Skocz do zawartości

Mocowanie serw w skrzydle laminatowym


mmarkow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem na etapie wklejenia/mocowania serw w skrzydle Falcona.

 

Z uwagi na oszczędności wykorzystałem serwa, które już miałem - zwykłe cyfrowe D-MG16.

 

Dorobiłem do nich sklejkową podkładkę i zastanawiam się jak i czym to kleić (fotki poniżej).

 

Planuję podkładkę przykleić na żywicę do skrzydła, natomiast serwo do podkładki hotglutem lub na taśmę dwustronną 3M.

 

Co o tym pomyśle sądzicie? Wytrzyma próbę czasu?

 

Dzięki za wszelkie uwagi  :)

 

 

 

post-10390-0-37028000-1437509304_thumb.jpg

post-10390-0-19879800-1437509306_thumb.jpg

post-10390-0-91048900-1437509308_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć,

 

Zrobiłem dwa testy polecanych przez was rozwiązań klejenia na CA i oto moje spostrzeżenia:

 

1. Taśma izolacyjna - CA ją uszkadza przynajmniej tak było w testowanym prze zemnie przypadku (pękała na styku powierzchni przyklejonej CA i pozbawionej CA).

2. Taśma maskująca papierowa - trzyma się dobrze serwa i dobrze klei się do sklejki - lecz to rozwiązanie nie przypadło mi do gustu, jakoś nie mam zaufania do papieru.

 

Wybrałem inną drogę:

 

Serwo wkleiłem do ramki na hotgluta i dodatkowo przykręciłem obejmą z cienkiego mocnego tworzywa.

Na styku obejma serwo dałem cienką warstwę hotgluta. Wszystko trzyma się pewnie i nie ma najmniejszych luzów.

W przypadku wymiany serwa nie powinno być większych problemów z jego wyjęciem, przynajmniej tak mi się wydaje.

 

Tak przygotowaną ramkę z serwem planuję wkleić w skrzydło na żywicę.

 

A tak to wygląda:

 

post-10390-0-53484600-1437767103_thumb.jpg

post-10390-0-04541300-1437767105_thumb.jpg

post-10390-0-36626700-1437767106_thumb.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent bardzo fajny, podoba mi się. Ja bym tylko sprawdził czy aby sama ramka z tworzywa nie jest wystarczająca. Miał byś wtedy możliwość bezproblemowej i " czystej " wymiany serwa w razie czego. 

Można też serwo wsadzić w termokurczkę i przykleić na silikon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama obejma była by ok. Nie wiem, ale jakoś nie potrafię pojąć dlaczego tak utrudniacie sobie życie wklejając serwa ;) W przypadku jakiejś wymiany jest kicha... Wystarczy zrobić ramkę i obejmę lub jakikolwiek inny patent na przykręcanie... Np. Dwa klocki po bokach serwa i z góry przykręcana płytka z laminatu dociskająca całe serwo. Wszystko się trzyma i nic nie ma prawa się przesuwać czy "pływać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... klocki po bokach serwa i z góry przykręcana płytka z laminatu dociskająca całe serwo. Wszystko się trzyma i nic nie ma prawa się przesuwać czy "pływać" :)

Pod warunkiem, że nakleimy kawałek taśmy PCV  by nie było " twarde na twarde"-niby nic a sprawdza się w ekstremach.Ponadto mówiąc uczenie taki sposób powoduje reakcję pokrycia na siły od wkrętów. Nie zawsze ale bywa, że pokrycie niepotrzebnie jest w tych miejscach minimalnie ugięte-widać pod światło. Mocowanie do podstawek zamyka siły "wkrętowe" w obszarze "podstawka- obejma" jaka by nie była. Ja lubię -o ile się da- mocowanie serw do klapek zamykających komorę serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Jeden z bardziej niepraktycznych sposobów (mocowanie do klapki komory) ! Moim zdaniem !!

Żeby cokolwiek sprawdzić w działaniu - trzeba klapkę przykręcić - i wtedy delikatnie mówiąc - dobra, ... nic nie widać ! Dokładność pozycjonowania serwa - taka jak spasowanie 4 śrubek. Co kontrola serwa - to inne pozycjonowanie i ponowne trymowanie ... Dokładność pozycjonowania przyrównałbym do słynnej i bardzo popularnej "Z-tki" na popychaczu ? Rozwiązanie powszechnie stosowane przez masowych producentów dla ułatwienia życia masowemu klientowi. Takiemu, który stanąwszy przed problemem sklejenia 2 listewek balsowych dostaje gęsiej skórki i zada 30 pytań na 5 różnych forach - może ktoś podsunie pomysł jak to klejenie ominąć ?

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zatem należy zadać takie: czy cztery śrubki można spasować niedokładnie? Bo jedną to rozumiem. Ale cztery trzymają równutko. Bo mówimy o serwach, tak? Nie o nanotechnologii? Chyba że klapka jakaś gów..., znaczy kiepska. :)

Choć mocowanie do klapki też mi jakoś nie leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

A grubość tej płytki ?  Śrubka przechodzi przez otwór o grubości 0,5- 1mm (?). Śrubka M-2 ? M-3 ? Otwór fi 2 ? Fi -3 ?  I 4 kG/cm na dźwigni serwa (delikatnie) ? Na jak długo ?

Są modele, z takim nadmiarem stateczności we wszystkich osiach, że 2-3mm luzu na sterach nie zauważają, czasem ich piloci tego też nie zauważają, ale to już zdecydowanie rzadziej.

Roh napisał- że lubi takie rozwiązanie a ja piszę - dlaczego nie stosuję, a Ty zastosuj - co Ci pasuje.

- Jurek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pomału dojrzewam do budowy takiego niewielkiego drewniaka, 2,5 m. Szybowiec mojej własnej, zapewne mocno niedoskonałej koncepcji. Coś tam skrobię na różnych luźnych kartkach i dumam ale że zaraz płynę w rejs, więc pewnie zacznę jak wrócę. W związku z tym temat " serwoklapek " przemyślę i jeśli zastosuję, nie omieszkam się pochwalić a także napisać jak się sprawują. Choć pewnie różnicy nie zauważę, bo pilot ze mnie żaden... hehe. Ale pracuję nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.