Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Ja jak widzę wybrałem zły dzień :), dzis była ładna pogoda.

Choć mój piknik w kraśniku nie do końca był po myśli , bo pogoda pogodą, ale model mi zajoba łapał.

Mx-a nie miałem , może nawet to i dobrze , bo edge elektryczny ledwie przeżył , elektryka szalała , model podczas normalnego lotu w ułamku sekundy odwracał się na plecy i grom wie co jeszcze wyczyniał.

Dziś na przydomowym lotnisku, wylatałem 3 pakiety i wszystko było OK.

Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło , Mx cały , wszyscy żyją ( bo gdybym nim poleciał na swoim radiu) to wcale nie jest pewne że model by nie został uszkodzony (i nie tylko model).

A ja się przekonałem że pora się rozstać ze swoim starym radiem fly sky i6, i zakupić cos lepszego.

Jak narazie czaję się na nowe ze sklepu radio Spektrum, i najprawdopodobniej kupię DX6 , bądź DX8,  chyba że do 1500zł znajdzie się nowy dx9 ale z odbiornikiem, zakupu dokonam zimą, bo latanie pomiędzy ludźmi obecnym radiem jest zwyczajnie niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś innego:

 

FrSky, Jeti lub Hitec

 

FrSky ma sporo czujników i dodatków ale cena nie zabija jak ma to miejsce przy Jeti. - Latam obecnie na FrSky.

Na Hitec Optic 6 przelatałem z połowę swojego modelarskiego życia i nigdy mnie nie zawiódł, minus to dość drogie odbiorniki 

Jeti jak dla mnie ma wszystko drogie  :Pale podobno (nie miałem) super hiper wypaśne i link tak mocny jak polityk trzymający się koryta - czyli jest nieźle  ;)

 

 

https://77hobby.pl/aparatury-rc-c-1_2.html

 

http://www.jetimodel.com/en/katalog/Transmitters/

 

https://hitecrcd.com/products/aircraft-radios-receivers-and-accessories

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może graupner ? Ja używam od roku i nie miałem żadnych problemów. Wcześniej latałem na hitecu i skasowałem dwa modele przez utratę sygnału. Graupner ma trochę skomplikowane menu i trzeba się go trochę dłużej uczyć ale odbiorniki ma stosunkowo tanie i pewny link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniasz radio na takie same tylko ciut inne,

Bez sensu!

Od kiedy to Fly sky to Spektrum ?

Zgadzam się, że jeśli już wymieniać to na aparaturkę o trochę większych możliwościach (apetyt rośnie w miarę jedzenia :) ).

Znam/znałem wiele osób latających na Spektrumach i jakoś nie widziałem/słyszałem aby to była słaba firma i produkowała badziewne, niegodne zaufania radia. Co do ergonomii to oczywiście kwestia gustu, co kto lubi, ale są to dość przyjazne aparatury. 

Natomiast warto też rozważyć firmę o której wspomniał Piotr, czyli system FrSky i Taranisa lub nieco większego Horusa. Ja osobiście latam od lat na Jr-erze (rewelacja), ale ze względu na brak telemetrii zacząłem się przyglądać tym dwóm nadajnikom. Opinie od osób, które w tym systemie latają są bardziej niż pozytywne, a stosunek możliwości do ceny chyba najlepszy wśród wszystkich producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad Futabą i Spektrumem,  Futaba wydaje sie mniej intuicyjna w obsłudze a Spektrum robi wrażenie przyjaznego i stąd wziął się pomysł na zakup radia spektrum.

Co do samego radia nie mam jakiś wymagań, jak dla mnie każde radio włącznie z fly sky i6 posiada wystarczającą ilość opcji , ja używam rewersów , expo, i ograniczenia wychylenia serwa (łatwo ustawić serwo gazu) i to wszystko , kiedyś w małych piankolotach jeszcze używałem mixera.

Chciał bym kupić radio z pewnym linkiem gdzie nie ma mowy o zrywaniu połączenia czy o sytuacji jak miała miejsce w Kraśniku.

Jeden z kolegów powiedział że kanciasto latam , nie mówię że nie bo manewruję agresywnie, ale nie wiedział o co chodzi.

Ale sytuacja wyglądała tak jak by mi co chwilę ktoś szarpał drążkami we wszystkie możliwe strony i w takiej sytuacji ciężko o jakiś zaplanowany przelot.

Chciał bym trwałe niezawodne radio , z pewnym linkiem , a co do kanałów to na chwilę obecną używam pięciu i nic nie wskazuje na to aby mi było potrzebne więcej, więc wydaje mi się że 8 kanałowe radio będzie ze sporym zapasem.

I teraz to już sam nie wiem jakie powinienem radio kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem niedawno z i6 na futabe 14sg, ogarnąłem ja w 3 godziny tak więc bez problemu z tym. Jeśli chodzi o odczucia to niebo a ziemia. Na futabe odczucie bardziej precyzyjnego sterowania. Menu na pierwszy rzut oka skomplikowane, ale napisałem po 3 godzinach ogarnąłem a wcześniej najbardziej zaawansowana aparatura jaką miałem to i6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wyższości systemów Nikona nad Canonem" i odwrotnie było już chyba trochę wątków... :)
Każdy zazwyczaj lubi swoje, bo inaczej nie korzystałby z danej marki.

 

Dorzucę trzy zdania n.t. Spektrum: od wielu go używam i nigdy nie miałem problemów z zasięgiem. Menu jest też rzeczywiście bardzo intuicyjne.
Kilka innych zalet by się jeszcze znalazło, niemniej z minusów mogę wymienić np. drogie (oryginalne) odbiorniki.
 

I pomimo tego, że osobiście bardzo mi pasuje Spektrum - jeśli myślisz o relatywnie niedrogim sprzęcie, to wcale nie kierowałbym Cię w stronę tej marki.
Gdybyś np. wydał kasę na kupno fajnej aparatury i jednocześnie budżet wymusiłby na Tobie używanie w dużych modelach odbiorników z Chin, to chyba nie byłby to najlepszy pomysł.

 

Rozważ ile chcesz rzeczywiście wydać, ile masz modeli (a więc koszt odbiorników), poczytaj wątki poświęcone systemom oraz rzeczywiste opinie użytkowników danej marki i wtedy będziesz nieco bliżej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowanych modele będzie 3szt, extra 260 32ccm, jest uszkodzona nikt jej nie kupił więc zacząłem naprawę i zostanie naprawiona i w przyszłym sezonie może z dwa razy poleci.

Edge 540 1420mm , model konstrukcyjny kryty pianką epp, lata bardzo intensywnie nie ma dnia by nie latał.

No i Mx-2 , model nie lata codziennie, raz dwa razy w tygodniu ale za to godzinami , tych mx-ów będę miał dwa ale dwoma na raz i tak nie polecę więc jeden odbiornik wystarczy na dwa modele, szczególnie że jak nowy będzie faktycznie dużo lżejszy to stary pójdzie na stojak i będzie modelem awaryjnym i albo poleci w przyszłym sezonie albo i nie.

Na radio wolał bym wydać (na początek z jednym odbiornikiem) 1000zł ale jak wydam 1500zł to tez przeżyję , ale 1500zł na radio to raczej max.

No i na moje potrzeby 8 kanałów jest mocno na wyrost , więcej nie potrzebuję , ale największym priorytetem jest pewny link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy drogo, czy tanio to kwestia indywidualnego budżetu domowego - nie zakładam po prostu, że wszyscy mają jednakowy  :)

 

Osobiście do dużego modelu nie wrzucałbym odbiornika Spektrum przeznaczonego do parkflyera, czyli bez chociażby jednej satelitki

To co wyszukałem w lokalnym sklepie:
 

AR6200 (i to nie DSMX tylko DSM2) kosztuje ok 290 PLN
AR7010 (również DSM2) 388 PLN
AR8000 - nie znalazłem

AR9020 (DSMX) 529 PLN

 

Używam i będę używał Spektrum, po prostu piszę że dla mnie te odbiorniki tanie nie są.
Chciałem żeby Wiesław dopasował ceny do swoich wymagań i takie było moje przesłanie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tanio nie jest :(.

O ile sam zakup radia jest wydatkiem to jeszcze zakup odbiornika ciągnie za sobą nie małe koszty ,a pasowało by mieć chociaż dwa odbiorniki , bo tak na prawdę latam tylko dwoma modelami.

Nie mam pojęcia , do futuby widziałem odbiorniki kosztują coś około 200zł, to jest taniej, ale z drugiej strony nie kupuję odbiorników co miesiąc, jeden dostanę z radiem drugi gdzies dokupię i powinien byś święty spokój z radiem na lata.

Kurcze nie wiedziałem że zakup radia to taki kłopot będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ktoś chyba nawet sprzedawał odbiornik do Futaby za 80 zł może jeszcze go ma, poszukaj w giełdzie jak się zdecydujesz na Futabę. I swoją drogą lepiej wydać te 200zł np biorąc pod uwagę że pakuje się silniki za 1000zł plus reszta modelu to 200zł przestaje być dużą kwotą. Ogólnie sam nie mogę powiedzieć o Futabie za dużo jeszcze, napewno jest lepsza od i6 o niebo jak nie o dwa nieba. Znajomy użytkuję od roku i chwali sobie, ani razu nie miał problemu. Ja sprawdzając np zasięg Futaby w range test odchodząc 100 kroków nie ma problemu z łączem nawet gdy dam aparaturę praktycznie przy ziemi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej świetnie to ujął a`propos Canona i Nikona, czy też szkoły otwockiej i falenickiej ;):)

Futaba niewątpliwie świetna firma, ale dla mnie kompletnie nieergonomiczna, usiłowałem się kiedyś jedną pobawić i się poddałem, nie byłem w stanie tego ogarnąć. Ale jak to w starym powiedzeniu ujęto, jedni wolą blondynki, a inni brunetki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem JR/Graupnera, miałem Spectruma a teraz mam Futabę. Myślę, że rozsądnie koledzy podpowiadają, żeby patrzeć na ceny odbiorników i akcesorii. Chociażby czujników do telemetrii. Tu Futaba wychodzi najdrożej. Zestawowy odbiornik 7008 kosztuje około 130 euro to jakieś 500-600 zł w sklepie w PL. Ktoś polecał Horusa. Tego 10S. Koniecznie z literką S. Miałem radio w rękach i trochę się pobawiłem i zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Szczególnie drążki na chyba 10 łożyskach bez potencjometrów. W tej cenie to wypas. Popytaj tych co latają na nim o wrażenia. Ja bym szedł w tym kierunku. No i fura niedrogich odbiorników i czujników do telemetrii w dobrej cenie

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.