Skocz do zawartości

M-33 Mikro


rajaner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Parę dni temu dostałem od dobrze nam wszystkim znanego Jurka[ssuchy] regulator do silnika szczotkowego
zasilanego z ogniwa 1S. za co Bardzo dziękuje. Jeszcze w ten sam dzień przymiarka do modelu z ciekawości jak działa.
 
No i chwila prawdy z odbiornikiem Cadet RX-600 w wersji V3
Pierwszy ruch dzwignią gazu, ślinik ruszył i bardzo płynnie wchodzi na pełne obroty. Poruszając dzwignią gazu i serwami
nie ma znaczenia czy ruchy są szybkie czy wolne reakcja jest natychmiastowa. Silnik pracował cały czas na pełnym gazie
ponad trzy minuty  a co kilka sekund obroty zmniejszałem i z powrotem pełny gaz, jednocześnie zabawa serwami. 
 
Po kilku minutach  wyłączyłem mimo że wszystko działało i wydaje mi się  że ślinik  zbyt dużo nie stracił na mocy
bo trzymając model w ręce  czułem że ciągnie całkiem dobrze.
Sprawdziłem czy coś się grzeje, ślinik był chłodny a regulator można powiedzieć że zimny.
 
Po tym wszystkim postanowiłem to nagrać a pomocnikiem który trzyma model jest Patryk przyszły modelarz.
 
 
Regulator był także podpięty do odbiornika Hitec Minima 6S 2,4 GHZ. I w tym przypadku
wszystko działało prawidłowo. Na temat samej budowy regulatora, co i jak nie będę się wypowiadał może to zrobić tylko
twórca tego maleństwa.
Jak dla mnie najważniejsze jest że działa i znajdzie swoje miejsce w mikro modelach.
 
PS. Zrobię kila zdjęć gotowego modelu i podam ostateczne dane. 
 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model M -33 gotowy do lotu.

 

Jak wspomniałem wcześniej skrzydła i stateczniki Styrodur XPS.

Skrzydło wycięte termoploterem CNC o profilu RSG- 29 jak na zdjęciu. 

post-12393-0-30744100-1516981560.jpg

 

Stateczniki płytka 3 mm wzmocnione balsą 3x3mm zawiasy dyskietka.Tu muszę dodać że statecznik

pionowy jest wyższy o 30 mm jak wynikało z planów. Kadłub całkowicie z balsy i tu mała zmiana, belka kadłubowa

jest dłuższa o 40 mm niż na planie.  

 


Ostateczne dane modelu.

 

Rozpiętość - 520 mm

Długość      - 360 mm bez silnika

Waga          - 63 g  - Byłby lżejszy gdybym nie malował kadłuba. Ale chciałem żeby jakoś wyglądał.

Silnik szczotkowy 8,5x20 mm z przekładnią 

Śmigło 140 mm

Regulator zasilanie 1S konstrukcji P. Jurek [ssuchy]

Ogniwo 1s 300 mAh 45 C

Serwa Fitec FS 2,5 g

 

A tak to wygląda na koniec.

post-12393-0-82384700-1516982339_thumb.jpg

post-12393-0-41115600-1516982354_thumb.jpg

 

PS.Jeżeli ktoś byłby zainteresowany budową takiego lub podobnego modelu. Chociaż z tego co widzę

      że zainteresowanie takimi pierdółkami jest żadne.

       Skrzydła, silnik, serwa 2,5g, płyta 3mm są dostępne w sklepie: http://gammodel.pl/

 

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 możesz mi powiedzieć ile wydałeś na całą elektrykę?

Za ogniwo Tornado Power  1S 300 mAH 45C dałem 25 zł kupione przy okazji jak byłem w w sklepie w Sosnowcu [można kupić tańsze]

Silnik nie całe 30 zł,serwa po 22 zł, regulator gratis od Jurka [ssuchy]  Odbiornik to już zależy

od Ciebie ja sprawdzałem na dwóch, o których wspomniałem wcześniej problemów nie było.

 

Przypuszczam że jakieś listewki balsy każdy ma. Koszt budowy modelu bez wyposażenia to jakieś 15 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie wyszedł! Mam nadzieję, że jakiś filmik z lotów nam zapodasz. Zamierzam jeszcze popracować przy tym regulatorze do maluchów i zrobić wersję z funkcją cut-off, oraz z BEC-em, a może SBEC-em 5V do uniwersalnego zasilania z aku. LiPo 1S-3S. Andrzej, jakbyś na ostatniej fotce postawił obok gotowego modelu np. pudełko zapałek, to oko miałoby się na czym oprzeć, żeby ustalić skalę odniesienia (co by się przekonać, że model jest mały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Andrzej, jakbyś na ostatniej fotce postawił obok gotowego modelu np. pudełko zapałek, to oko miałoby się na czym oprzeć, żeby ustalić skalę odniesienia (co by się przekonać, że model jest mały).

Żaden problem.

Zrobię z czymś dla porównania.

 

Zakładałem że jakies 300 zł

300 zł to chyba z zakupem aparatury i odbiornika. Zobacz sam.

 

Silnik - http://gammodel.pl/sklep/silnik-szczotkowy-z-przekladnia-firmiy-dw-hobby/

Serwa -http://gammodel.pl/sklep/serwo-fitec-fs-0205-micro/

Skrzydła -http://gammodel.pl/sklep/wysokiej-jakosci-skrzydl-o-profilu-rsg-29/  Takich potrzeba dwie sztuki.

Płytka 3 mm - http://gammodel.pl/sklep/plyta-xps-styrodur-3-x-230-x-575-mm/  Można wykorzystać, zamiast balsy do zrobienia gondoli

Zasilanie - http://gammodel.pl/sklep/dualsky-3-7v-300-mah-30-c/  Pan Jurek do regulatora zaleca 40C  sprawdzałem też na 25C i też 

problemu nie było.

Do tego listwa balsy 8x8 x 500mm i kilka godzin zabawy model gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, faktycznie zainteresowanie maluchami u nas w kraju jest znikome (szkoda) - świadczy o tym asortyment towarów dostępnych w sklepach modelarskich, a jak wiadomo popyt napędza rynek. Przykładowo kupienie mikrosilnika 8,5x20 w komplecie z przekładnią i śmigłem nie jest łatwe, W wielu sklepach na naszym rynku można dostać sam mikrosilnik: 8,5x20 (oraz inne mikrosilniki i luzem małe śmigła, jako akcesoria do mikrodronów - np. TUTAJ), ale kompletny zestaw napędowy do małego modelu samolotu (nie drona), to już gorzej. Gammodel (nie znałem tego sklepu wcześniej) to chyba jeden z nielicznych gdzie mają taki zespół napędowy od ręki w rozsądnej cenie.

 

PS Moim zdaniem, takie mini / mikromodelarstwo powinno być obecnie preferowane, bo aktualnie obowiązujące (od 2016 r.) przepisy zezwalają na loty małymi modelami do 0,6kg wagi nawet w strefach CTR/ATZ (nie bliżej jak 1km od granicy lotniska). Mam nadzieję, że handel się "obudzi" i zwiększy asortyment podzespołów do budowy małych modeli (nie tylko gotowych modeli typu RTF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, staramy się z Andrzejem [rajaner], jak możemy, żeby zwiększyć zainteresowanie mini / mikro (w miarę naszych możliwości czasowych). :) Fajnie byłoby jakby jeszcze inni Koledzy - modelarze "całą gębą", tak chociażby dla oddechu od skali makro (jak np. Andrzej [jędrek], czy Wojtek [safari28]), zechcieli od czasu do czasu, coś w skali mini / mikro zdziałać. Mam tu na myśli przede wszystkim propagowanie modelarstwa lotniczego dla młodzieży, gdzie bezwzględnie istotne (dla przeciętnego zjadacza chleba w naszym kraju) koszty wykonania małego, acz klawego mikrusa, mogą być nieporównanie mniejsze, niż budowa "wypasionego" modelu (dla koneserów), jak np. TUTAJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, staramy się z Andrzejem [rajaner], jak możemy, żeby zwiększyć zainteresowanie mini / mikro (w miarę naszych możliwości czasowych). :) Fajnie byłoby jakby jeszcze inni Koledzy - modelarze "całą gębą", tak chociażby dla oddechu od skali makro (jak np. Andrzej [jędrek], czy Wojtek [safari28]), zechcieli od czasu do czasu, coś w skali mini / mikro zdziałać. Mam tu na myśli przede wszystkim propagowanie modelarstwa lotniczego dla młodzieży, gdzie bezwzględnie istotne (dla przeciętnego zjadacza chleba w naszym kraju) koszty wykonania małego modelu mogą być nieporównanie mniejsze, niż budowa "wypasionego" modelu (dla koneserów), jak np. TUTAJ.

Cześć "micro" chłopy :),

Coś tam postaram się wydłubać z czasem w odpowiedniej skali, ale na razie jestem "uziemiony" od takich robót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Panowie i miłośnicy pchełek, ja też mogę z czystym sumieniem obiecać że w niedługim czasie rozpocznę następnego mikrusa. Nie wiedzieć czemu  tego typu modele u nas nie cieszą się większym zainteresowaniem, radość i satysfakcja gwarantowana i tak jak wyżej wspomniane koszt wykonania o wiele mniejszy.

Andrzej bardzo sympatyczny ten projekt oczywiście jak i wszyscy nie mogę doczekać się oblotu.

ps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mikrusami kłopot jest taki, że nie za bardzo jest gdzie nimi latać. Pogoda lotna dla nich to może 5-10% bezwietrznych wieczorów. Albo hala - a jak hala to trzeba płacić za wynajem, kiedyś szkoły nie miały z tym problemów - za dzieciaka szalało się balsianymi gumówkami w podobnej skali. Obecnie albo 200/h albo są inni chętni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza,aby polatać takim modelem jest jest ciężko zgrać pogodę i czas. Co do wejścia na halę w szkole 

też w tym czasie jest problem.

W Nisku gdzie mieszkam jest fajna hala, ale jak się dowiedziałem jest zajęta do końca miesiąca.

 

Mam mikrusa [do lotów tylko na hali] na uwięzi przygotowany i gotowy do lotu, http://pfmrc.eu/index.php/topic/67165-mikrus-na-uwi%C4%99zi/page-7  Strona 138.

Ale z tym muszę poczekać aż wszyscy gracze wyjdą na zewnątrz.

Prawdą jest że mógłbym wejść miedzy zajęciami na jakąś godzinę,to by starczyło ale w tym czasie miałbym widownię co w przypadku

pierwszych prób jest mi nie potrzebna.

Dla tego muszę troszku poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.