Skocz do zawartości

Guppy


Callab

Rekomendowane odpowiedzi

(Jest fajny wątek o Guppym ale w motoszybowcach, a ten ma być bez moto, dlatego zakładam tutaj swój temat)

 

Witam,

 

Miałem się wybrać w Bieszczady więc stwierdziłem, że muszę mieć nowy szybowiec. Tyle się naczytałem w wątku o "budowaniu i kupowaniu modeli" nt. jak to wyposażanie ARFa jest żmudne, trudne, skomplikowane i wymagające dużej wiedzy modelarskiej, że postanowiłem pójść na łatwiznę i nie kupować ARF-a tylko zbudować model na podstawie planów z Internetu. Taki leń jestem, że nie chciało mi się nawet rysować ich samemu :-)

 

Wybór padł na Guppiego. Wydrukowałem plany, pojechałem po balsę do sklepu i zabrałem się za struganie:

 

Imgp0344m.jpg

 

Po dwóch dniach tego strugania miałem już parę elementów przypominających części szybowca:

 

Imgp0346m.jpg

 

Trzeciego dnia przykleiłem "zadnij del trupa":

 

Imgp0431m.jpg

 

A dnia czwartego zacząłem się zastanawiać, na której ścianie będzie wisiał, bo wyjazd w Bieszczady odwołany. Ścianę wybrałem, ale model położyłem na podłodze bo, jak się okazało, jest to już wersja ARC i trzeba się zastanowić na oklejaniem:

 

Imgp0457m.jpg

 

Jak mi zapał jednak nie przejdzie to do niedzieli będzie gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dawid podzielony pdf poszedł na maila (uwaga na zmianę w opcjach druku, żeby wyszło 1:1)

W pliku guppy tamplates

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/1157542504661.pdf.unknown

są wszystkie elementy a cały plan w skali 1:1 masz tu

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/1152860322615.pdf.unknown

podzielony plan skrzydła wersji hotliner

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/1149603436379.pdf.unknown

i wszystko razem

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=539755&page=34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No przecież pisałem, że tam jest "moto" a tu jest niemota ;-) :P

 

Piękna, czysta robota. Aż miło popatrzeć. :D

Ciekaw jestem jakie uzyskałeś masy poszczególnych elementów.

 

 

Dzięki. Z racji pośpiechu są pewne niedociągnięcia, ale dobrowolnie się do nich nie przyznam :roll:

 

To co widać na zdjęciach waży:

kadłub ze statecznikiem pionowym i poziomym: 74g

Skrzydło: 80g

Ster kierunku: 2g

Ster wysokości: 1g

---------------------------------------

Razem: 157g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem i widze ale sama budowa i plany i porady takie same

 

 

a modelik b. ładny i bardzi ładnie lataja u nas na lotnisku 5 szyuk

 

Jasne, przecież to ten sam model tylko dziób ma inny :-)

 

Mój już oklejony. To co ważyło 157 gram, teraz waży 215g. Czyli folia na modelu waży 58g - mniej więcej tyle co dwa akumulatorki R6 (AA)? Dziwne ... Myślałem, że dużo mniej. Ale chyba zmieszczę się w wadze podanej przez projektanta - 320g.

 

Prace odkładam do przyszłego tygodnia - zabrakło mi materiału na kopyto do kabinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Z góry przepraszam za wcinanie się do tematu ale już nie chciałem zakładać kolejnego o GUPPY’M

 

Podobnie jak nasz kolega też postanowiłem doprowadzić żonę do szewskiej pasji związanej ze szlifowaniem balsy.

I tym sposobem powstał elektro Guppy

Budowa tak jak zaproponował projektant balsa i odrobina sklejki

Silnik to szczotkowy Permax 7,2 V śmigło Graupner 6x3 składane

Pakiet Li-poly 7,4 v 1800 mAh firmy 3E Model

Całość waży 490 g czyli o 10 więcej niż przewidywano.

Serwa to E-sky cyfrowe 2 szt

Odbiornik i nadajnik Futaba T4EXA

A poniżej kilka zdjęć:

 

 

URL=www.fotosik.pl]0bb8bf4502072ca2.jpg[/url]

 

0f72f4410c118630.jpg

 

69924ef76f67bfbd.jpg

 

89680d9b2cc00551.jpg

 

e902ee49b5380306.jpg

 

1da0b872200258d8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za wcinanie się do tematu ale już nie chciałem zakładać kolejnego o GUPPY’M

 

Nie jestem przeciwny wtrąceniom. Wręcz przeciwnie, nie mam nic na przeciwko :-)

 

Twój by bardziej pasował do wątku, do którego odsyła Arek. Ale z tego wynika, że podział na motoszybowce i szybowce na forum nie do końca jest dobry. Mogłoby być ogólnie szybowce i, jako drugi dział, napędy szybowców.

 

Poza tym zapraszam do przedstawiania w tym wątku innych Guppych bez napędu.

 

też postanowiłem doprowadzić żonę do szewskiej pasji związanej ze szlifowaniem balsy.

 

Jakbyś zgadł :-) Tylko czemu potem słyszymy: "ale ładny samolocik". Toż to totalny brak konsekwencji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wyszedł . muszę przyznać że biały jest bardzo ciekawy - tylko teraz czarne dodatki i w górę.

A wracając do mojego moto dziś odbył się oblot- szybowanie z ręki poprawne nawet bardzo przyjemne - brak potrzeby trymowania- a na silniku spora prędkość - może nawet za duża jak na szybowiec ale beczki kręcił pięknie .

Lądowanie było jednak trochę niefortunne- uciekałem od kilku krzaczków na podejściu i siadałem w większej trawie i tym sposobem oberwałem statecznik poziomy.

Uszkodzenia prawie żadne wyrwane tylko gniazda śrubek mocujących st. poziomy do pionowego.

Ale wiem jedno samolocik wart nawet gadania żony że cały dom wygląda jak stolarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to jednak nie samiczka i trochę kolorków dostanie

 

A właśnie, że samiczka! :P :wink:

 

Dzisiaj odbył się oblot:

 

gupik_05.jpg

 

Wiało trochę z innej strony tego pagórka, na którym się ustawiłem, niż bym chciał i jedyne miejsce do lądowania było po zawietrznej i to jeszcze z bocznym wiatrem. Jedyne, bo pozostałe kawałki pola to były rżyska - no cóż, sierpień. Poza tym o "żaglu" niestety nie było mowy. Ale oblot się udał. Jest nawet filmik. Nie bardzo imponujący ale przynajmniej mam dowód, że Gupik lata :-) Jak polatam trochę ładniej, to podmienię filmik.

 

Oblot Gupika

 

I jeszcze co do masy: wyszło mi 415g. Albo coś sknociłem, albo autor jest zbytnim optymistą. Pewnie prawda leży po środku :-) Ile ważą wasze Gupiki? Te bez "moto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.