Skocz do zawartości

Stare dzieje- zbjanik


zbjanik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mało zdjęć mi się zachowało, a modeli zbudowałem dużo. Odnalazłem kilka, już z ery RC- a były jeszcze inne: swobodnie latające, uwięź, a także Małe Modelarze, latawce, balony, wiatrakowce, nawet spadochrony- próbowałem chyba wszystkiego.

 

Szybowiec to Ganimedes- mój pierwszy model RC. Rozpiętość 2500 w pierwotnej wersji, SK, SW, aparatura samoróbka kolegi Ryszarda Jureckiego z szarymi serwami Graupnera, ale na zdjęciach już firmową Webrą 6 FMSI- jeszcze na "zabawkowej" częstotliwości 27,12 MHz. Ukazana wersja już ma dodane lotki, zredukowany wznios i rozpiętość- bardziej pod zbocze. Skrzydła i stat. poziomy na styropianowych rdzeniach firmy Modela, pokrycie- balsa i japonka, lakier. Kadłub balsa, podłużnice sosna, przód wzmocniony sklejką 0,8 mm. Wersja dwukanałowa bardzo dobrze nadawała się do nauki- był czas na zastanowienie się, małe opadanie, majestatyczny powolny lot. Na zboczu też nieźle, ale w słabych i umiarkowanych warunkach- w silniejszych było trudno (deficyt umiejętności, ale też clarkowaty, powolny profil skrzydeł). Na zdjęciach okolice Węgierskiej Górki i moi synowie, koniec lat 80-tych, może początek 90-tych.

Następne zdjęcia to VIP- żwawy dolnopłat, trzeci model silnikowy, na Coxa 1,5 Tee Dee, a w końcu Medaliona 2,5 (z regulacją obrotów). Może nie pierwszy, ale na pewno jeden z pierwszych modeli w PL wykonany z poważnym użyciem styroduru- przynajmniej kadłub, stateczniki, lotki. Też dwie wersje- pierwsza, bez wzniosu, okazała się zbyt narowista, nie zdążyłem zdążyłem zastosować Dual Rate. Po kraksie więc, wykonałem styropianowo-papierowe skrzydła z grubszym profilem i wzniosem. Latał jak marzenie- szybko (na Tee Dee bez regulacji obrotów), bardzo przewidywalnie. Super szybował, czasem można było zaliczyć komin po wyczerpaniu paliwa. Po założeniu większego Coxa można było latać i powoli i szybko. Podwozie miał, nawet z owiewkami, ale zdemontowałem ten niepraktyczny dla tego modelu dodatek. Serwa oczywiście standard, innych wtedy nie miałem, ale aparatura już na 35 MHz- Simprop Superstar.

post-3566-0-53145300-1439207021.jpg

post-3566-0-98931200-1439207045.jpg

post-3566-0-16332800-1439210651.jpg

post-3566-0-26421800-1439210666.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.