Skocz do zawartości

Latawiec komorowy 2 m. rozp. na paralotnię


Y/F-22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Panowie mam zagwozdkę bo uczepiłem się modelu paralotni a mam nieużywany już latawiec komorowy 2 metry rozpiętości.

 

Dokładnie taki :

http://www.banggood.com/Braided-Line-Soft-plus-material-Parachute-Flame-Sports-Beach-Kite-p-944525.html

 

Chciałbym wykonać z tego jakkolwiek latającą paralotnię (aby się po prostu pobawić w konstruktora) i pytanie podstawowe ... czy da się to jakkolwiek przerobić aby to spełniło funkcję paralotniowego skrzydła (czytaj - aby poleciało?). Myślę nad 3-ma typami sterowania :

 

a) Tak jak w normalnej paralotni za pomocą sterówek czyli totalne przerobienie latawca co moim zdaniem odpada bo roboty z tym będzie mega dużo a zamierzonego efektu mogę nie osiągnąć i gra nie jest warta świeczki. Za dużo włożonej pracy w porównaniu do ewentualnych efektów.

 

b ) Opcja optymalna - poprzeczna belka pochylana lewo-prawo i do niej przymocowane linki "skrzydła". Sterowanie tylko poprzez pochylanie lewo-prawo ... nie wiem jak skutecznie by to działało ale widziałem takie modele i to nawet właśnie pod przerobionymi latawcami. Sprawa zejdzie tylko na tor takiego doboru linek (może nie trzeba będzie przerabiać wgl. ich mocowań) aby to to poleciało i dało poprawnie się sterować mocą silnika (wznoszenie-opadanie). Coś w ten deseń : https://i.ytimg.com/vi/2ERf8pKe_pE/maxresdefault.jpg

 

c) Opcja ratunkowa czyli mocowanie skrzydła do poprzecznej belki ale sterowanie tylko sterem kierunku umieszczonym za silnikiem (jak w poduszkowcach) ... opcja realizowana wtedy, gdy nie wypali b ) czyli sterowanie pochylaniem będzie nieskuteczne. Nie wiem tylko czy ster kierunku będzie w stanie w ogóle wysterować paralotnią i ją obrócić (żeby nie było tak, że będzie się obracał sam wózek a skrzydło będzie nadal leciało w swoją stronę ... przy włączonym silniku może by to jakoś działało).

 

Jakieś podpowiedzi? :) Z góry mówię, że nie ma tutaj żadnej "napinki" i ma to być tylko zabawa ... latawiec leży i nie będzie używany zgodnie z przeznaczeniem (bo nie ma kto) więc pomyślałem, że można z nim coś pokombinować i czegoś się przy okazji nauczyć. A jak się oderwie od pasa to już będę spełniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No fajna sprawa.!Być może ten latawiec byłby dobry ale widzę trudność, bo latawiec jest sterowany dwoma linkami i będzie problem z doborem linek sterowych na spływie. Gondolka z belką poprzeczną nie jest trudna do wykonania i jest pełno rozwiązań w sieci.Ja jednak bym Ci polecił wykonać skrzydło prostokątne od podstaw,  z poszyciem jednopowłokowym o wym.2.0 x 0.65m co przy napędzie silnika AXI 4120 możesz dać masę od 2.5-5kg.Mam plany takiego skrzygła / czyli stworzyłem w Surfplanie/, chciałem zapodać ale nie wchodzi.Na stronach widziałem że zamiast materiału rip-stop stosowano workową folię.Jeśli chodzi o sterowanie najlepiej zastosować sterowanie sterolotkowe.Ja bym problemu ne miał, bo materiały do uszycia mam, ale ten kierunek bardzo mnie nie ciągnie.

Poczekaj, może ktoś coś jeszcze doradzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

DA SIĘ! Znalazłem film z trajką w której jest użyty dokładnie taki sam latawiec komorowy jaki posiadam. Koncepcja identyczna z moją zakładaną (czyli nie sterujemy sterówkami a pochylamy skrzydło). Czyli nie dość, że to lata (i to bardzo ładnie) to jeszcze mam podane wyposażenie jakie zostało użyte (odpada większość pracy, liczenia, testowania!). Teraz tylko poskładać wózek na podobnym wyposażeniu a dalej bawić się z ustawieniem linek. Napisać tylko do gościa odnośnie przeróbki latawca lub znaleźć jakieś info. odnośnie projektu. Sprawa chyba załatwiona, jak już poskładam wózek to będzie można podczepić skrzydło i bawić się z linkami ale da się przeżyć - i tak odpada masa roboty z szukaniem wyposażenia itp. bo gość wymienił całą specyfikację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.