Skocz do zawartości

Pfaltz E.IV skala 1/3


Irek M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Baaaaaardzo powoli do przodu. Chciałbym już zacząć łączyć połówki kadłuba ale zatrzymałem się na wrędze silnikowej; silnik montować cylindrem w dół czy do góry? A jeśli w dół to może pod kątem - cylinder na "7" lub na "8" ? Po wklejeniu wręgi będzie trudniej wybierać bo rozstaw śrub mocujących silnik do wręgi nie jest symetryczny. Znaczy dwie dolne są szerzej rozstawione niż górne. Na fotce wydaje mi się, że lepiej prezentuje się cylindrem do góry, gdy jest w dół to tyle miejsca wolnego nad silnikiem.

Maska silnik widoczna na fotkach( od Nieuporta 11) jest tylko dla porównania natomiast okrągły profil jest już od Fokkerka ułożony jak do klejenia czyli oś zaznaczona na kadłubie pokrywa się z osią silnika.

Złudzeniem jest natomiast to, że łopaty śmigła tyle wystają poza obrys maski.

post-14330-0-13833000-1514490256_thumb.jpg

post-14330-0-19638100-1514490272_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prace nie tylko powoli do przodu ale i dużo szybciej do tyłu :mellow:: to co zrobiłem do Nowego Roku, po Nowym musiałem rozkleić. Rozpórki kleiłem jak zwykle gdy boki kadłuba stały/leżały na planie. Jak zobaczyłem co wyszło to decyzja tylko jedna...

Więc zabrałem się jeszcze raz za klejenie ale tą razą profesjonalnie ;): przymocowałem do deski - oczywiście na planie - poziomo dwie poziomice tworzące wzornik dla zbieżności kadłuba. Teraz klei się przed ostatnia górna wręga. Jak pamiętamy i widać na fotce krzywizna kadłuba uniemożliwia wklejenie od razu wszystkich rozpórek więc robię to pojedynczo za każdym razem przesuwając obciążenie - 13kg - nad kolejną klejoną rozpórkę unosząc przód kadłuba. Ze spodem kadłuba powinno być trochę łatwiej bo krzywizna spodu jest mniejsza niż góry.

post-14330-0-93590500-1515237319_thumb.jpg

post-14330-0-54253300-1515237323_thumb.jpg

post-14330-0-12010000-1515237328_thumb.jpg

post-14330-0-91016800-1515237331_thumb.jpg

post-14330-0-07941500-1515237336_thumb.jpg

post-14330-0-06143600-1515237339_thumb.jpg

post-14330-0-33322400-1515237342_thumb.jpg

post-14330-0-41782100-1515237345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, kadłub to skrzynka zwężająca się na całej długości bez obłości. Gdyby ostatnia wręga "kokpitu" była odpowiednio węższa niż pierwsza to to zwężenie samo by wyszło. Dodatkowo listewki sosnowe 10x10 trudniej "wykrzywić" niż balsowe. Ale nie załamujemy się, na to przyjdzie czas :D

 

E D Y T A  - Qrde! Mimo "prawideł" wcale nie jest dużo lepiej... :(

post-14330-0-67000600-1515242061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomylę z choinką, rok temu wynosiłem ją tuż przed Świętami Wielkanocnymi :D

Jacek - boki kadłuba już były w samochodzie i było OK ale teraz zrobiła się już skrzynia!!! To co na fotce waży 1,5kg. Wiem, że jest zbyt za wcześnie by szacować masy ale one jakoś tak niepokojąco wzrastają....

Maska silnika jest oczywiście od Nieuporta 11 w 1/4 skali - tak tylko dodałem by kratownica lepiej prezentowała się ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku tam gdzie stoisz z modelem to jest twój największy pokój ? oprócz tego to jeszcze masz mniejsze pokoje , to na prawdę masz bardzo ciężko rozłożyć się z deską.

Heniu to przedpokój ! on ma dużo miejsca tylko tak narzeka ja był bym w stanie drugiego storcha zbudować w jego pokoju . Storcha budowałem w pomieszczeniu 2,5 / 3,5 m i zbudowałem Irek to maruda z Gdańska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelarstwo to moje hobby od wieku przedszkolnego i tak już zostanie. ;) Oczywiście część moich wypowiedzi jest żartobliwa.

Heniu - do zdjęcia stanąłem w przedpokoju, duży pokój - modelarnia ;) - jest znacznie większy ale to nie zmienia faktu, że tak duży model zabiera bardzo dużo miejsca. Oczywiście budowę dokończę bez względu na to czy sobie pogadam czy nie. W najgorszym wypadku będzie będzie stał w garażu tylko - gdybym nie zapakował do samochodu ale nie odpuszczę i pojawię się u Ciebie kolego Irku i sprawdzimy komu lepiej wyjdzie figura Immelman !!!!!!!!! :D

 

Dzięki Marku za wsparcie ale Oliwa to jest dzielnica Gdańska ;). A ja dokładnie mieszkam na rozdrożu Oliwy, Żabianki i Sopotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Irek ma duży pokój gdzie buduje model , jeszcze narzeka o miejsce do budowy , jeżeli mieszkasz sam to wyrzuć troszkę nie potrzebnych gratów i tą choinkę , wtedy będziesz miał dużo miejsca do budowy modeli.

Ja buduję modele w pralni która ma wymiary 2,7 X 2,5 i nie narzekam , największy model jaki zbudowałem to RWD-6 o rozpiętości 3,65 m , Ty Irku w twoim pokoju gdzie stoi choinka to możesz zbudować model nawet 5 metrów rozpiętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Pfaltz E.IV skala 1/3
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.