Skocz do zawartości

Supermarine Spitfire MkIX skala 1:6,6 - drukowany


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba wypada zacząć od tego że zawsze chciałem mieć Spitfire’a. Jest cos w kształcie tego samolotu co po prostu wygląda dobrze w powietrzu. No i jakoże rozpocząłem swoja przygodę z drukiem 3D wpadła mi w oko oferta firmy 3Dlabprint.

Firma ta sprzedaje modele w postaci plików do drukarki. W tym przypadku mówimy o modelu:

 

- samolot: Supermarine Spitfire MkIX

- długość: 1488mm

- rozpiętość: 1700mm (normalny), 1505mm (clipwing)

- obciązenie powierzchni nośnej: 71,9 g/dm2

- masa modelu gotowego do lotu: 3700g (z pakietem LIPO 6s 4500mAh)

- czas lotu (z 30% zapasem) 10min

- chowane podwozie

- klapy

 

Spitfire_MkIX_picto_alpha-800x600.jpg

Za $48 dostaję się dostęp do strony gdzie można zaciągnąć kilka spakowanych archiwów w których dostępne są pliki pozwalające:

- wydrukować model wprost (gcode) na drukarkach serii Prusa I3 (najlepiej oczywiscie oryginalnych ale na klonach też da radę)

- wydrukować model z własnymi parametrami (pliki STL) i na dowolnym oprogramowaniu (polecają Simplify 3D)

 

Do tego są do wydrukowania oznaczenia, 2 wersje zakończenia skrzydeł, detale kadłuba jak anteny, działka, drukowane koła (opona i felga), podwozie, kołpaki pod 2,3 i 4 płatowe smigło) itp.

 

Firma poleca drukowanie modelu z PLA (najprostrzy i najbardziej łamliwy z materiałow do druku), dopuszcza PET-G (co mi się podoba) oraz nie poleca ABS (potencjalnie najlepszy wygląd).

Jako standardową polecaja dysze 0,4mm i drukarkę z polem pracy 195x195x150mm oraz grzaniem stołu.

 

No to ja będę drukował w PET-G (chyba). Na razie na próbe poszedł kołpak, nei wyszło idealnie ale i jak na pierwszy raz jest nieźle. Drukowałem z przygotowanych plików i jakość kodu jest naprawdę wysoka.

Wieczorem wrzucę zdjęcie. Na razie kilka fotek ze strony producenta:

 

spitfire_4.jpg

 

spitfire_10.jpg

 

spitdire_11.jpg

 

spitfire_13.jpg

 

spitfire_MkIX_parts.jpg

Więcej tutaj: https://3dlabprint.com/shop/supermarine-spitfire-mkix/

Prosze trzymać kciuki za postępy w budowie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ha ha, Kolega mnie uprzedził :)

Mam już wydrukowany ten samolot, ale postanowiłem dokończyć MX-a, zanim się zabiorę za relację ze składania Spita. Mam już do niego silnik i podwozie, także jak już zacznę to pójdzie szybko.

Ja zakupiłem swojego poprzez giełdę tutejszego forum, gdzie co jakiś czas pojawiają się ogłoszenia dot. tego i innych drukowanych samolotów.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości natury prawno moralnej, czy sprzedawanie gotowych modeli z plików jest dopuszczalne. Otóż sam się nad tym zastanawiałem i nie tylko ja. Na RcGroups był wątek w którym ktoś zadał to pytanie, Któryś z uczestników dyskusji sprawdził i odpowiedział, że firma nie ma nic przeciwko sprzedaży wydrukowanych modeli, a jedynie nie pozwala na sprzedaż plików, co zresztą ma odzwierciedlenie w informacji na stronie.

Powiem tak, wydruk mojego pierwsza klasa, tak więc szczerze polecam. Wygląda fajnie. Waga według danych producenta jak na model tej rozpiętości przyzwoita. Na filmach lata fajnie, a że podobają mi się te eliptyczne skrzydła i będzie można zrobić polskie malowanie, aczkolwiek statecznik pionowy nie polski (ale coś pokombinuję :) ) to nie mogłem się powstrzymać przez zakupem i jak na razie nie żałuję.Cena jak na model tej wielkości też wydaje mi się niezła.

Zobaczymy co wyjdzie w praniu :)

 

P.S. Wielkie dzięki Koledze Baas ArK z innego zaprzyjaźnionego forum, który zwrócił mi uwagę na ten statecznik, ja byłem tak podniecony, że w pierwszej i w następnych chwilach nie zauważyłem :)


Poszukałem, mój model drukował Kolega o nicku Kaizen. Polecam, wydruk pierwsza klasa, pakowanie rewelacyjne, nic tylko składać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie ostro zastanawiam się nad tym Spitem. Jedynie chyba połączyłbym sobie po kilka elementów w jeden z racji nieco większej drukarki, niż ta, która wymagana jest jako minimum. Ewentualnie lekko bym go powiększył. ;)

 

Ja osobiście wydrukowałbym z ABSu firmy CORO. Mam dobre wspomnienia po niej, oferują porządny filament (mega wytrzymałość), konkurencyjny ze Stratasysem, a tańszym o 80%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widziałeś jakie tam są cienkościenne profile? podstawowy problem z ABSem to jednak skurcz termiczny, drukarka która posiadam (klon Prusy I3) nie ma żadnej komory wydruku więc trzeba się trzymać prostszych materiałów

 

którym z tych CORO ABSow drukowałeś? ewentualnie który polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem póki co pliku w "rękach", więc nie wiem jaka jest grubość ścianek. Ja mam komorę zamkniętą, więc CORO sobie radzi, choć fakt, jak próbowałem coś cienkościennego drukować np. z Fiberlogy, to skurcz był duży i nic nie wychodziło.

Drukowałem wszystkimi trzema. Do modeli używam najczęściej EX, czasem ST. Ostatnio przy 1,5 metrowym kadłubie i ściance 1,5mm nie było widać najmniejszego skurczu (ABS EX). Przy otwartej chyba faktycznie jednak odpuściłbym ABS i rozważył PET-G. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instrukcji odwołują się do docelowej wagi części (gdzieś jest zamieszczona) która pozwala optymalnie dobrać ustawienia wydruku, na razie nie udało mi się znaleźć ;)

 

kołpak z PET-G wygląda tak:

 

post-3177-0-54325000-1511804332_thumb.jpg

 

post-3177-0-24635300-1511804368_thumb.jpg

 

post-3177-0-82214800-1511804386_thumb.jpg

 

na drugim zdjęciu widać problem gdy głowica kończy/zaczyna warstwę, możne retrakcja jest za duża. jeszcze nie rozgryzłem. Zmieniam tez dysze z 0,3mm na 0,4mm (tak polecają)

Przy okazji: w zestawie plików są kołpaki na 2,3 i 4 łopatowe śmigło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nic ale klej do modeli wydaje mi się nie za dobrym pomysłem jako że służy do klejenia polistyrenu i częściowo go rozpuszcza. PET-G to politereftalan etylenu z domieszką glikolu, są takie specjalne kleje do poliwęglanów gdzie PETG jest tez wymieniony.

 

EDIT: np taki: http://www.kleje-uszczelniacze.pl/p/konstrukcyjne-metakrylowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przestój z powodów zawodowych, oraz mały problem techniczny z gcodami od Czechow. Problem polega na innym punkcie odniesienia oryginalnej Prusy wzgl mojej drukarki, na kołpaku to nie miało znaczenia ale przy dużych sekcjach brak X=10mm i Y=-10mm uniemożliwia wydruk (wychodzi poza stół). Koresponduje ze sprzedawcą zobaczymy co z tego wyjdzie. Najwyżej będę walczył z STLami (czyli wydrukiem z geometrii). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja jestem własnie na ukończeniu drukowania lightinga 140cm rozpietosci i nie mam problemow z drukowaniem jedynie co to tylko ściąga mi wydruk na końcówkach i po zlorzeniu na natarciu i spływie mam szczeliny .pole drukujące mam 24 na 24 cm,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.