Skocz do zawartości

FPV - pierwszy zestaw


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok ????

Dziś znalazłem chwilę i poprzerabiałem końcówki i udało się podłączyć wszystko.

No i co powiedzieć ???? szału nie ma ????

Obraz lepszy w telefonie za 1zł w mixie...

Zakłócenia nie wiadomo skąd i od czego...

A i nadajnik się grzeje co od razu zauważyłem ???? nie wiem czy tak ten typ ma ale jest dość gorący jak na takie małe pudełko... ciepło idze do antenki

Wszystko zasilałem oddzielnie z 3 pakietów każdy po 7,4V

Nie wiem czy wina obrazu leży po stronie ustawień ???? trochę poklikałem po kanałach i na jednym lepiej na innym trochę gorzej nawet bez koloru...

Po chwili dołączyłem od zasilania ???? nie wiem czy ta temperatura nie jest niebezpieczna dla nadajnika.

 

Może wieczorem czymś polatać ????

post-18554-0-58587600-1531062635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie będzie, bo i nadajnik niezbyt sprawny i system video nie za wysoki.

 

FPV służy do podglądu, nie musi być wysokiej rozdzielczości. A jeżeli chodzi o wygodę odbioru obrazu, to na przyszłość warto zainwestować w gogle.

Zaś do nagrywania, warto wyposażyć model w drugą kamerę, nagrywającą na kartę.

 

Nadajnik będzie się grzał znacznie mniej, jeżeli będzie miał chłodzenie strumieniem powietrza. Trzeba go umieścić tak by miał dobre warunki chłodzenia.

Jeszcze raz sprawdź instrukcje i parametry podzespołów. Niektóre mogą wymagać do poprawnej pracy pakietów 3S.

 

A zakłócenia przy tak blisko umieszczonych antenach, niestety będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie będzie, bo i nadajnik niezbyt sprawny i system video nie za wysoki.

 

FPV służy do podglądu, nie musi być wysokiej rozdzielczości. A jeżeli chodzi o wygodę odbioru obrazu, to na przyszłość warto zainwestować w gogle.

Zaś do nagrywania, warto wyposażyć model w drugą kamerę, nagrywającą na kartę.

 

Nadajnik będzie się grzał znacznie mniej, jeżeli będzie miał chłodzenie strumieniem powietrza. Trzeba go umieścić tak by miał dobre warunki chłodzenia.

Jeszcze raz sprawdź instrukcje i parametry podzespołów. Niektóre mogą wymagać do poprawnej pracy pakietów 3S.

 

A zakłócenia przy tak blisko umieszczonych antenach, niestety będą.

OK dopiero co zapoznaję się ze sprzętem... docelowo wszystko zasilę 3s. Monitor i odbiornik zrobię na wspólnym zasilaniu a nadajnik i antenkę też oddzielnie tak aby nie obciążać dodatkowo pakietu do napędu modelu. W instrukcji doczytałem, że nadajnik można zasilać od 5-22V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do modelu zamówiłem sobie silnik Redox o mocy 500W, śmigło mam 10x6 , pakiet mam wiec zastosuje, pożycze od Posejdona 3s 4000mAh ???? chciałem kupić dobre 5000mAh ale czy nie poszły w górę ostatnio??? A kamerkę na pokładzie zasile pakietem 1800mAh 3s lub 1500mAh akurat te mam dwa to zasile też odbiornik i monitor ????

Sama elektronika będzie ważyć 2 x tyle co pusty model... oby poleciał ????

Jak skończę budowę oczywiście ha ha ha ????????????

Do modelu zamówiłem sobie silnik Redox o mocy 500W, śmigło mam 10x6 , pakiet mam wiec zastosuje, pożycze od Posejdona 3s 4000mAh ???? chciałem kupić dobre 5000mAh ale czy nie poszły w górę ostatnio??? A kamerkę na pokładzie zasile pakietem 1800mAh 3s lub 1500mAh akurat te mam dwa to zasile też odbiornik i monitor ????

Sama elektronika będzie ważyć 2 x tyle co pusty model... oby poleciał ????

Jak skończę budowę oczywiście ha ha ha ????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powoli prace idą do przodu...

Na ta chwilę mam wycięte i obrobione lotki, szukam serw i kompletuje kabelki, przedłużacze i rozgałęziacze.

Mam serwa SYS  S3006 i S3003 po 4 szt. i około 15 Tower Pro SG92R-super mocne wymieszane ze zwykłymi.

Te pierwsze wydaja mi się za duże na lotki a z kolei Tower Pro za małe.

Aby za dużo nie wymyślać lotki i wysokość zasilę na SYS a ster kierunku i klapy Tower Pro...o ile klapy w ogóle będę robić w tym modelu ( jak do tej pory jeszcze nie miałem okazji używać klap)

post-18554-0-95125500-1531988975_thumb.jpg

post-18554-0-99197200-1531989072_thumb.jpg

post-18554-0-75908700-1531989097_thumb.jpg

post-18554-0-22482500-1531989135_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzisiejsza pierwsza próba tak to nazwijmy, pierwsza próba ulotnienia mojego nowego samolotu RC do podglądu krajobrazu w czasie rzeczywistym zakończona sukcesem ?
Pogoda ładna ale dość wietrznie i to właśnie wiatr był tu najgorszym utrudnieniem... ale się udało. Samolot średniej wielkości, rozpiętość skrzydeł 1,6m przy wadze startowej 1210g. Napędzany dość małym silnikiem jak na wielkość samolotu marki Budget 2010/30 11,1V zalecany do nieco mniejszych samolotów o wadze 600-700g, ale w tym przypadku dał radę. Nie było łatwo zbudować ten model. Wiele przeróbek, przemyśleń i zmian. Tak aby przy pierwszej próbie nie zniszczyć samolotu z powodu np. złego wyważenia lub montażu samego silnika, którego to zmieniałem położenie chyba ze trzy razy aby dopasować. Zresztą jak sami widzicie silnik znajduje się w niestandardowym miejscu, nie ciągnie samolotu a go pcha. Nie znajduje się też w osi co jest utrudnieniem w stabilnym poziomym locie, dlatego należy dobrać odpowiedni skłon silnika w stosunku do środka ciężkości tak samo jak i odległość w jakiej będzie się znajdować, co ma wpływ na wyważenie modelu. To tyle na dziś z rc . Kolejne loty już z kamerą.

Jednak się nie myliłem dokonując tych zmian, początkowe założenia był powiedzmy, że na tą chwilę odłożę je na później. Ten silnik jest trochę słaby, mam zamiar wrócić do redox a. Ale najpierw wycisnę ile się da z tego. Zasililem model parkietem 3s o wadze jak na zdjęciu. Po około 10 minut lotu cele:

3,96

3,90

4,00

Do lotu z kamerą zamontuję dwa pakiety 3s . 1800mAh do napędu a 1500mAh do kamerki. Model z wyłączonym silnikiem szybuje idealnie, czekałem tylko na przyziemienie. Mam zrobione podwozie do tego modelu ale na tą chwilę zdemontowane, ładowałem w ugorze ( ziemia ugorowana chwasty itp. ) ale bez urazów .

IMG_20201101_161656.jpg

IMG_20201101_162828.jpg

IMG_20201101_163119.jpg

IMG_20201101_161737.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tu zestawienie silników w załączniku.

Który silnik wybrać?

Ten pierwszy jest obecnie zainstalowany w modelu Emax silnik BUDGET 2210/30

Lubię silniki na pakiety 2-3s, podoba mi się DUALSKY ECO 2316C V2 kv1500

Mój model lubi moc... duże KV , małe s , nieduże śmigło, takie 8 cali dokładnie 8x6, mała wagę.

Te śliniki pod śmigło 10-calowe nie zdadzą zadania bo nie zainstaluje większego śmigła jak 9 calowe...

Patrze na parametry, ceny i się zastanawiam...

 

Śilniki.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odbyła się druga próba, ładna pogoda lot trwał 12 minut wyraźnie było widać jak około 10 minuty pakiet stracił kopyto...nie miał już takiej werwy jak przy starcie. Akumulator po locie nie był aż tak wypompowany, na poszczególnych celach około 3,8V. Film z lotu źle nagrany i nie widać samolotu z powodu złego kąta zamocowania kamery. Szkoda, bo fajnie się latało i ładna pogoda. Mocniejszy silnik już zamówiony... ostatecznie ten daje radę ale nie udało się zrobić pętli, coś bardziej w stylu ślizg na ogon przy dwóch próbach. Po uzyskaniu odpowiedniego pułapu wyłączyłem silnik i model szybuje, oszczędzając paliwo ? energię... Przy mocniejszym silniku będę mógł szybciej się wznosić na odpowiednią wysokość i nie krążyć tak jak dziś kilka razy dookoła aby wzlecieć się na 100m. To tyle na dziś.

IMG_20201108_120114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawy ciąg dalszy...

Właśnie przyszły zabawki ?

Biorę się do roboty ?

Myślałem że nie mam XT60, ale już kilka lat się bawię w modelarstwo RC i znalazłem na strychu pudełko z gadżetami w tym potrzebny łącznik.

Jeszcze poszukam dwie koszulki termokurczliwe...

IMG_20201110_181215.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pakiety,kamerka i nadajnik 320g. Akumulator 1800mAh do napędu, 1500mAh do kamerki. Dwie pierwsze próby na parkiecie 4000mAh 284g. Więc nie powinno być problemu z wyważeniem. Model ma już nowy silnik. Ale najpierw testy nowego silnika dopiero loty z kamerą.

Kabinę pilota okleilem carbonem, nawet fajnie to wygląda. 

Powoli prace idą do przodu, model raczej na sezon 2021 jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

IMG_20201112_202140.jpg

IMG_20201112_202130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Witam !

 

Wczoraj wielki dzień ! Dzień, w którym model znowu zaczął latać ?

Zacząłem od naładowania pakietu KRYPTONIUM 4000mAh 30C, 11,2 V. Po naładowaniu pakiet trafił do modelu i wtedy został wyważony, ale tylko teoretycznie, jedynie poprzecznie udało mi się prawidłowo wyważyć przed przystąpieniem do serii prób szybowania modelu. Użyłem do tego dwóch wkrętów do drewna (macie może lepszy pomysł ?), pokazuje to na foto.

 

Następnie poszedłem do pszczółek ?

Jednak byłem trochę rozczarowany bo trawa dość niska, a dużo suchych badyli. Przy pierwszej próbie w skrzydło wbiło się kilka uschniętych chwastów !

I od razu zauważyłem złe wyważenie modelu. Jednak teoria to tylko teoria a praktyka czyni mistrza ???

Tych prób było pięć lub sześć, w pierwszych próbach model uderzał zbyt mocno dziobem co widać na zdjęciu jak został poturbowany (dlatego nowo dorobiony dziób modelu  po naprawie nie był ani szlifowany ani malowany, bo przewidziałem, że tak może być). Kilka razy przekładałem pakiet do tyłu w warunkach polowych, co wpływało na polepszenie się właściwości lotnych doświadczalnego modelu. W końcu podjąłem decyzje, że może być już OK. Jednak w jednej próbie , źle wypuściłem model i od razu przechylił się na prawe skrzydło i twardo upadł, aż było słychać niechciany odgłos pękającej konstrukcji... po obejrzeniu modelu nie zauważyłem , że prawa strona mocująca skrzydło z kadłubem się całkowicie prawie wyłamała! Tak nie mając pojęcia o tym poszedłem wystartować model na równiny... udało się, ale stres ogromny !

Po dodaniu gazu model nieznacznie się wznosił, lekkie trymowanie i jest OK, model trochę też zachodził w lewą stronę, lekkie trymowanie i jest OK. Model tak fajnie latał, że udało mi się wyjąc lewą ręką tel. z kieszeni, ustawić na nagrywanie filmów w ustawieniach telefonu i nagrać krótki filmik, a prawa ręką trzymając radio i sterując modelem.

Oczywiście jak model lata dobrze to widzów brak ! Ale jak się rozsypał przy pierwszej próbie to pełno gapiów i wszyscy się naśmiewali...??

IMG_20210517_192401.jpg

IMG_20210517_192414.jpg

IMG_20210517_192354.jpg

IMG_20210517_191933.jpg

Kontrola po wylądowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ! Wczoraj wykonałem jeszcze jeden lot próbny aby potwierdzić czy model lata i wszystko jest w porządku... Nagrałem cały film (17min. z przygotowaniem), latanie trwa ok 15min. na pakiecie 4000mAh. Po tych 15 minutach na poszczególnej celi zostaje jeszcze 3,8-3,85V. Mogłem spokojnie latać dłużej ale poczułem jakby zerwał się wiatr, albo tylko chwilowe porywy to były, więc zarządziłem podeście do lądowania. Aby wiedzieć ile mogę maksymalnie latać zamontuję buzer z ustawieniem na 3,5V. To jest bezpieczne napięcie dla pakietu, aby został w razie czego zapas energii na drugie podejście i nie rozładować pakietu poniżej 3,2V. Nie wiem tylko przy jakim napięciu pakietu regulator ograniczy mi obroty ? podejrzewam ustawienie fabryczne progu odcięcia to 3,2V. Samo programowanie to ciężka sprawa ,nawet jak się ma instrukcje przed sobą bip-bip-bip-bip ?

Teraz przygotowanie kamer i nagrywanie filmików...

Moc silnika jest wystarczająca, nożna spokojnie osiągnąć dość wysoki pułap, wyłączam silnik i jakiś czas model szybuje za darmo nie robiąc przy tym hałasu , który generuje napęd.

 

obraz.thumb.png.7d7c651cfe23628bb7b01d0b1eba6d25.pngobraz.thumb.png.65af7a05d6fa64047a1c40300d22e850.png

i wysoko...

obraz.png.b3050d3218b758edc5277a8be0af5f0e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto z was uzywa kamerki RunCam 4k?

Właśnie wyjąłem z pudełka i nie działa, nie ma też instrukcj montażu. 

Na YouTube koleś wyciąga z pudełka i od razu włącza! 

Może trzeba najpierw naładować baterię?

Zainstalowałem kartę mikro SD i podłączyłem do komputera, po kilku minutach zrobiła się lekko ciepła jakby się grzała... coś podobnego jak telefon komórkowy jak dłużej coś się ogląda np. YouTube.

IMG_20210525_194131.jpg

Chcę ją zamontować na model, ale nie wiem co i jak. Brak instrukcji obsługi w opakowaniu.

Nie wiem, ale wydaje mi się że coś jest nie tak z tą kamerką co ja mam, nie ładuje baterii, nie można włączyć ale jak mocno docisnę z tyłu klapkę gdzie wkada się akumulator to zaczyna działać...jak puszczę to się wyłącza... coś wyraźnie bateria nie łączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamuj.

Ale jak chcesz się bawić, to można spróbować sposobu dziadka i podłożyć pod klapkę akumulatora, kawałek zwiniętego papieru.

Jeżeli wystarcza docisk, to tak można go wywołać.

 

Ale skoro już są problemy, to ja bym reklamował.

Nie wiadomo w jakiej kondycji może być bateria po takim psikusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, madrian napisał:

Reklamuj.

Ale jak chcesz się bawić, to można spróbować sposobu dziadka i podłożyć pod klapkę akumulatora, kawałek zwiniętego papieru.

Jeżeli wystarcza docisk, to tak można go wywołać.

 

Ale skoro już są problemy, to ja bym reklamował.

Nie wiadomo w jakiej kondycji może być bateria po takim psikusie.

Dziś wysyłam do serwisu gdzie zakupiłem kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej kamerki za dobrze, ale sprawdź czy ma wyjście A/V.

Niestety nie każda taka kamerka je ma.

Wyjście takie umożliwia wyciągnięcie sygnału analogowego w czasie pracy kamery i wykorzystanie go w transmisji FPV.

Możesz wtedy jedną kamerą zapewnić sobie podgląd na ziemi, dołożyć do transmisji OSD, gdybyś chciał rozbudować system, i jednocześnie mieć na karcie nagrany dobrej jakości obraz.

Jeżeli nie ma takiego wyjścia, to albo pozostaje druga kamera - np. tanie kamery z wbudowanym transmiterem, albo latanie "na wyczucie", że uda się coś ładnego nagrać.

Nie mniej posiadanie, nawet marnej jakości, podglądu z platformy, znacząco ułatwia całą zabawę i często ratuje też 4 literki, gdy coś pójdzie nie tak i chociaż możemy widzieć, gdzie mniej więcej nasz model zbliża się do Matki Ziemi.

A gdy jest daleko i mamy problemy z pilotażem - zdarza się - ułatwia to mocno nawigację.

Skoro już budujesz sobie platformę pod FPV, warto choć celować w takie minimum.

 

Później możesz rozbudować system o gogle, w celu poprawienia imersji, OSD i telemetrię, żeby wiedzieć co się dzieje na bieżąco i którędy do domu (z GPS), a w końcu także o kontroler lotu z możliwością powrotu do bazy, czy stabilizator położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że kamerka RunCam 4K ma Wi-fi i też znalazłem w internecie instrukcję, w zestawie był dołączony kabelek tak jak na obrazku poniżej, ale na tą chwilę nie mam już kamerki, wysłana do serwisu.

Jak będzie pogoda w weekend to może zainstaluję na model kamerkę FPV Runcam Swift 600TVL na oddzielnym zasilaniu, tylko muszę rozebrać aparaturę i przekręcić uchwyt do monitora bo nie mogę go teraz zamontować.

 

obraz.png.853e3e28d7323e20261df51b10a85cc0.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.