Skocz do zawartości

Mosquito


Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolega ma rację - był pokryty sklejką. Na sklejkę raczej płótna nie kładli ale jeśli tak to było impregnowane, szlifowane, że nie mogło wyglądać to tak jak pokrycie płócienne samolotów z I wojny. Często same stery były pokrywane płótnem ale to również szlifowane było. Samolot między innymi gładkości wykończenia zawdzięczał dużą prędkość lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek - a co z Twojego linku wynika? Pokazujesz tkaninę i żadnego kontekstu do omawianego samolotu nie widzę. W dalszym ciągu nazwałbym to impregnacja, "laminowaniem" niż krycie płótnem. To tak jak współcześnie - konstrukcję pokrywamy balsową pokrywamy np. papierem japońskim nie tylko po to by łatwiej malowało się taką powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł z Popular Science z 1943 strona 103, na rysunku stoi "EXTERNAL FABRIC COVERING (DOPED)"

https://books.google.pl/books?id=fScDAAAAMBAJ&pg=PA100&dq=popular+science+1943+there%27s+one+thrill+no+soldier&hl=en&ei=NlvOTJj2EIPMnAeRwYT-Dw&sa=X&oi=book_result&ct=result&redir_esc=y#v=onepage&q&f=true

 

Wpis z Wikipedii o tej tkaninie: https://en.wikipedia.org/wiki/Madapolam

 

Poza tym w większości publikacji podają w różny sposób następującą informację:

 

"To complete the process, the fuselage was covered in a doped Madapolam (woven cotton) finish. Construction of the wings followed a similar process, and a minimal amount of metal was used to reduce weight."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jak bardzo były gładkie. Na pewno nie były błyszczące, tak jak na tych zdjęciach z renowacji w Australii. Ja bym w modelu zastosował cienki szyfon albo batyst.

 

Najlepszej jakości ujęcia filmowe można zobaczyć na filmie "633 Squadron", nakręconym w 1964 roku, w którym występuje 8 autentycznych Moskitów, z czego 5 latających. Fragmenty filmu są na YT:

 

https://youtu.be/su5JWj8Wlec

https://youtu.be/2A04o_kVonQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cholera wie. Pamiętaj, że produkowali to w kilkudziesięciu wersjach i kilkunastu zakładach, również w Kanadzie i Australii. Zatem przypuszczam, że różnie mogło być z lotkami i sterami. Jedne źródła podają, że stery były zrobione z ramy duralowej krytej płótnem, inne źródła podają, że powierzchnie ruchome sterów były kryte blachą alu. To samo z lotkami. Przypuszczam, że mogły być takie i takie wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolegom za odpowiedz.

Z tego co ja się dowiedziałem o tym samolocie to ,że był kryty balsoą  2 mm sklejką plus na koniec materiał jakiś tam.

Skoro był kryty materiałem  to struktura musi być widoczna , chyba , że był szpachlowany i polerowany co na warunki wojenne było zbędne.

Czy ktoś z Was widział go naocznie.

Mam zamiar wybrać się do UK i sam to zobaczyć .

Jestem teraz w trakcie budowy SBACH 342 2,2 m i tak sobie pomyślałem , że jeszcze dwa silniki to było by to.

Przesłałbym relacje fotki z budowy Sbach ale poproszę o wskazówki jakim programem to zrobić.

Model jest robiony i projektowany metodoą tradycyjną tz. deska kreślarska linijka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby był gładki, nie musiał być polerowany...

Trudno mi uwierzyć, że jeden z najszybszych samolotów IIWŚ, którego prędkość była podstawowym orężem/tarczą nie był gładki, no ale to gdybania.:)

Jak przeglądam zdjęcia, to te w co lepszej rozdzielczości pokazują gładkie, pół-połyskliwe wykończenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i dotykałem na żywo w muzeum w Anglii, ale był tak pomalowany że z bliska nie widać faktury płótna, jest gładki i matowy. Co do lotek to nie pamiętam jak wyglądały. Mnie najbardziej zachwyciła w tym samolocie konstrukcja przedziału uzbrojenia, choć to broń, to trzeba przyznać że pięknie i zmyślnie zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolegom za odpowiedz.

Z tego co ja się dowiedziałem o tym samolocie to ,że był kryty balsom i 2 mm sklejka plus na koniec materiał jakiś tam.

Skoro był kryty materiałem  to struktura musi być widoczna , chyba , że był szpachlowany i polerowany co na warunki wojenne było zbędne.

Czy ktoś z Was widział go naocznie.

Mam zamiar wybrać się do UK i sam to zobaczyć .

 

Ja poza fotami i filmami nie widziałem. Ale potrafię sobie wyobrazić, że jeśli płótno miało gęsty splot i było cienkie, a warstwa farby była odpowiednio gruba, to faktura płótna została ukryta pod farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał kiedyś budować model to powierzchnie zrobił bym na gładko, po lakierowaniu i tak nie widać jak pisze wyżej Tomasz.

 

Powierzchnia Miles Magister gdzie widać pasy wzmacniające płócienne wycinane w ząbki nie widać różnicy w stosunku do sklejkowego pokrycia.

Możliwe iż ten samolot też na sklejkowe pokrycie miał nałożone płótno.

post-3269-0-44606500-1460405389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cybuch,

DH Mosquito, nie zupelnie byl pokryty po prostu sklejka.  Byla to jedna z pierwszych konstrukcji przekladkowych sklejka - balsa - sklejka.

Jest tego pelno na Internet np:

 

https://www.google.com.au/search?q=sandwich+wing+dh+mosquito&espv=2&biw=1920&bih=955&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0j5zDz4jMAhXJw4MKHZ5cBQ0Q_AUIBigB#imgdii=u3raZsUHhvcj7M%3A%3Bu3raZsUHhvcj7M%3A%3BADmmSJ1y1HnueM%3A&imgrc=u3raZsUHhvcj7M%3A

 

Wystarczy np wrzucic haslo:

dh mosquito wing design

 

 

Jesli nie zna sie angielskiego jest Google Translator, ktory calkiem niezle sobie radzi, nawet ze Slowianskim jezykiem.  Cut & paste (wytnij & wklej)?? male paragrafy.

 

 

Na zewnetrzej powierzchni (kadlub i skrzydla) byl pokryty plotnem Modapolam:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Madapolam

 

i przyklejony srebrnym nitocellonem (dope) a na to kamuflaz .  Nie pisze nic o szpachlowaniu.

 

Na koniec kilka moich zdjec DH Mosquito z muzeow w Hendon & Cosford.  NIe widze plotna ale nie wiadomo tez jak byly odrestaurowane (??);

 

Czolem

Andrzej

 

post-12308-0-41552900-1460450624_thumb.jpg

 

post-12308-0-79954700-1460450692_thumb.jpg

 

post-12308-0-93205700-1460450763_thumb.jpg

 

post-12308-0-96439400-1460450852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.