Skocz do zawartości

Zdjęcie

Po prostu Toxic !

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
551 odpowiedzi w tym temacie

#541 Marek:D

Marek:D
  • Modelarz
  • 296 postów
  • SkądBielsk Podlaski
  • Imię:Marek

Napisano 28 sierpień 2019 - 19:57

Na nieszczęście Rafała i moje "szczęście" udało mi się odkupić resztki uszkodzonego modelu. Stwierdziłem, że przez zimę nie zdążę zrobić takiego modelu więc zdecydowałem zakupić coś do naprawy. Zawsze chciałem mieć usterzenie motylkowe, więc decyzja była krótka. F3k jest fajnie, ale powyżej 100-150m na niebie jest już tylko mała kropka :)
Kadłub spokojnie jest do naprawy, dziś już skleiłem całość na CA. Kadłub ma trochę historii więc postanowiłem poprawić drobiazgi estetyczne, przód kadłuba przypruszę czarną farbą i lakierem bezbarwnym.
Skrzydła mają uszkodzone dźwigary. Na razie wstępnie mam plan na zrobienie dodatkowych dźwigarów pomiędzy tymi co są, lub zrobienie nowych, włożonych w wydłubaną piankę wypełniającą obecne dźwigary. Tu jeszcze myślę co zrobić...
Kadłub w miejscu pęknięć miał sporo ubytków więc w pierwszej kolejności przed tkaniną całość oszlifowałem i wypełniłem żywicą z mikrobalonem i barwnikiem. Jeżeli założyciel wątku nie ma przeciwwskazań to będę tu wrzucać postępy z naprawy.
Ogólnie model jest bardzo fajnie zrobiony konstrukcyjnie, mi się podoba a jestem wybredny ;)

IMG_20190828_170655110.jpg

IMG_20190828_170700716.jpg

IMG_20190828_171814699.jpg

IMG_20190828_173318345.jpg
  • 0

#542 Jacek Walenciak

Jacek Walenciak
  • Modelarz
  • 110 postów
  • SkądKoszalin
  • Imię:Jacek

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:13

Ja na Twoim miejscu najpierw po sklejeniu kadłuba klejem CA wylaminowałbym tkaniną węlową wewnątrz kadłuba pęknięcia, żeby dobrze przylegała a dopiero później wypełniał ubytki żywicą z wypełniaczem. Jak coś spłynie do wewnątrz to powstaną nierówności i tkanina będzie nierównomiernie przylegać do spękań i będzie w tym miejscu znowu narażone na pęknięcie. Ja w każdym bądź razie tak bym to zrobił.
  • 0

#543 Marek:D

• Modelarz
  • 296 postów
  • SkądBielsk Podlaski

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:25

Jacku środek został zabezpieczony taśmą żeby nie nawalić wypełniacza do wewnątrz. Przy większych ubytkach tkanina wewnętrzna lubi wyleźć na zewnątrz i szlifując na zewnątrz ją spiłujesz co mija się z celem pod względem wytrzymałości. Po takim wypełnieniu będę miał równo od środka, od zewnątrz do spiłowania. Równa powierzchnia drapnięta grubszym papierem najlepiej "złapie" łatkę z tkaniny.

• 0

#544 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 5230 postów
  • SkądKęty
  • Imię:Rafał

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:20

Jeżeli założyciel wątku nie ma przeciwwskazań to będę tu wrzucać postępy z naprawy.

Marek będzie mi niezwykle miło że masz chęć relacjonować drugie życie tego Toxica .

Śmiało pisz o postępach, mam nadzieję że znowu poleci ...

• 0

#545 Jacek Walenciak

Jacek Walenciak
  • Modelarz
  • 110 postów
  • SkądKoszalin
  • Imię:Jacek

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:22

Myślałem, że ot tak bez tej taśmy przyklejonej od wewnątrz wypełiłeś szczelnę. Jeśli tak, to wszystko w porządku😀👍.
  • 0

#546 zipp

zipp
  • Modelarz
  • 346 postów
  • SkądGliwice
  • Imię:Piotr

Napisano 29 sierpień 2019 - 14:40

Ja też proszę o szczegółową relację z naprawy - też mam kadłub do naprawienia(no nie Toxic, ot zwykły laminat :D) a wiedza mizerna :(
Każda wskazówka jest cenna..
  • 0

#547 janegab

janegab

jano

• Modelarz
  • 1557 postów
  • Skądkonin
  • Imię:Jan

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:49

Ja też proszę o szczegółową relację z naprawy - też mam kadłub do naprawienia(no nie Toxic, ot zwykły laminat :D) a wiedza mizerna :(
Każda wskazówka jest cenna..

Nie  tak  panowie...nie  tak...sza...lala...la  nie  mam pieniedzy....sza...lala...nie  mam  ochoty...wziażc   się  do roboty...taka  naprawa  to  na  1-dno  latanie..Rafał  nasz  kochany  moderator    jest  szpenio   wszystko  podpowie   on  was  dopinguje  i  obserwuje    a  ja  dodam  pytajta  go.ii mnie  też.      .nie  tak  panowie  nie  tak  szalala..  zamiast  pracować  ja  wolę  leniuchować.... :lol:  A  Kamyczek  takiei  problem  ma  w  małym  paluszku...pytajta  go  on  expert

• 0

#548 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 5230 postów
  • SkądKęty

Napisano 29 sierpień 2019 - 17:02

Te,te Ty się tu nie napierdzielaj :D .

Nie każdy jest taki gigant że se model wyłowi, wysuszy, ponaprawia co uszkodzone,stuninguje bagnety i potem lata ;)

Poza tym polskim producentom modeli też trzeba dać zarobić co by mieli z czego żyć ...

P.S  -kochany moderator -pierwszy raz czytam takie coś, choć na niejednym forum bywałem, moderator to zło konieczne :P

• 0

#549 wojcio69

wojcio69

wojcio69

• Modelarz
  • 1228 postów
  • SkądŚrem
  • Imię:Wojciech

Napisano 29 sierpień 2019 - 18:13

:o  To oni żyją z produkcji modeli  ;)

• 0

#550 Marek:D

• Modelarz
  • 296 postów
  • SkądBielsk Podlaski

Napisano 11 wrzesień 2019 - 21:48

Hej,
Naprawa idzie przy okazji innych robót, ale udało mi się już uporać z kadłubem.

W pierwszej kolejności przygotowalem powierzchnię zeszlifowujać nadmiar mikrobalonu. Podczas szlifowania uważamy aby nie dodrzeć się za głęboko. Łatwo to sprawdzić w następujący sposób: podczas szlifowania zewnętrznej warstwy żywicy kolor kadłuba zmienia się na biały-to znak że zdarliśmy tylko powierzchnię zewnętrzną. Jeżeli dojedziemy do węgla to będzie się sypać szary pył-tego unikamy.

IMG_20190902_182422557.jpg

Po takim przygotowaniu szykujemy tkaniny. Przy lekkich naprawach sprawdza się jedna-dwie warstwa węgla na zewnątrz taka jak w oryginale. Ja mam ładny dostęp i zależy mi bardziej na estetyce, więc z zewnątrz dałem węgiel 200g/m2, a od środka węgiel jednokierunkowy i warstwa skośnego. Jest na wyrost, ale będę miał pewność że wytrzyma. Przygotowuję większe kawałki tkanin, folię(najlepsza jest z kwiaciarni od bukietów) i na niej przesączam tkaniny. Na koniec ręcznikiem papierowym i wałkiem do tapet wyciskam nadmiar żywicy i obcinam folię razem z tkaninami na porzadany wymiar. Układam wewnętrzne tkaniny i zrywam folię, zewnętrzną tkaninę układam z folią. Następnie należy włożyć przekładkę, aby dociskając tkaninę nie zdeformowac kadłuba w miejscu kabibki.

IMG_20190902_190207066_HDR.jpg

IMG_20190902_190201362.jpg

Następnie taśmą izolacyjną obwiązujemy całość i wygrzewamy(ja robię to w piecu do laminatów ale na grzejniku też efekt jest super).

IMG_20190902_190512691.jpg

Po utwardzeniu żywicy wystarczy delikatnie przyszlifowac i spolerowac i gotowe. Mi zależało na wykończeniu dlatego zeszlifowalem krawędzie łatki na równo z kadłubem i naszykowałem do lakierowania.

IMG_20190905_164329518.jpg

Następnie przypruszyłem czarną farbą delikatnie miejsce i okolice klejenia. Po podeschnięciu zrobiłem przeźroczysty lakier z dodatkiem czarnego pigmentu(robi się wtedy jak przyciemniona szyba). Polakierowałem kadłub 2 razy(przeważnie pomiędzy włóknami węgla robią się malutkie dziureczki) dlatego daję grubiej i później szlifuję i poleruję. Efekt jest super, nie widać naprawy i jest mocno. Kadłub przytył 25g, przy lekkim wzmocnieniu bez lakieru spokojnie można się zmieścić w 15g. Efekt naprawy jest taki:

IMG_20190910_175202638.jpg

IMG_20190910_175214716.jpg
  • 2

#551 Elvis

Elvis
  • Modelarz
  • 207 postów
  • SkądLimanowa
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2019 - 05:56

Super robota, dzięki za szczegółowy opis i fotki. Obserwuję bo ciekaw jestem skrzydła.
Dobrze wiedzieć i przy okazji zobaczyć kto i jak może coś poratować w razie potrzeby.
  • 0

#552 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 5230 postów
  • SkądKęty

Napisano 14 wrzesień 2019 - 20:07

Marek, znakomicie Ci to wychodzi .

Mam nadzieję że skrzydła mimo większej roboty ogarniesz równie profesjonalnie :) .

A ja mam info że przed końcem roku będę w posiadaniu nowego Toxica w identycznym malowaniu :D .

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych