Skocz do zawartości

APM 2.6 - konfiguracja autopowrotu do łódki zanętowej.


Speedaco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym momencie to już nie wiem jak powinno być bo miałem jednak zamienione wtyczki w odbiorniku 5  i  6  i teraz po zmianie takiej jaką Ci opisywałem  na podglądzie terenu i ziemi nie wyświetla mi się  MANUAL i AUTO czyli SWB  a właśnie trójpozycyjny przełącznik czyli MANUAL na LEARNING i RTL ( czyli SWC) Natomiast nie wiem czy działa SWB bo  przecież potrzebny jest on do zapisywania punktu.  Więc albo coś nie tak jest w Twojej instrukcji albo ja coś żle robię. W jaki sposób na sucho mogę sprawdzić czy wszystko jest jak trzeba bo póki co nad wodę nie mogę ruszyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Sorry! Wybacz mnie staremu  ;)  Jest 1993 -żle spojrzałem  - poprawka. Czyli z drążkami i przełącznikami jest ok wg Ciebie? Jak w takim razie sprawdzić przy komputerze z zasilaniem USB czy to wszystko działa jak trzeba? Laptop pod pachę + nadajnik + APM z podpiętym odbiornikiem i na działkę? Wystarczy? MisionPlanner wystarczy do sprawdzenia? Jak zaplanować trasę w programie i zweryfikować ustawienia? Dla kogoś kto tego nie robił to nie jest łatwe. Po pierwszym razie i klarownym drogowskazie już pójdzie i będziesz miał mnie z głowy :) A może innym to się też przyda i skorzystają póki nie powstanie jasny i czytelny dla" niemodelarzy" i "dronowców"  tutorial...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprawdza się na stole. W podanym menu po przełączeniu przełącznika 3 pozycyjnego powinie zmieniać się 8 kanał.

Jeżeli nie zmienia się trzeba do tego doprowadzić ustawiając aparaturę.

W menu po przełączeniu  przełącznika 3 pozycyjnego kanał 8" się zmienia podobnie jak kanał 7" czyli SWB. Czyli rozumiem, że z aparaturą jest wszystko OK.

Proszę teraz o konkrety co do "sprawdzenia na stole" Jeżeli można to łopatologicznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał 1 z odbiornika do kanału 1 w INPUTS  APM

Kanał 2 z odbiornika do kanału 2 w INPUTS  APM

Kanał 5 z odbiornika do kanału 8 w INPUTS APM

kanał 6 z odbiornika do kanału 7 w INPUTS APM

 

i tutaj taka moja mała dygresja -  jeżeli rozmawiamy o kanałach... Do programowania APM  kanały w APM były spięte z odbiornikiem w sposób następujący:

kanał 1 z odbiornika do kanału 1 w APM oraz kanał 2 z odbiornika do kanału 2 w APM Po zaprogramowaniu APM  silniki fizycznie wpinałem analogicznie pod 1 i 2 OUTPUT APM ale zauważyłem, że przy takim sposobie wpięcia po założeniu do łódki - pracował tylko jeden silnik i to od razu po włączeniu zasilania w łódce  - bez żadnej mojej ingerencji. Dlatego metodą prób i błędów doszedłem do takiego sposobu wpięcia wtyczek gdzie silniki pracują prawidłowo i dają się sterować z nadajnika. Czyli silniki wpinam  w  wyjścia 1 i 3  OUTPUT APM  a nie 1 i 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, może będzie łatwiej a potem możesz to zmieniać dowoli:

Podłącz odbiornik z apmem

1 do 1

2 do 2 

3 do 7

5 do 8

 

W aparaturze mode 2 

prawy drążek 1 i 2 kanał

lewy drążek góra-dół 3 kanał

SWC - 5 kanał tryby pływania

 

 

silniki pod 1 i 3 w apm na outach

 

załaduj (load) plik z apm2,6 i zapisz do apema (write)

 

sprawdź w poprzednim menu czy wszystko wychyla się prawidłowo a w szczególności 

Radio 1, 2, 3, 7 i 8. Reszta nas nie interesuje.

 

Jak kanał 8 będzie się zmieniał to możesz zobaczyć czy zmieniają się tryby w zakładce tryby lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, może będzie łatwiej a potem możesz to zmieniać dowoli:

Podłącz odbiornik z apmem

1 do 1

2 do 2 

3 do 7

5 do 8

 

W aparaturze mode 2 

prawy drążek 1 i 2 kanał

lewy drążek góra-dół 3 kanał

SWC - 5 kanał tryby pływania

 

 

silniki pod 1 i 3 w apm na outach

 

załaduj (load) plik z apm2,6 i zapisz do apema (write)

 

sprawdź w poprzednim menu czy wszystko wychyla się prawidłowo a w szczególności 

Radio 1, 2, 3, 7 i 8. Reszta nas nie interesuje.

 

Jak kanał 8 będzie się zmieniał to możesz zobaczyć czy zmieniają się tryby w zakładce tryby lotu.

Czy fizycznie do programowania muszę wpiąć silniki na OUTACH?? Czy niekoniecznie? Pytam bo mam krótki kabelek USB i będzie kłopot... ale jeżeli to konieczne to stanę na głowie i to zrobię!

 

I drugie pytanie  - rozumiem, że aby zmiany w oprogramowaniu były skuteczne mam wgrać jakieś inne oprogramowanie np. samolot czy kopter potem rover i Twój wsad? Czy inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc sprawdż kompas ? Czy chodzi o to czy fizycznie północ to północ czy jakieś ptaszki w MissionPlanner?  No i co z symulacją trasy sprawdzeniem działania jakiejś misji na komputerze ?

 I jeszcze pytanie o GPS Czy wymaga jakiejś konfiguracji oprócz tej w MP czyli np Ucenter? U mnie pokazuje fixa ale dioda GPS miga ciągle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Północ na APM i MP to 250 stopni  czyli kierunki się nie pokrywają. Sprawdzałem na kompasie w telefonie. Popływać to za bardzo nie popływam bo przy takim ustawieniu jakie mi podałeś działa tylko jeden - lewy silnik i to na maksa bez mojej ingerencji. Dupa Panie Kierowniku! Łódka nie działa prawidłowo, a czacha mi już dymi! :wacko:

 

edit: Łódka daje się sterować manualnie  dopiero kiedy przepnę kabelek na wejściu APM z kanału 2 na kanał 3 nie zmieniając pozycji w odbiorniku  ale nie wiem jak to zmienia inne funkcje i czy zmienia?

Spróbuje zrobić ponowną - kompletną  konfigurację z takim układem wtyczek przy jakim działa łódka i zobaczę co i jak będzie. Radia nie ruszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania kompasu muszą się zgadzać z rzeczywistym kierunkiem północy. Sprawdź jeszcze raz "zdroworozsądkowo" gdzie jest północ, z Myślenic to na Kraków będzie :)

I potem skalibruj kompas, i jeżeli to nie pomoże to trzeba skorygować orientację kontrolera względem północy - jest to w zakładce "compass" w MP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.