Skocz do zawartości

Beaver DHC2


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę to trwało :oops:

Tak oto wygląda prawie kompletny układ sterowania lotkami:

 

dhc239aa0.jpg

 

Lotki potraktowałem może nieco zbyt brutalną siłą, coś cichutko strzeliło, trzasnęło i zakres wychyleń nieco się zwiększył :lol:

 

dhc240xe3.jpg

 

i w górę

 

dhc241yt1.jpg

 

Wygląda to teraz zdecydowanie lepiej :wink: Musiałem też nieco "zmodyfikować" półkę do której mocowane jest skrzydło.

 

dhc242kp6.jpg

 

Dla pewnego wzmocnienia nakleiłem pasek tkaniny szklanej przesyconej żywicą. Mam nadzieję, że spełni swoje zadanie. Całość wymaga jeszcze kilku kosmetycznych zabiegów i model będzie gotowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No to teraz już wiem na czym polega ZONK :)

Moja wina, że nie narysowałem poprzednio całej kinematyki układu, a właściwie nie pokazałem jak to powinno wyglądać w przekroju. Problem Jarku z Twoim skrzydłem, a właściwie z małymi wychyleniami i "chrobotem" leży w tym że linia zawiasu ( miejsce zgiecia lotki w stosunku do reszty skrzydła ) nie pokrywa się z linią działania dzwigni co powoduje opory układu. Myśle że ten rysunek , który na szybko przygotowałem wyjaśnia sprawę do końca. Widac na nim ze bez problemu lotki wychylają się po 40 stopni w każdą stronę. Oczywiście rysowałem bez achowania żadnej skali, proporcji etc, ot tylko po to by unaocznić w uproszczeniu jak to powinno wyglądać i działać.

W rozwiązaniu Twym "całe bebechy" napędu lotki leża na wierzchu ( a właściwie wystają spod spodu skrzydła ), co spowodowało modyfikację półki pod skrzydło, gdzie jak widzę musiałeś wykonać te nacięcia pod "szprychę". Układ jak widzisz na moim rysunku doskonale się chowa ( mówię o osi działania układu ) i nie wymaga takiego podcięcia.

 

mlotki2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem Jarku z Twoim skrzydłem, a właściwie z małymi wychyleniami i "chrobotem" leży w tym że linia zawiasu ( miejsce zgiecia lotki w stosunku do reszty skrzydła ) nie pokrywa się z linią działania dzwigni co powoduje opory układu...

 

Winy Twojej w tym nie ma żadnej. O tym, że oś obrotu powinna być w osi zawiasu wiedziałem. Nawet częściowo mechanizm wpuściłem w skrzydło, ale widać niewystarczająco :( Jeśli się przyjrzeć to i lotki są częściowo "podfrezowane" pod drut. Chwilowo tak zostawię i sprawdzę jak działa to z serwem. Jeśli będę niezadowolony z efektów, to odetnę lotki i mechanizm i całość wykonam od nowa :evil: Ale i tak pionowe elementy mechanizmu "wchodzą" mi w półkę, więc i jej "modyfikacja" była nieunikniona. Tak to jest jak nie przemyśli się konstrukcji od początku :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Beaver gotowy :!:

No, niemal. Biedak musi jeszcze poczekać troszkę na LiPole :(

A tak oto się prezentuje na chwilę obecną:

 

dhc243ef7.jpg

 

Model, z zamontowanymi serwami, silnikiem, regulatorem i odbiornikiem waży 414g. Zatem waga do lotu będzie oscylowała w granicach 520g.

Jest tylko jeden problem Dane modelu wstawiłem do różnych programików do wyznaczania środka ciężkości i... uzyskałem różne wyniki :cry:

Jeden, wspólczynniki stateczności wyliczył mi takie:

16% - 45,7 mm

8% - 56,5 mm

- wymiar od krawędzi natarcia

Drugi zaś wyliczył mi takie wartości:

16% - 38,1 mm

8% - 48,9 mm

I co? Którą z tych wartości wybrać? A może średnią arytmetyczną :twisted:

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obu wynika że przy ustawieniu 4,5 nadal będziesz miał wiarę stateczny model.

Ja ustawił bym na 4 .Zawszę wolę mieć za ciężki noś i o podnosić niż odwrotnie.

Poza tym i tak pierwszy oblot na bezwietrznej pogodzie bo model dość lekki i może nie chcieć latać przy wietrznej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No, Beaver doczekał się w końcu swojego zasilania :lol: SC ustawiłem wstępnie na 4,6 cm od krawędzi natarcia, wstępnie go wyregulowałem i czekałem na odpowiednią pogodę.

Dziś miałem zamiar go oblatać. Nie udało się :( Nie dość, że na lotnisku zorganizowano jakieś targi rolne a na wolnej jego części trenowali szybownicy, startował Dromadder i chciał śmigłowiec to jeszcze strasznie wiało. Ograniczyłem się jedynie do rzutów ręką i wykonałem próby kołowania. Model po wyrzucie i wykonaniu króciutkiego lotu opada na dziub. Wychodzi, że muszę przesunąć SC nieco do tyłu. Z kołowaniem też nie najlepiej :cry: Niedokładności w wykonaniu podwozia sprawiły, że straciłem jedną oponkę :wink: No cóż, trzeba to poprawić wszystko i może za tydzień poleci.

 

Model na prawdziwym lotnisku w prawdziwym towarzystwie :lol:

 

img2893at8.jpg

 

I wspomniana "spadnięta" oponka :wink:

 

img2898do0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że muszę przesunąć SC nieco do tyłu.
no ja bym tak obrazu nie wyrokował z tym sc. Żeby się z nim bawić to robi się inne próby a nie wyrzuty z reki. Ja bym go pod trymował sterem wysokości a poza tym toto szybowiec nie jest więc będzie opadał w dół a nie ładnie szybował :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłbym uwagę na siłę wyrzutu modelu - trzeba to zrobić zdecydowanie energicznie. Częstym błędem jest zbyt lekkie wypchnięcie modelu, co kończy upadkiem na ryj, niejednokrotnie połączonym ze zwaleniem się na skrzydło. Modelem "rzucamy" delikanie w dół :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, Beaver padł :cry: Pomimo stosunkowo mocnego wiatru postanowiłem w niedzielę go ulotnić i... poległem. Model uporczywie walił się na nos. Mimo lekkiego przesunięcia SC do tyłu. Korekta wysokością nieco pomogła, ale wiatr skutecznie uniemożliwił mi jakie takie latanie. No cóż, brakło też i umiejętności :( Pojawiło się kilka uszkodzeń, jednak stosunkowo łatwych do naprawienia. Póki co model - z powodu totalnego braku czasu - trafia na półkę

 

img2906nl2.jpg

Shot at 2007-06-25

 

img2907oc7.jpg

Shot at 2007-06-25

 

img2908it8.jpg

Shot at 2007-06-25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.