Skocz do zawartości

Ustawienia fabryczne pakietu Li-Po


jargaw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


 

Planuję w przeciągu 2 miesięcy zakupić swojego pierwszego RC'ka, prawdopodobnie będzie to samochód HPI Bullet ST FLUX. Dla rozłożenia kosztów z tym związanych, najpierw zakupiłem już akumulator i ładowarkę.

 

Zdecydowałem się na zakup pakietu REDOX LiPo 11,1V 6000mAh 3S 30C oraz ładowarki REDOX ALPHA V2 COMBO.

 

Sprawdziłem baterię za pomocą buzzera, fabrycznie ma ona następujące napięcia:

 

cela 1: 3.83

cela 2: 3.78

cela 3: 3.71

 

razem: 11.3

 

I tu pojawia się moje pytanie: jako, że bateria będzie użyta po raz pierwszy dopiero za miesiąc lub dwa, to czy może ona leżeć i czekać naładowana do takich wartości?

 

Wyczytałem, że gdy bateria będzie dłużej leżeć, to nie powinna być naładowana na full, bo ma to na nią zły wpływ. :D Ponadto, wydaje mi się, że cele są niewłaściwie zbalansowane - różnica na trzeciej jest wyższa niż 0,05V. Czy może tak być?

 

Byłbym wdzięczny za udzielenie rzetelnej odpowiedzi - bateria nie kosztowała grosze i nie chciałbym aby się uszkodziła jeszcze przed pierwszym rozruchem. Dziękuję za wyrozumiałość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Byłbym wdzięczny za udzielenie rzetelnej odpowiedzi - bateria nie kosztowała grosze i nie chciałbym aby się uszkodziła jeszcze przed pierwszym rozruchem. Dziękuję za wyrozumiałość.
 
Pozdrawiam

"Baterie" (akumulatory) nie kończą się po 1 rozruchu - chyba że ful zwarcie , ale wtedy kończy się wiecej niż akumulator

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może leżakować w takim stanie. A przed pierwszym użyciem podczas ładowania zbalansuj cele. Po rozładowaniu sprawdzisz czy bardzo sie rozjezdzaja.

 

Czyli przed pierwszym użyciem podłączyć do ładowarki, ustawić tryb CHARGE i czekać aż odpowiednio się zbalansują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawic w trybie ładowania w którym ładowarka z balansuje cele, który to dokładnie tryb na pewno masz napisane w instrukcji. Nie mam takiej ładowarki wiec nie wiem jak jest soft napisany. Oczywiście gniazdo do balansera też musisz wetknąć do ładowarki :) I ładować prądem 1C Czyli w przypadku akumulatorów 6Ah to bedzie 6A

 

 

Zerknąłem do instrukcji i wszystko masz tam opisane i funkcje storage i do czego służy... i funkcje Balanse i charge. Wystarczy poczytać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipo kupiłeś nowe? Prawie 0,1V rozjazdu w nowym pakiecie to jakiś żart. Nawet chińczyki z HK (zippy, turnigy) nie miały połowy tego co Twój pakiet.

Zapuść już teraz cykl na ładowarce w trybie ładowania z balansowaniem. Obserwuj, jak rośnie napięcie na poszczególnych celach. Czekaj tak długo, aż prąd ładowania spadnie zupełnie do zera i nie drgnie przez kilka minut. Odczekaj godzinę i sprawdź napięcia. Potem rozładuj pakiet ładowarką ustawiając napięcie odcięcia np. 3,5V. Zobaczysz czy wszystkie cele będą trzymały napięcia równo. Jeżeli któraś cela zacznie znacznie odstawać, to... To daj znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem rozładuj pakiet ładowarką ustawiając napięcie odcięcia np. 3,5V. Zobaczysz czy wszystkie cele będą trzymały napięcia równo. Jeżeli któraś cela zacznie znacznie odstawać, to... To daj znać ;)

6Ah, 11V rozładować maks. 5W. Ile to będzie trwało?

Przy proponowanym przez ciebie napięciu pewnie pojawi się różnica choć obciążenie będzie śmieszne dla tego pakietu. Jaka jest akceptowalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipo kupiłeś nowe? Prawie 0,1V rozjazdu w nowym pakiecie to jakiś żart. Nawet chińczyki z HK (zippy, turnigy) nie miały połowy tego co Twój pakiet.

 

 

LiPo jest nowe, wydaje mi się, że firma REDOX to dość porządna firma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a może tak duża różnica napięć wynika z niedokładności pomiaru buzzera? Użyłem tego małego brzęczyka wpinanego, jak ten. Może on po prostu jest niedokładny i balanser wbudowany w ładowarkę pokaże inne, poprawne wartości... (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, tego typu urzadzenia maja duzy rozrzut pomiaru. Ladowarka powinna podac dokladniejsze wyniki

Problem w tym, że ładowarka nie ma funkcji samego sprawdzenia napięć, można je sprawdzić dopiero po włączeniu funkcji ładowania... Tu jest jej instrukcja.

 

Czy reasumując: Podłączam baterię do ładowarki, gniazdo do balansera również. Włączam tryb BALANCE, zmieniem wartość ładowania na 6.0 A i napięciem 3.7 V / na celę. Tylko po co ładować baterię, która de facto jest już naładowana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ładowarka nie ma funkcji samego sprawdzenia napięć, można je sprawdzić dopiero po włączeniu funkcji ładowania... Tu jest jej instrukcja.

 

Czy reasumując: Podłączam baterię do ładowarki, gniazdo do balansera również. Włączam tryb BALANCE, zmieniem wartość ładowania na 6.0 A i napięciem 3.7 V / na celę. Tylko po co ładować baterię, która de facto jest już naładowana? 

W pełni naładowana jedna cela tego akumulatora to okolo 4.2V a nie 3,7V. i na pewno nie ładujesz 3,7V tylko ma być wyswietlone 3S czyli w przybliżeniu 12V. I akumulator który kupujesz jest naładowany tylko do napiecia STORAGE, blizej mu do rozładowanego niz naladowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kup sobie jakiś multimetr (nie będziesz musiał o nic pytać), nawet najtańczy (15-20zł). Będzie o niebo dokładniejszy od tych zabawek modelarskich (szczególnie tej, którą podałeś, wattmetrów etc). A także jeszcze nie spotkałem ładowarki chińskiej (Redox to też Chiny), która pokazywałaby poprawnie napięcie poszczególnych cel (rozrzut do 0,4 V) (polecam naszego Elproga-Pulsara, on pokazuje dobrze). Zresztą nie wyobrażam sobie zabawy modelami elektrycznymi bez posiadania jakiegoś multimetru. Takie czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem napięcia za pomocą ładowarki, są następujące.

 

 

3.77, 3.80, 3.80 = 11.37

 

 

A więc chyba mogę zostawić ją w takim stanie, a dopiero przed użyciem doładuję do pełnego napięcia. (?)

 

 

 

Zapytam jeszcze z ciekawości, czy zatrzymanie procesu (np. ładowania) spowodowane odłączeniem zasilania (braku prądu w budynku) ma jakiś negatywny wpływ na ładowaną baterię? Bo program nie zostanie ukończony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile znawców tyle opinii, ale generalnie ogniwa Li Ion i Li Po są (prawie) pozbawione efektu pamięci. Możesz je ładować z dowolnego stanu rozładowania do granic, jakie chcesz. Zasadniczo tak samo jak ładujesz baterie w telefonie, tu w aucie na chwilę, do kompa na chwilę itp. Grunt, to nie schodzić poniżej napięcia krytycznego i pod żadnym pozorem nie przekraczać napięcia maksymalnego.

Tym niemniej do przechowywania lepiej przygotować je trybem Storage, na chłodek  też się nie obrażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.