Skocz do zawartości

PZL 11C skala 1: 5,25 projektu Marcina (MASK)


Lech Mirkiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ projekt Marcina w skali 1:7 odniósł pełny sukces, powstał następny projekt tym razem 2 metrowej rozpiętości. Nie od razu zdecydowałem się na budowę tego modelu gdyż już budowałem dwie jedenastki i ten temat trochę mi się znudził ale gdy zobaczyłem formatki, decyzja zapadła. Zbuduję trzecią jedenastkę ,tym razem z napędem benzynowym. Jestem pewien, że model będzie latał równie doskonale jak jego mniejsza wersja. Wycinanka dotarła do mnie wczoraj. Jest bardzo obszerna : 6 sklejek i 11 desek balsowych różnej grubości.

post-606-0-43510400-1513532025_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ponieważ projekt Marcina w skali 1:7 odniósł pełny sukces, powstał następny projekt tym razem 2 metrowej rozpiętości. Nie od razu zdecydowałem się na budowę tego modelu gdyż już budowałem dwie jedenastki i ten temat trochę mi się znudził ale gdy zobaczyłem formatki, decyzja zapadła. Zbuduję trzecią jedenastkę ,tym razem z napędem benzynowym. Jestem pewien, że model będzie latał równie doskonale jak jego mniejsza wersja. Wycinanka dotarła do mnie wczoraj. Jest bardzo obszerna : 6 sklejek i 11 desek balsowych różnej grubości.

 

Jakiej pojemności będzie ta benzyna?

 

P.S. Dwa (trzy?) lata temu złożyłem P-11 z zestawu P. Suchockiego, był ciężki ale latał na benzynie 26 ccm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej pojemności będzie ta benzyna?

 

P.S. Dwa (trzy?) lata temu złożyłem P-11 z zestawu P. Suchockiego, był ciężki ale latał na benzynie 26 ccm.

Zamierzam zastosować OS 22 GT który to daje mi 6,4 kg ciągu statycznego na śmigle 17x6. Model nie powinien ważyć więcej jak 5~6 kg to powinien dać radę :)

Ile waży Twój model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też przypadło w udziale kleić ten model. W tym roku kleiłem P11-kę od Pana Suchockiego (http://pfmrc.eu/index.php/topic/68838-pzl-p-11c-15/), ale jako model redukcyjny. Samolot zawsze się mi niesamowicie podobał. Wiele lat myślałem żeby go zrobić, zawsze mnie powstrzymywał ten krótki „dziób” i ewentualne problemy z wyważeniem. W czasie produkcji tej pierwszej 11-ki sprawdziłem sobie kilka elementów wynikających z konstrukcji samolotu wyrabiając sobie zdanie jak chciał bym go zrobić. Niestety nie mam, ani na tyle czasu, ani wystarczających umiejętności, żeby to zrobić samemu. Tutaj przyszedł z pomocą Marcin i chcę mu za to podziękować. Miałem w rękach już te mniejsze P11-ki i wydaje mi się, że będę zadowolony.

Jak już pisałem nad modelem myślę dobrych kilkanaście lat. Pamiętam jak Pan Ireneusz Pudełko przywiózł na Muchowiec pięknie wykonaną makietę 11-ki. Niestety nie pamiętam, który to był rok. Mój model to będzie to kolejna maszyna 142 Eskadry Myśliwskiej, tym razem z numerem bocznym 67. Najmłodszy w tym wszystkim to motorek, benzynka 4takt 30ccm. Mam nadzieję, że będzie w sam raz.

post-336-0-94212900-1513611828_thumb.jpg

Na marginesie, wstępne wyważanie P11 od JS udało by się z tym silnikiem po niewielkim dociążeniu przodu, ale jakiej to było wielkości nie pamiętam. Nowa P11-ka będzie co najmniej w takiej dokładności odwzorowania jak ta poprzednia. Mam nadzieję kilka rzeczy poprawić. Wyjątkiem będzie śmigło i imitacja blachy. Szomański w swoim fachu był nie kwestionowanym mistrzem i chyba ten silniczek by takiego śmigła nie pociągną, ale mam coś na oku co chyba nie zeszpeci. Modelu nie będę już pokrywał blachą bo to jest mało trwałe. Łatwo ją można powgniatać. Na razie tyle czekam na paczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się pochwalę. Marcin zaproponował mi zrobienie lekkiej wersji elektrycznej, na co oczywiście z radością się zgodziłem. Czekam więc na moją wycinankę. Ponieważ mniejszą wersję uważam za bardzo udaną konstrukcję, jestem pewien, że ta też będzie świetna. Ciekawe ile mi się uda zejść z wagą? ;):) :)

A na razie będę dopingował i podglądał Ciebie Lechu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wersja spalinowa czy lekka?

 

Model jest tak opracowany, że możesz wykonać go pokrywając w całości balsą lub nie. Obligatoryjnie pokryty musi być kadłub. Wiesz Robercie  spalina też może być lekka. Największe znaczenie przy wadze ma to jaki materiał użyjesz, a nie jego ilość.

 

Dzisiaj dostałem paczkę i jestem bardzo zadowolony. Materiał bardzo dobrej jakości, mały offset lasera. I co najważniejsze nie capi jak wycinanka, którą ostatnio kleiłem. A jest najlepszym dowodem na dobry materiał.

 

post-336-0-92240700-1513701424_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kadłubem na razie muszę się wstrzymać, aż nie dojdzie mi łoże do silnika. Jak już je będę miał to muszę spasować je wraz z silnikiem, zaplanować wszystkie otwory.

Czasu trochę miałem to i skrzydło sobie częściowo złożyłem. Nadal praktycznie bez kleju. Sklejone są tylko te wzmocnienia mocujące centropłat, bo wszystko musi być w odpowiedniej kolejności złożone. Później trudno było by to rozłożyć do klejenia. Tak się prezentuje.

post-336-0-86737100-1515011532_thumb.jpg

post-336-0-89851100-1515011533_thumb.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.