Skocz do zawartości

NanoWing - Pierwsze skrzydło i pierwsze FPV


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzięki za link i dalsze wytłumaczenia :) 

 

Wczoraj odbyłem pierwszy lot FPV w goglach :). Jak zawsze w moim przypadku największy problem jest ze startem, było tak z poprzednimi modelami - jest dalej, (a lądowania wychodzą mi dobrze). Nie wiedziałem jak wystartować, bo w goglach jakoś dziwnie i pierwsze dwa wyrzuty lekko nie wyszły, ale jak pisałem ten model jest niezniszczalny i nic się nie stało. Potem już tylko lepiej, FPV jest bardzo fajne :), mam wrażenie że lata mi się łatwiej niż normalnie bo mogę "wczuć" się w model i wiem jak reaguje. Na razie najdalej z tego co widziałem na mapie, poleciałem na jakieś 200-250m, wiem mało ale jak na pierwszy raz całkiem ok. Model z tej odległości jest już nie słyszalny i raczej nie możliwy do sterowania "normalnie". Brakuję mi trochę kontrastu w tej kamerce, ale po za tym bardzo fajne odczucia.

 

Ale największy błąd i mega niedopatrzenie z mojej strony to zasilanie kamerki... Po jakiś 6-7 minutach postanowiłem wrócić bliżej i w tym momencie straciłem obraz  :o . Szybko zdjąłem gogle i nie było żadnego problemu, ale gdyby to było gdzieś dalej... Zasilałem ją z pakietu 1s 200mAh. Dzisiaj właśnie przyszedł pakiet 1s 600mAh z Ebay'a i on powinien być lepszy. Mam nauczkę na przyszłość i szczęście, że akurat postanowiłem wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja również posiadam EV800, nadajnik VTX03 i lata to na quadzie Visuo, pakiet zasilający 1s 350mah, starcza na jakieś 20-30min bo po 3 rozładowaniach ogniw w dronie ma około 3,8V. Przeglądam ten temat przez przypadek, moje skrzydło jest jakieś dziwne i nie chce latać jak wasze, może trochę wina silnika bo ma 120cm rozpiętości a silnik 1000kv i śmigło 9x6SF. Od razu praktycznie płaski korkociąg, ale to nic, przekładam do innego czegoś i wracam do samolotów, kiedyś może jeszcze w skrzydła zajrzę. :)

Co do EV800 bardzo fajny sprzęt, wszystko w jednym. Nawet można rozpiąć i jest oddzielnie monitor i google, co kto woli i lubi. Naprawdę fajne za tą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również posiadam EV800, nadajnik VTX03 i lata to na quadzie Visuo

 

Sorry za podpięcie się pod wątek. Też posiadam te gogle. Niestety testowane na razie tylko na zabawkowym quadzie. Zeszłoroczna platforma trochę się uszkodziła i trwa dopiero jej przygotowywanie do lotów.

 

Jakość nagrań z wbudowanego DVR jest fatalna. Nie wiem jednak czy to z powodu naprawdę miernej kamery w dronie, czy te gogle tak mają i warto pomyśleć o innej formie dokumentowania lotów.

Chciałbym się zatem zapytać, czy współpraca z lepszą kamerą i nadajnikiem, daje lepszą jakość nagrań, czy po prostu olać wbudowaną nagrywarkę, bo nic jej nie pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski obraz to efekt 3 rzeczy:

Paski i zakłócenia to efekt toru nadawczo odbiorczego. Można je wyeliminować stosując lepsze anteny lub lepsze odbiorniki. Najlepszym systemem do bezzakloceniowego odbierania obrazu z drona jest Clearview - ale słono kosztuje. Niestety im dalej się lata tym gorzej z obrazem i niestety wtedy pomaga inna częstotliwość - 1.2GHz.

 

Rozdzielosc nagrania jest uzależniona od 2 rzeczy: kamerki i nagrywarki. To co jest w goglach eachine to chyba max 720p. Powinno dać sie przestawić z VGA na d1 czy jakoś tak. Ale żeby nagrać w tej rozdzielczości to musisz mieć kamerkę która da przynajmniej 700tvl. Są zewnętrzne nagrywarki które mogą nagrywać w 1080p. Jeżeli Twoje gogle posiadają wyjście TV out to można sobie taką podłączyć. Jak nie to można takie gniazdo sobie dorobić. To jest sygnał analogowy i wystarczy zlokalizować w środku moduł odbiornika i ukraść z niego sygnał wideo.

 

Jak to powyżej nie pomaga to zostaje ostatecznosc: system transmisji HD cyfrowy np Connex (kosztuje tyle co clearview lub więcej ). Niestety on ma też kilka wad. Zakłócenia w przekazie cyfrowym oznaczają nie paski i szumienie ale pixeloze i totalna utratę obrazu... no i do tego musisz mieć gogle które wyświetla Ci obraz full HD i muszą mieć złącze hdmi - headplay, fats hark HD it'd o cenie powyżej 1000.

 

Najtaniej wychodzi powiedzenie: jak się nie ma co sie lubi to się lubi co się ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Pasków nie ma. Transmisja jest w miarę dobra, jak na zabawkę z transmiterem 25 mW i chińska kamerką 600 TVL (wg chińskiej specyfikacji), z obiektywem jak szpilka. ;)

Nie mniej, rozdzielczość nagrań jest bardzo słaba, na poziomie chyba nawet niższym niż VGA. Jednak to faktycznie może być wina słabej kamery.

 

Spróbuję "na krótko" uruchomić FPV z lepszą kamerą i wtedy sprawdzę jakość.

Raczej nie będę się bawił w przeróbki. Mam jeszcze jedną nagrywarkę DVR, choć nie testowaną i kamerkę z opcją nagrywania, klona SJ4000. Obraz z niej był w czasie lotu akceptowalny, choć nie było to 4K. :P

Porobię parę testów. Miałem nadzieję, że nagrywarka w goglach się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.