Skocz do zawartości

SZD-48-3 Jantar Std.3 skala 1:5


Wojciech Wiatr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Był pod ręką :) , akurat tyle ile trzeba było na kadłub więc został użyty. Chciałem też sprawdzić jak wyjdzie z wagą i zmieściłem się w 450 g przy bardzo dużej sztywności kadłuba. Czy to dużo czy mało zobaczymy, mój cel to ok 3 kg modelu gotowego do lotu w wersji z napędem i chowanym podwoziem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oś na pewno zrobię z materiału klasy 8.8, tylko nie jestem pewien czy ma być 4 czy 5 mm, przyjdzie koło to będę robił. Waga konstrukcji to 65 g. Materiał na boki to laminat węglowy 3,5 mm, zawieszenie koła dural 1,5 mm oraz rurki duralowe 5x1 rozwiercane wiertłem 3,2 i gwintowane pod śruby M4. Takie samo podwozie mam w Jantarze 1 i sprawuje się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wagowo wyszło naprawdę przyzwoicie.
Ja też mam konstrukcję z internetu, ale myślę o jej odchudzeniu oczywiście

w granicach rozsądku. Widzę że koło masz takie samo. Zastanawiam się czy nie

wpakować łożyska w piastę bo akurat mam takowe zbędne, kryte z dwóch stron

w dodatku z otworem na oś 4mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takich łożysk nie posiadam. Zastanawiałem się przy pierwszym podwoziu czy nie dać takich łożysk ale uznałem, że jest to przerost treści nad formą. Tyle co to kółko się kręci na dobiegu po lądowaniu to raczej jest zbędna kombinacja. No ale każdy ma swoje pomysły no konstrukcję modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czajan przepraszam ale tu się bardzo mylisz teflon na oś dynamicznego koła to żadne rozwiązanie. fosfor brąz coś z peeków a nawet mosiądz o wiele lepiej zdają egzamin teflon jest bardzo miękki na osie w urządzeniach wirujących bez obciążeń bocznych można stosować .Władek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ciąg dalszy prac nad modelem, udało się wkleić podłogę pod baterię

post-490-0-69678300-1523648110_thumb.jpg

 

oraz półkę na serwo chowanego podwozia i steru kierunku.

post-490-0-75941800-1523648234_thumb.jpg

 

Przetestowałem tez uchwyty na bowden steru kierunku (widoczne po lewej stronie).

post-490-0-55399600-1523648394_thumb.jpg

 

Pod półką na serwa wkleiłem kawałek sklejki do zamocowania odbiornika.

Jak by komuś się przydało https://www.thingiverse.com/thing:2860760

 

C.D.N.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla jak widać nie brakuje :D. Dzisiaj udało się poszperać przy kółku ogonowym.

post-490-0-47144400-1523733256_thumb.jpg

post-490-0-75311500-1523733310_thumb.jpg

 

Przy okazji montowania bowdena do kierunku w kadłubie okazało się że dźwignia serwa jest trochę za krótka, więc trzeba było zrobić odpowiedniej długości. Okazało się też, że amelinium da się pomalować :P

post-490-0-97741300-1523733737_thumb.jpg

I tak małymi kroczkami do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.