Skocz do zawartości

Madres - "zwykły" model do F3Res


kinemax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dotarł do mnie klasyczny w układzie szybowiec z kategorii F3Res (rozpiętość 2m, sterowanie wysokością i kierunkiem + spoiler).

Modele  F3Res mają mieć mało węgla i szkła, a dużo drewna i ten tak ma. Tyle że zamiast klasycznej konstrukcji żeberkowej mamy tu wyCiNCiankę (frezowanie 3D) z litej balsy, dzięki czemu skrzydła mają bardzo cienki profil, a waga modelu do lotu wynosi zwykle 320-350g (2m rozpiętości!).

Zobaczymy jak mi to wyjdzie...

post-789-0-29450200-1500478222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widzę kolega polubił modele F3RES

Ciekawią mnie te skrzydła, jak zostały zrobione z użyciem frezarki CNC, jakbyś mógł jakieś fotki skrzydeł zamieścić, może dźwigara?

Powodzenia w budowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, modele te mają świetny stosunek "fajności" do ceny ;), a i zelektryfikować się dadzą...

 

Na skrzydłach widać "przeloty" frezarki, a dźwigarem będą, wklejone w rowki na skrzydle, płaskowniki węglowe 6x0,6mm (tylko takie prefabrykowane elementy są dopuszczalne w tej klasie), Skrzydło jest delikatne, w jednym miejscu jest lekko uszkodzona krawędź spływu, ale powinno dać się to łatwo naprawić.

Zastanawiam się nad najlepszym pokryciem skrzydeł - jakby ktoś miał doświadczenia z lekkim kryciem czegoś podobnego, to poproszę o odpowiedź w wątku w "Warsztacie".

post-789-0-09172300-1500567451_thumb.jpgpost-789-0-59269100-1500567452_thumb.jpgpost-789-0-08340100-1500567454_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie mam wytrwałości do tworzenia "build-logów"  B)

 

Aktualny stan ilustruje zdjęcie - foliowanie tak seksownego skrzydła (ach te wypukłości i wklęsłości...) zajęło mi dużo więcej czasu niż myślałem...

 

Teraz pozostaje założenie sprężynek w sterach (pull-spring), pociągnięcie  cięgien i montaż wyposażenia...

post-789-0-98331000-1504896425_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W zasadzie Madres jest gotowy do oblotu, tylko ta pogoda...

post-789-0-65334600-1505928741_thumb.jpg

post-789-0-73861100-1505928742_thumb.jpg

 

Wagę 314gr z wyposażeniem (serwa D47, aku 1s 900mAh z volt-boosterem z HK) i niezbędnym balastem do wsadzenia w dziób uważam za bardzo satysfakcjonującą :)

Moje męczarnie z folią Solite się opłaciły... Na krawędzi spływu dałem nadmiarowe zakładki, żeby trochę chociaż zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblot i kraksa....

 

Oblot poszedł dobrze, po małym trymowaniu zacząłem strzelać go z gumy i wszystko było coraz fajniej (lekki model pięknie pokazywał słaba termikę, manewrowość bez lotek zupełnie przyzwoita), ale przy zwiększeniu siły naciągu do max dopuszczalnych w F3RES 4kg, puściła taśma trzymająca końcówkę skrzydła (było jej ewidentnie za mało jak na model gdzie przy delikatnym łączniku pełni ona podstawową rolę konstrukcyjną)...

Skutkiem tego łącznik zaczął się wysuwać, końcówka zaczęła flatterować, łącznik się złamał, a model wbił w ziemię. Niestety nie miał tego kto filmować :/

Model wbił się na 10cm w ziemię, ale że była to miękka ziemia na łące nad Wisłą to model przeżył.

Następne loty po dorobieniu łącznika i oczywiście dobrym przytaśmowaniu końcówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznik jest wycięty z 2mm laminatu szklanego, szerokość 5-6mm długość ok 80mm, wycięty zgodnie ze wzniosem. Ponieważ nie mam takiego laminatu, a nie mam ochoty czekać na dostawę, to zrobiłem "formę jednorazową" z balsy 2mm i cienkiej folii i wypełniłem odpowiedniej długości (i krótszymi) kawałkami nitek szklanych, węglowych i kevlarowych (więcej rodzajów nie miałem pod ręką...), przekraplając żywicą do laminowania (tą 100:40 od Czechów) i ścisnąłem między dwoma metalowymi płytkami. Będę miał swój pierwszy laminat z formy ;)

 

Dokładne wyposażenie (w skrócie wyżej):

- serwa Dymond D47,

- aku 900mAh 1s cylinder Nanotech + voltage booster 2A z HK,

- odbiornik Frsky V8R4 II (do Taranisa),

 

W dziobie jest w tej chwili 20g balastu, więc model waży do lotu ok 310g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te kawałki "nitek" położyłeś oczywiście wzdłuż długości bagnetu? może owiń jeszcze jeśli masz, rowingiem najlepiej węglowym całość, i aby dobrze przylegał na to taśmę izolacyjną, jak stwardnieje to taśmę zdejmiesz i masz w miarę solidny dźwigar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.