z tej oferty AliExpress:

 

Źródło

 

... foty idealnie uzupełniają opis zamieszczony w tym temacie przez Jacka. Wszystkie foto (50) w pliku archiwum zip poniżej:

 

zgrzew.zip - foty z budowy zgrzewarki,

 

... również z trafem od mikrofalówki i ze sterownikiem na popularnym podwójnym timerze: NE556 (SOP14) -nie ma tu mikrokontrolera, a więc nic nie trzeba programować, żeby taki sterownik zbudować - czas zgrzewania: 0,05 do 1s, regulacja prądu zgrzewania w zakresie: 40% do 99%. Przykład zgrzewów:

 

post-18069-0-17873300-1513009243.jpg

 

post-18069-0-92408700-1513009272.jpg

 

... a na podstawie tych fotek sterownika można spróbować odtworzyć schemat (co się nie da - doprojektować):

 

wersja z triakem BTA41:

 

post-18069-0-30263300-1513009414.jpg

 

wersja z triakiem BTA100:

 

post-18069-0-42634700-1513009455.jpg

 

...oraz spód PCB:

 

post-18069-0-73211300-1513009539.jpg

 

Jakby było zainteresowanie, mogę spróbować rozrysować B)  (NE556 to bardzo popularny układ scalony). Może ktoś inny zechce zacząć? :P;) Nie ma przypadkiem tego schematu gdzieś w necie?? (nie szukałem).

 

"Zanęcam" ;) :

 

post-18069-0-14346100-1513012619.jpg

 

Na żółto: obwód ze złączem dla transformatora AC7,5-9V/2VA zasilającego sterownik, złączem pedału (nożnego ze stykiem wyzwalającym zgrzewanie), mostkiem prostowniczym 1A, kondensatorem elektrolitycznym wygładzającym:330uF/25V i ceramicznym antywzbudzeniowym: 2uF/10V ze stabilizatorem napięcia 5V: 78M05-DPAK.

Na niebiesko: obwód czasówki (generator monostabilny z elementami RC oraz "dodatkami" realizującymi poprawne wyzwalanie), regulowanej płynnie potencjometrem od 0,05 do 1 s na podwójnym układzie timera NE556. Tutaj będzie najwięcej roboty z rozrysowywaniem.

Na fioletowo: obwód separacji "galwanicznej" na optotriaku - rozdziela obwód stałoprądowy, niskonapięciowy sterownika od obwodu wysokonapięciowego, przemiennoprądowego (sieciowego: AC240V). Optotriak realizuje również poprawne wyzwalenie triaka "prawie w zerze": konkretnie jest tutaj użyty zero cross optotriak 600 woltowy: EL3061

Na czerwono: obwód regulatora fazowego z diakiem (po stronie wysokonapięciowej). Przy pomocy potencjometru (250k - jeśli ośka metalowa koniecznie z plastykową gałką) regulujemy płynnie prąd zgrzewania w zakresie 40%-99%

Na pomarańczowo: triak w zależności od wersji sterownika 40 lub 100A z układem zabezpieczającym RC.

 

Schemat podłączenia sterownika do zgrzewarki:

 

post-18069-0-16416600-1513014910.jpg

 

... reszta fotek w zip-ie

 

Przy okazji mam pytanko do znawców tematu. Jak wyglądają te (oferowane z AliExpress) darmowe przesyłki (realizuje to w 15-60 dni f-ma: Special Line-YW)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze w temacie. Wspólnie z kolegami z forum RcClub powstała zgrzewarka, może nic odkrywczego, koszt budowy niewielki. Do tego wersja docelowa posiada preimpuls który służy do wstępnego podgrzania miejsca zgrzewu. 

http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=28&t=9148  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem już kilkanaście przesyłek z AliExpress, głownie li-jony zamawiam po 4 sztuki jednorazowo, jeszcze nie przekroczyłem 50 dolarów . Teraz będę zamawiał ładowarkę Charsoon Antimatter za 58 dol. i zobaczymy. Akumulatory przychodzą po ok. 4 tygodniach najdłużej czekałem na kable chyba z 5 tygodni. Wszystko przychodzi pocztą . Watt zapłaciłem tylko za sterownik do silnika BLDC ,ale kosztował 120 dolarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i jest zgrzewarka, trzeba jeszcze wszystko poprzykręcać w obudowie, ale pierwsze próby wypadły pomyślnie. Blachę niklowaną 0,15 mm zgrzewa bardzo ładnie w czasie 50 milisekund . Nie obyło się co prawda bez problemów, być może popełniliśmy jakiś błąd, bo początkowo wyszła nam spawarka zamiast zgrzewarki. Po podłączeniu żarówki wszystko działało , lecz gdy próbowaliśmy zgrzać blachę to nie rozłączyło transformatora. Z tego co się dowiedziałem to nie jeden budowniczy zgrzewarki miał taki problem. Kolega ,który mi pomagał dowiedział się , że jak zastąpimy układ sterujący transformatorem gotowym układem SSR to będzie działać. I tak się stało zakupiłem w internecie taki układ koszt ok 30 zł i zgrzewarka działa . poniżej zamieszczam fotki.

post-20232-0-88782900-1515274735_thumb.jpg

post-20232-0-86368900-1515274792_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dorwałem w końcu starą mikrofalówkę i chciałbym zbudować swoją zgrzewarkę. Nie jestem elektronikiem i budowa sterownika jak w pierwszym poście chyba przerasta moje zdolności, ewentualnie musiałbym trochę podszkolić się w temacie. Czy jest gdzieś do dostania schemat prostego timera z potencjometrem? Prosty układzik ze schematu powinienem ogarnąć.

 

Ewentualnie czy w prosty sposób można przerobić np taki:

 

1 SZTUK 12 V Przełącznik Delay Timer Monostable Moduł Przekaźnikowy NE555 Oscylator Samochodu

https://s.click.aliexpress.com/e/cMOvaHLS

Żeby zwiększyć "rozdzielczosc" regulacji kosztem zakresu? Wystarczy zmienić potencjometr? Chyba że taki timer będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.