Skocz do zawartości

Phoenix 2000 "Nielot" by dambens


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powierzchnia może i niewielka, ale weź pod uwagę jaką długą dźwignie ma siła działająca przez niego.

Generalnie ta metoda co stosujesz jest mocno niedoskonała, do liczenia takich rzeczy najprościej użyć cech objętościowych, czyli np. użyć tego arkusza:
http://tailwindgliders.com/files/Sailplane%20Calc%20Cruciform%20Tail%20May%202016.zip

Poza tym nie można rozpatrywać zagadnienia stateczności poprzecznej pod kątem samego wzniosu, ważna jest jeszcze powierzchnia statecznika pionowego. Czasem dla małych stateczników wznios jest ok, a przy większych model zaczyna być niestateczny spiralnie (np. casus DLG, które mimo 6-7st wzniosu nie bardzo chcą się prowadzić samym sterem kierunku)

 

Pamiętaj też, że drugą rolą wzniosu jest wspomaganie pracy kierunku (co też liczy powyższy arkusz)

 

Ogólnie latałem wieloma szybowcowatymi piankami i o ile osiągów to one nie mają, to trzeba przyznać, że chińscy producenci znacznie lepiej czują zagadnienia charakterystyki pilotażowej, czy stateczności niż nawet renomowani zachodni, czy nasi producenci. Tamte modele zasadniczo po regulacji się prowadzą, z kolei w modelach "średniej klasy" konieczność przerabiania powierzchni stateczników to standard. Moim ulubieńcem była tu Proxima od Reicharda, która miała obrzydliwą tendencję do korkociągu (powód? Idiotycznie krótki kadłub i spore wydłużenie skrzydeł), a w ciasne krążenie wręcz nie dało się jej wprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Patryk Sokol, gdziekolwiek czytam Twoje posty, to jestem pod wrażeniem wiedzy i doświadczenia. Mam nadzieje, że kiedyś dorosnę do jakiegoś modelu z Twojej stajni :)

 

Stanley, ile gram doszło Ci do modelu wraz z tym stylowym kolorem? Jest w ogóle sens malować tak model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile gram przybyło, tego nie wiem, oklejałem folią oracal. Co do malowania i oklejania to raczej zmuszony zostałem zdezelowanym stanem po dostarczeniu przez pocztowców, by nie wyglądał jak sierota. Myślę, że te gramy w stosunku do rozpiętości jakoś da się wytrzymać. Ogólnie zauważyłem że już same skrzydła oryginalne są dość ciężkie ale wynika to też z tego że dźwigary są to stalowe kwadratowe rury ze stali nierdzewnej o przekroju prostokątnym (ciężkie). A sens malowania czy oklejania jest spowodowany estetyką, nie cierpię rzeczy brzydkich. A jeszcze jest jedna rzecz o której nie napisałem wcześniej to łączenie centropłata ze skrzydłem zenętrznym prawego skrzydła. Było tam znaczne przekrzywienie spowodowane niewłaściwym umieszczeniem

dzwigaru części zewnętrznej do tej z centrołata (jeden wyżej drugi niżej). W efekcie powstawało "śmigło" a w takim stanie rzeczy model poleci tylko w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Na wiosne zaliczylem pieknego kreta, niestety nagranie sie nie zapisalo :( W koncu znalazlem chwile, sprawilem nowa pianke i znow wrocilem na niebo. Nielot v2, brakuje tylko jakiegos monitora do podgladu tego zachodzacego slonca i wschodzacego ksiezyca :)

 

d2a65fd1493fce67med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika została, tylko kupiłem nowego kita :D

Wiesz co... Może to jest jakaś taka reguła, że pierwszy model w nowym typie przerabia się na doświadczenie i szczątki pokretowe. Niemal z każdą moją pianką tak było. 

Po jakimś czasie te szczątki tchnące żalem i nostalgią jakoś reanimuję, latają dalej od czasu do czasu i wiszą pod sufitem jako rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja ogólnie nie wiem jak to się stało że poszedł w ziemie, był na pewno w zasiegu linku rc, nie wiem czy autopilot zwariował, czy poprostu bateria padła bo zwyczajnie zaczął spadać :D No nic, ten będzie jako FPV wokół nogi, a w drodze już jest DLG :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja ogólnie nie wiem jak to się stało że poszedł w ziemie, był na pewno w zasiegu linku rc, nie wiem czy autopilot zwariował, czy poprostu bateria padła bo zwyczajnie zaczął spadać :D No nic, ten będzie jako FPV wokół nogi, a w drodze już jest DLG :D

Co za DLG kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca kumam pytanie. Wlasciwie to wcale :D

 

 

Jak juz sie naucze latac to dam znac :P

No wiesz... Nie żebym Cię za mniej zdolnego miał od nadprzeciętnej krajowej, ale symek jednak pomaga w utrwalaniu odruchów. Reakcja odruchowa jest szybsza od krecich łapek. Gdy dawno temu ukazał się FMS (flying model simulator, wtedy super, dziś już archaiczny), to oburzone tym krety wyszły na ulice  ;) .

A o powożenie DLG to Patryka S. podpytaj... Niby łatwe, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z dzisiejszego wieczornego latania. Chcecie zobaczyć moje lotnisko i dzielnice z kamery na nielocie? :D

 

 

 

 

6d2bb8fecbc0e353med.jpg

 

c62263f4f7dc6cd4med.jpg

 

5d0f08a5ae244c5bmed.jpg

 

91a56e7bbf17c6f3med.jpg

 

c8f2f9b5e96cf230med.jpg

 

557d7268491e45e9med.jpg

 

beb385f21c4d00f4med.jpg

 

1a982bc60142ceccmed.jpg

 

 

 

 

 

 

Bonus 1:

 

Kiedy jednocześnie latasz, kręcisz i robisz zdjęcia :P

 

 

bb05e46c162c495emed.jpg

 

 

 

 

Bonus 2*:

*(otwierasz na własną odpowiedzialność - tylko dla osób o mocnych nerwach)

 

 

9b2b11af1a72eb00med.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

No wiesz... Nie żebym Cię za mniej zdolnego miał od nadprzeciętnej krajowej, ale symek jednak pomaga w utrwalaniu odruchów. Reakcja odruchowa jest szybsza od krecich łapek. Gdy dawno temu ukazał się FMS (flying model simulator, wtedy super, dziś już archaiczny), to oburzone tym krety wyszły na ulice  ;) .

A o powożenie DLG to Patryka S. podpytaj... Niby łatwe, ale...

 

 

W końcu po chwili się domyśliłem co to ten Twój symek :P Codziennie może nie ćwicze, ale jak nie ma pogody do latania to czasem odpalam. Na szczeście teraz jest piekny wrzesień u mnie.

 

A Patryk Sokol to mój idol tu, czytałem jego temat o spinaczu. Widać, że ma niesamowitą wiedze, którą chętnie się dzieli. MIło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chcecie zobaczyć moje lotnisko i dzielnice z kamery na nielocie? :D

 

 

 

Bonus 2*:

*(otwierasz na własną odpowiedzialność - tylko dla osób o mocnych nerwach)

 

 

9b2b11af1a72eb00med.jpg

 

 

Heathrow znaczy się ?  :lol:

 

Tylko nie ląduj tam poza kolejką... :ph34r:

 

Fotki super, a ostatnia szczególnie super... Na który pas Cię kontrola wysłała ?

Ciekawe, czy na radarze już Cię widzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.