Skocz do zawartości

Mechanika lotu modelu samolotu


jarek_aviatik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Sloty (skrzela)

Nie wiem czy w XFLR5 można zasymulować skrzela – ja nie potrafię, dlatego pokażę tylko co piszą w literaturze:

 

Niestety-  nie mam dobrych wiadomości - profil dla XFoila ( a więc i dla XFLR5) musi być linią ciągłą, więc zwyczajnie będzie się krzaczył, a nie dawał wyniki.

Ale myślę, że jak wybiorę się na uczelnię to z chęcią zmuszę Fluenta do wyplucia czegoś co pokaże nam wpływ slotu :)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Opór czołowy skrzydła – różnicowe wychylenie lotek

Zajmujemy się mechaniką lotu, no to trzeba coś wspomnieć o zakręcie prawidłowym. Pominę wzory i wykresy, które można znaleźć w internecie lub w książkach. Aby zakręt odbywał się bez ześlizgów czy wyślizgów wychylenie lotek powinno być wspomagane wychyleniem steru kierunku (lub na odwrót jak kto woli). Wiem, że większość modelarzy zwłaszcza na początku robi zakręty samymi lotkami. Pamiętam zdziwienie mojego kolegi, który stwierdził, że jego model Fokkera DR. I „nie zakręca tylko robi beczki”, spytałem czy używa steru kierunku, powiedział, że nie. Od momentu jak z lotkami zaczął używać steru kierunku model zaczął zakręcać.

Aby zakręt przy pomocy lotek i steru kierunku był prawidłowy musimy zadbać o różnicowe wychylenie lotek, aby wyrównać opory czołowe skrzydła w miejscu lotek. Ma to związek z krzywizną profilu.

 

Może tak a może nie. Jeśli chodzi o modele to nie musi być to prawda (że się powinno). Bo zależy co chemy osiągnąć. W F3K coraz więcej pilotów nie używa steru kierunku a wręcz go nie ma w modelu, a w F3F wielu czołowych pilotów również nie używa onego wcale lub używa bardzo sporadycznie. A w obu przypadkach model jest prawie ciągle w zakręcie. Taka mała dygresja - małe nie musi być tożsame z dużym.

A jesli chodzi o różnicowość różnych wychyleń - jeśt to jedna z ważniejszych rzeczy, dzięki której model lata dobrze, a na którą wielu modelarzy nie zwraca żadnej umowy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, nie ma sie czym denerwować. Napisz "modeli makiet samolotów" i będzie sprawa jasna.

Ja napisałem jak jest w rzeczywistym lataniu modelami szybowców. Merytorycznie. I to było uzupełnienie Twojej informacji nt. używania steru kierunku. Mimo tego co napisałem, ja steru kierunku używam. Choć nie wiem czy czasami nie przeszkadza.

Jeśli chodzi o różnicowość lotek w modelach szybowców, to zależny ona od profilu, ale i od tego jak chcemy pokonać zakręt. I może być zmieniana. Inaczej powinno się ustawić gdy słabo wieje, inaczej gdy mocno, inaczej gdy się lata w termice, inaczej gdy na zboczu. I to też jest mechanika lotu modeli samolotów (tu szybowców). I to też jest uzupełnienie tego co napisałeś.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

Byc moze powinienes wyjasnic czytelnikom samo pojecie stabilnosci i do czego sluzy usterzenie poziome tzn dlaczego krzywa Cm vs Alpha powinna byc mniej wiecej pod katem takim jak krzywe 1&4 i dlaczego krzywa 3 oznacza model niestabilny (pierwszy wykres).

 

Nie wiem czy zauwazyles ale model B wydaje sie miec kat skrzydla dodatni (stad rozne wykresy Cl vs Alpha).  Nie wiem czy o to Ci chodzilo bo nie wiedze wyjasnienia w tekscie.

 

Czolem

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Model B różni się tylko tym od A, że podniosłem statecznik poziomy o 2 cm w górę, nie zmieniałem nic więcej, aby pokazać różnicę.

 

Jarek,

Spojrz na rysunek i wykres, wyglada na to, ze w modelu B dales w skrzydle kat zaklinowania~1deg.

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

O tym, że sloty pomagają niech świadczy fakt automatycznego wysuwania samych slotów w samolocie B737. W konfiguracji do startu, klapy tylne są wysunięte (mało wychylone) a sloty w położeniu pośrednim (extend) – w przypadku wyłączenia się jednego z silników podczas startu, automat wysuwa sloty do położenia w pełni wysunięte (full extend). Jest to układ awaryjny zabezpieczający samolot przed przeciągnięciem.

AUTOSLAT na B737 działa bez warunku wyłączenia jednego silnika, a tylko z powodu zmniejszania się prędkości samolotu w celu nie dopuszczenia do przeciągnięcia. Od 24 lat robiłem taką procedurę na lotach technicznych m.in. dla ULC:

 

H. AUTOSLAT OPERATION/PTU
1. Select flaps 5. Observe leading edge slats go to "EXT" position.
2. Depressurize both system B hydraulic pumps.
3. Trim the airplane hands off, wings level at about 10 knots above autoslat deployment speed.
NOTE: Any yaw rate will have a noticeable effect on this check.
4. Reduce thrust to decelerate at 1 to 2 knots per second. Observe the leading edge slats go to "FULL EXT" position at autoslat deployment.
5. Maximum acceptable roll-off is 15° of bank. Do not use ailerons unless roll-off exceeds 15°.
6. Recover normal airplane attitude and observe leading edge slats retract to "EXT" position. Repressurize both system B hydraulic pumps
 
Pompy systemu B wyłączne są tylko po to aby sprawdzić zadziałanie systemu PTU (Power Transfer Unit).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre opracowanie tematu,  :D

Jarku,ostatnio popularne staja sie tak zwane turbulizatory skrzydla,specjalnie w samolotach typu bush planes.

Jaka jest Twoja opinia w tej kwestji.

Tak na marginesie,mam troche doswiadczenia z tak zwanym NASA droops, mialem model w tym ukladzie , profil dokladnie ten sam

co na Twoim zdjeciu E-197,latal rewelacyjnie, na bardzo duzym  kacie natarcia bez wpadania w korkociag.

Co do rewersu lotek, nie bylo tego problemu.

 

Pozdrawiam Wladek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panie Jarku. Czy jest szansa zamieszczenia artykułu jeszcze raz lub przesłania na PW? Przejrzałem pobieżnie i chciałbym do niego wrócić bo zawierał dużo ciekawych opisów nawet dla laika jak ja, ale wpis oczyszczony.

No nie bardzo, jednym z powodów jest to, że wątek był pisany na bieżąco i nie mam żadnych notatek z tego oprócz rysunków.

Mogę pomóc w jakimś temacie, ale tylko przez PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.