Skocz do zawartości

MiG-29 1xEDF by Robertus z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rysuję model w sketchapie?

Generalnie rysuję połowę modelu. Biorę przekroje od modelarzy redukcyjnych i rysuje bryłę samolotu, nieco ja też upraszczam pod kątem depronu.

Potem odbijam połowę i scalam w całość. Na tym etapie myślę też jak podzielić model na moduły.

A potem rozwijam pluginem "unfold tool".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak rysuję model w sketchapie?

Generalnie rysuję połowę modelu. Biorę przekroje od modelarzy redukcyjnych i rysuje bryłę samolotu, nieco ja też upraszczam pod kątem depronu.

Potem odbijam połowę i scalam w całość. Na tym etapie myślę też jak podzielić model na moduły.

A potem rozwijam pluginem "unfold tool".

ps. poszycie wyciągasz po krzywej by zachować obłość czy celowo pod depron ciągniesz po liniach prostych i dopiero "unfold tool" pytam ponieważ ma to duży wpływ na wymiary detali i drugie pytanie dotyczy grubości poszycia/depronu mianowicie, ofestujesz każdą wręgę itp o grubość materiału czy pomijasz to i korygujesz na "żywca" ? :)

ale sie wygadałem :) ale może to ułatwi nam trochę życia a plugina za chwile będę testował w Sketchup8 i Sketchup14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jak robienie małego modelarza. Między wręgami są linie proste inaczej się nie rozwinie. Jeśli np kadłub ma sporą krzywiznę, np w części dziobowej to aproksymuję to węższymi segmentami. Z reguły robię tak, że zaczynam od jednej wręgi, wyciągam walec z niej do następnej wręgi a potem koryguję rozmiar drugiej wręgi co zmienia walec w stożek ścięty i dalej analogicznie. Potem jeszcze raz przeglądam czy model 3D wygląda dobrze, czy nie ma za dużych załamać czy coś w tym stylu, jak trzeba to kasuje poszycie między wręgami i układam linie między nimi jeszcze raz. Tak utworzone trójkąty czy prostokąty (jak kadłub jest typu rura) rozwijam unfoldem. W modelu 3D nie robię offsetu na grubość poszycia, za dużo z tym roboty jest. Wszelkie grubości są na 0. Za to po wycięciu wręg z depronu wtedy je pomniejszam o grubość poszycia jakie chcę zastosować.

Taki tip: Poszycie z depronu przy zawijaniu na wręgi może okazać się nieco za długie, bo w procesie nabierania kształtu z płaskiego do walca przez wałkowanie, ugniatanie itp zmniejsza się grubość a długość rośnie. Jak przy tłuczeniu kotletów ;)

tip 2, aby dobrze rozwinąć w unfold, zaznacz segment,kliknij dwa razy aż pojawią się wszystkie niewidoczne linie i ustaw "soften edges" na 0. Wtedy będziesz miał wszystkie krawędzie i może się okazać, że nawet powierzchnia boczna walca będzie robiona trójkątami

 

 

 

obejrzyj to

i wiele innych tutoriali znajdziesz na YT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

jakie teraz plany? może jakiś mig mod? - np konstrukcja pod jeden silnik - czyli dalej mig, z tym że jedynie zwężony

A wiesz, że był taki projekt w ramach badania nad wersją MiG-33. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

post-7718-0-58038100-1530550070.jpg

Teraz to by się przydał jakiś przeciwnik do ganiania po niebie. ;)

Może F-14... To był piękny samolot. Kwintesencja ciężkiego myśliwca przewagi powietrznej.

Ech... nostalgia...

Na F-14 namawia mnie wiele osób, ale mam już dwa ze zmienną geometrią skrzydeł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.