Skocz do zawartości

Dobór śmigła do przekładni


stanlee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , wszystkich. Chciałbym zapytać znających temat przekładni , jak dobrać śmigło do zestawu napędowego -silnik elektryczny i przekładnia. Otóż buduję wspomagający  napęd do lotni na silniku Turnigy RotoMax 50cc, zintegrowanym z przekładnią zębatą o przełażeniu 1 : 2,11. Wiem że na pewno trzeba dać większe śmigło niż zalecane przez producenta silnika, ale jakie? Może ktoś z was mógłby mi pomóc .

Staszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napęd wreszcie  przetestowany. W tej chwili mam śmigło 34x14 które daje mi maksymalny ciąg 15 kg, przy pełnej baterii 10s  , prąd na pełnym gazie 60-65 A. Chciałbym zaciążyć nieco jeszcze silnik ,żeby zwiększyć ciąg  i mam pytanie czy zwiększać średnice śmigła przy tym skoku na 36x14 ( jest takie na aliexpres ) czy korzystniej byłoby zwiększyć skok , lub  za łożyć trzyłopatowe 34x10 ob Bieli. https://www.youtube.com/watch?v=1M64fiP5poU Film z oblotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd wreszcie  przetestowany. W tej chwili mam śmigło 34x14 które daje mi maksymalny ciąg 15 kg, przy pełnej baterii 10s  , prąd na pełnym gazie 60-65 A. Chciałbym zaciążyć nieco jeszcze silnik ,żeby zwiększyć ciąg  i mam pytanie czy zwiększać średnice śmigła przy tym skoku na 36x14 ( jest takie na aliexpres ) czy korzystniej byłoby zwiększyć skok , lub  za łożyć trzyłopatowe 34x10 ob Bieli. https://www.youtube.com/watch?v=1M64fiP5poU Film z oblotu.

Im większe śmigło tym większy ciąg czyli zespół napędowy "uniesie" większy ciężar, im większy skok przy tej samej średnicy śmigła i tym samym ciężarze tym prędkość modelu większa - tą zasadą kieruj się w zależności od tego, co chcesz ośiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pewnie lepsze byłoby śmigiełko składane, takie jak w lekkim, szwajcarskim szybowcu: Archaeopteryx:

 

Archaeopteryx_electric_motor.jpg

 

... nie stawiałoby takiego oporu, jak twoje po wyłączeniu silnika w czasie lotu, nooo, ale takie to pewnie krocie kosztuje.  :rolleyes:  Pracę takiego składanego śmigła najlepiej widać na tym filmie:

 

elektro - Archaeopteryx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super sprawa, taka lotnia z napędem elektrycznym... Szukał bym śmigła składanego, choć pewnie w tym rozmiarze to nie będzie łatwe..

Większy rozmiar=więcej ciągu, większy skok=większa prędkość zaśmigłowa, w Twoim przypadku chyba potrzeba więcej ciągu?

Im mniej łopat tym większa sprawność śmigła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest pewien problem z tym śmigłem po wyłączeniu napędu. Nie mam jeszcze karty programującej sterownik , ale mam zamiar kupić i zaprogramować sterownik tak żeby śmigło po wyłączeniu się nie obracało . Tylko w takim ustawieniu to chyba silnik cały czas pobiera prąd z baterii co jest mi nie na rękę przy dłuższym locie. Śmigło składane to super sprawa, być może kiedy już dobiorę śmigło które da mi zadawalający efekt to rozejrzę się za jakimś składanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.