Skocz do zawartości

"KOMAR" mnie ugryzł.


paweln7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Pawle.

 

Przykro mi, że komar wrócił na tarczy.

Co do śmigieł firmy aeronaut, miałem ten sam kłopot w ASW28. Przez urwaną łopatę rozbiłem swoją makietę.

Te śmigła to jakaś pomyłka. Ja urwałem śmigło 15x10. Polecam zainwestować w śmigło firmy RF.

https://shop.modellb...-propeller-?p=2 Bardzo dobre i sprawdzone śmigła. Warto dołożyć parę złotych ale masz pewność, że łopatka nie odpadnie.

Kilku forumowiczów negatywnie opisali te śmigła ale jeszcze nie spotkałem się z urwaną łopatą. Naprawdę warto.

Dawaj Komara na stół operacyjny i czekam na kolejny oblot.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

Na zimno bez emocji dzisiaj posprawdzałem napęd Komarka,

dobierając silnik kierowałem się radami z forum (dzięki motor pierwsza klasa),

resztę dobrałem kierując się sugestiami w opisie sinika na stronie sklepu;

 

 

 

XPower XC4226/12 LS (Long Shaft)
[XC4226/12LS]   pixel_trans.gifXC4226_12LS.jpg
Kliknij aby powiększyć

Silnik dedykowany do makiet szybowców. Umożliwia elektryfikację bez konieczności obcinania dziobu modelu.

Podstawowe dane:

  • wymiary: fi 42 x 58 mm
  • wał 5 mm 
  • zasilanie: 14.8-18.5 V 
  • waga: 280 g
  • KV: 660 obr/V  
  • prąd max: 75A
  • w komplecie z silnikiem goldy 4mm, krzyżak montażowy i długa oś
  • zalecane śmigło (łopatki): 15x8
  • zalecany regulator: 80A
  • zmierzony ciąg: 4,9 kg (obroty 8800, prąd 63A) w konfiguracji z łopatkami 15x8, regulatorem 80A, pakietem XPower Xtreme 5000mAh 14.8V (4S)

pixel_trans.gif

gdzie podano jakie ; zasilanie i łopatki przyjąłem to bez sprawdzania i na wiarę w słowo pisane.( sprawdziłem tylko pobór prądu który pokrywał się z tym co pisze na stronie sklepu,a nie mam obrotomierza)

Łopatki zakupione w tym samym sklepie

 

 

 

Aeronaut CAM CARBON 15x8
[CAMCAR15x8]   pixel_trans.gifcamcarbon.jpg
Kliknij aby powiększyć

Łopatki węglowe do śmigieł składanych o wymiarze 15x8.
Mocowanie: 8mm

Maksymalne obroty: 8000/min

pixel_trans.gif

 

Podane obroty MAX 8000/min gdzie silnik osiąga 8800 wydawało się OK

ALE dzisiaj  popiołem wattmetr do pakietu i ZONK  pakiet ma 16,8V co daje .

16,8 x 660/min =11088obr/min  . co łopatki NIE MIAŁY PRAWA ZNIEŚĆ

tak więc nauczka na przyszłość sprawdzać wszystko  ,nawet to co inni sprawdzili.

 

Wniosek poszukuję łopatek 15x8 co wytrzymają 11000 obr/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pod obciążeniem nie mogły mieć 11tys obrotów

z filmiku widać że model ledwo się wznosi więc napęd moim zdaniem za słaby

ciąg na postoju 4,9kg masa modelu 6,7 kg  przy starcie zaczął  ostro się wspinać ale oddałem wysokość aby spowolnić wznoszenie ( to był pierwszy start wolę aby spokojnie się wznosił aby mieć nad nim pełną kontrolę  ) jak nie miały 11000 to jeszcze gorzej o  nich świadczy ( za mały margines bezpieczeństwa)

 

Łopatki zamówiłem takie  http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop_back=eshop&action_back=&id_back=0&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=24071  na czeskim forum znalazłem temat gdzie gościu ma je w MEGA 22/45 /3 i zasilanie 4s i wytrzymują a MEGA ma 1000 obr/volt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, nie jestem pewien ale te łopatki bardzo mi przypominają białe AERO NAUT GLAS, które są w ModeleMax. Kiedyś je kupiłem do silnika XPower XC4226/12LS, czyli do takiego jaki masz. Silnik na tych łopatkach prawie się zagotował. Dopiero porównanie  z łopatkami Cam Carbon wyjaśniło sprawę. Łopatki AERO NAUT GLAS mają prawie 2 razy większą powierzchnię. Uważaj więc przy uruchamianiu (amperomierz).

.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciąg na postoju 4,9kg masa modelu 6,7 kg  przy starcie zaczął  ostro się wspinać ale oddałem wysokość aby spowolnić wznoszenie ( to był pierwszy start wolę aby spokojnie się wznosił aby mieć nad nim pełną kontrolę  ) jak nie miały 11000 to jeszcze gorzej o  nich świadczy ( za mały margines bezpieczeństwa)

 

Łopatki zamówiłem takie  http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop_back=eshop&action_back=&id_back=0&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=24071  na czeskim forum znalazłem temat gdzie gościu ma je w MEGA 22/45 /3 i zasilanie 4s i wytrzymują a MEGA ma 1000 obr/volt

Witaj . Napisz jaką masz piastę do śmigła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam parametru  +2,5 st. O co chodzi ?

Jak nie masz 1500 W mocy to nie poszalejesz przy tej wadze.

kąt śmigła +2.5 stopnia na piaście, czyli rzeczywisty skok śmigła zamontowanego w tym zestawie był o 2,5 stopnia większy i tak o to łopatka nie miała 15x8 tylko ileś tam więcej bo skok się inaczej liczy i nie można tak sobie dodać. Ale można się domyślać ile to zwiększyło skok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok śmigła to odległość (teoretyczna) jaką wykona śmigło na jeden obrót. W przypadku śmigła 13x7 skok ten wynosi 7 cali = 17,78 cm. 

Przy piaście +2,5° skok śmigła się zwiększy. Jednakże do skoku śmigła wyrażonego w jednostce długości nie można dodać wartości kątowej - tak jak napisał to dwa posty wyżej MLITEK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.