Skocz do zawartości

Indiana Jones (Horten BV-38)


sławek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem zachciewajkę na te skrzydełko z  "Poszukiwaczy zaginionej arki"  więc szepnąłem Markowi słówko by kiedyś tam..w wolnej chwili ,w przypływie nudy je wyrzeźbił ,ale Markowi nie trzeba dwa razy mówić- kurier dość szybko do mnie zapukał :)

German%2BBv-38%2BFlying%2BWing%2Bb.jpg

 

O samym pierwowzorze nie wiele można powiedzieć   ;zaprojektował go do filmu scenograf Norman Reynolds inspirując się konstrukcjami Hortenów   ,pełnowymiarową makietę zbudowano w Vickers Aircraft Company  .

Nazwa tej "maszyny" też wzięta z sufitu  bracia Horten i Blohm&Voss  nie współpracowali razem .

Scenę z tym samolotem kręcono w Tunezji gdzie -ciekawostka- wrak stał jeszcze przez około 10lat!

 

Model ma około 1.2m rozpiętości.

Mimo końcówek skrzydeł na dużym ujemnym kącie -niżej umieszczony ciężar wyposażenia i dodatni wznios  skrzydeł powinien dostatecznie ustatecznić model .

Bardzo gruby centropłat -tu można wpakować spooooro maneli .

Będzie napędzany  jednym silnikiem (jak w modelu firmy Zeta )

Klocki EPP jak zwykle  u Marka odpowiednio przycięte  -tylko sklejać , wszystkie kąty skrzydeł, "wingletów"  już są nadane .

 

Niebawem ruszę z tematem dalej , tylko przemyślę jeszcze czy kabinka i wieżyczka wytłaczana , którędy wkładać pakiet  ,podwozie było by przydatne .....

 

post-1427-0-81628600-1461769392_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jedynym rozwiązaniem na usztywnienie takiego powyginanego skrzydła jest płaskownik węglowy  ,na szczęście dolna część skrzydła pokrywa się z centropłatem .

post-1427-0-64919900-1462030250_thumb.jpg

 

Dopiero teraz widać nie lada problem z którym się zmierzył Marek i jego ploter.

 

post-1427-0-52588700-1462030452_thumb.jpg

 

Gondole "silników" zwęziłem  wycinając kliny ze środka by uzyskać lekko jajowaty ich kształt .

 

post-1427-0-48346800-1462030724_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drobne postępy w pracach .

Pierwsza  a może i ostatnia warstwa kamuflażu , jak wyschnie zobaczę gdzie poprawić .

post-1427-0-34041900-1466696288_thumb.jpg

 

Maluje zwykłymi marketowymi emaliami akrylowymi a kolory mieszam z zakupionych puszek kolorów podstawowych - barwników nie stosuje  bo lubią potem farbować dłonie na wyschniętej farbie

 

EPP  przed malowaniem  nie "prasuje"  żelazkiem ,  już dawno pogodziłem się z mechowatością tego tworzywa a bez termicznego wygładzenia przynajmniej tania farba trzyma się nie najgorzej

 

Podwozie główne troszkę długie ale planowałem silnik z większym śmigłem 9"  ,wstawiłem stare maleństwo-TP black na 7" (ciąg zadowalający)  a podwozie musiałem obniżyć  przez rozgięcie by zbędnie na stał jak na szczudłach i dla zwiększenia kąta natarcia skrzydła do startu.

 

Przednie kółko sterowane - ale się zastanawiam czy zmiksować je z lotkami czy podpiąć pod wolny kanał kierunku....

post-1427-0-89155400-1466696668_thumb.jpg

 

CDN

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana Jones jako pilot- hmmm   czyli do wieżyczki musiałbym wstawić Marion Ravenwood  :)  jedno w prawie kowbojskim kapeluszu ,drugie w białej sukience  ,jakoś tego nie widzę :)

 

Napęd przy dwóch silnikach byłby nie wyważalny  tu się z Markiem zgadzam  - to już w tej konfiguracji z jednym silnikiem musiałem zmienić napęd na lżejszy a pakiet 2200mah jest w poprzek tuż za krawędzią natarcia !! a i tak jeszcze mi brakuje .

To teraz sobie wyobraź Patryk dwa nawet bardzo lekkie  napędy  na tych "wysięgnikach" z tyłu  - masakra . Musiałbym na siłę wkładać mega pakiety co sumarycznie nie wyszło by dobrze wadze modelu .

 

 

Kolory fakt  wyszły komiksowo - zabawkowo :)  ale nie przywiązywałem dużej uwagi do ich stonowania  tym bardziej że w realu są bardziej "zgaszone"  a efekt żarówy podbił mi aparat . Inna sprawa że z premedytacją użyłem też mocno odróżniających się barw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile wierną rekonstrukcję, kilka oryginalnych części tego Hortena, oraz wiele innych artefaktów można zobaczyć w otwartej dla zwiedzających pohitlerowskiej sztolni w Kamiennej Górze (koło Kowar, niedaleko Karpacza).. Warto je zwiedzić będąc w okolicy...

 

post-3384-0-28661400-1466804919_thumb.jpgpost-3384-0-50770600-1466804934_thumb.jpg

post-3384-0-51939500-1466805031_thumb.jpgpost-3384-0-01724500-1466805090_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście model podoba mi się bardzo, właściwie już sama idea ulotnienia tego filmowego monstrum :)

Gdyby się chciało posiedzieć nad nim i poeksperymentować to silniki z przedłużeniem wałów jak np. zastosowano w Xeno z multiplexa dały by się zamontować w gondolkach. I potem ten gang dwóch śmigieł :rolleyes: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś w Kamiennej Górze   to atrapa mająca przypominać swoim wyglądem projekt który istniał tylko na papierze - ARADO z serii E 555

Oba "samoloty" to praktycznie Sci-fi -jeden nie powstał,    drugi nie istniał.. :)

 

Przedłużenie wałów byłby oczywiście sensownym rozwiązaniem umożliwiającym zastosowanie dwu silnikowego napędu  i pewnie byłby fun ,ale w tym przypadku skóra nie warta wyprawki .

 

 A ja pomału zbliżam się do końca

post-1427-0-41789600-1467400817_thumb.jpg

 

I mała auto cenzura

-swastyki mnie nie drażnią  ale do takiego rekreacyjnego modelu musiałem znaleźć złoty środek by zachować ten smaczek a uniknąć ewentualnego zniesmaczenia .

post-1427-0-95703200-1467401138_thumb.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowy

post-1427-0-19595700-1468069261_thumb.jpg

 

post-1427-0-45054500-1468069279_thumb.jpg

 

post-1427-0-77192800-1468069295_thumb.jpg

 

Zawsze swym zwyczajem modele z epp przyozdabiałem flamastrem na bogato ale tu jedynie spód dostał bogatszą ilość linii -duża powierzchnia, jeden kolor -było by zbyt pusto .

Na górze nie czułem takiej potrzeby .

 

Na ostatnim zdjęciu widać też wentylację wnętrza; dwa wloty koło przedniego podwozia  (akurat drugi się schował za kółkiem  )

dodatkowy chwyt powietrza dla regulatora  jest przed wieżą na karku   a wylot całej tej "wentylacji" jest pod wieżą gdzie u jej podstawy jest wycięty do tego kanał .

 

Zostało czekać na pogodę ..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oblot udany , szkoda że "kamerzysta" mniej...  :)

 

Model bardzo stabilny i znacznie szybszy od moich przypuszczeń   .

 

Pierwszy lot ze strachu przed nieznanym  i z powodu dziecięcej publiczności  odbyłem dosyć wysoko , zemściło się to na stronie wizualnej tego króciutkiego filmu   .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.