Skocz do zawartości

odbiornik frsky G-RX* -EU


Krzysztof 1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na rcgroups jest duży temat

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2918009-FrSky-G-RX8-receiver-Free-Test%21

 

Osobiście - mam, ale jeszcze "dziewica".

W planach loty z dołączonym zewnętrznym vario, by porównać wyniki z obu urządzeń. A podobno są rozjazdy we wskazaniach.

Natomiast zasięg bez problemu, jest taki jak w "klasycznych" odbiornikach serii X.

Planuję też podłączenie FrSky XM+ - to tak w ramach "na wszelki wypadek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 miesiące temu...

Czy kolega ma dalsze obserwacje nt. dokładności wbudowanego altimetru?

A może to zewnętrzny przekłamuje na+

?

Trzeba by chyba wjechać windą na najwyższy(tak z 50m by musiał mieć) wieżowiec w okolicy albo wejść na wieżę kościoła w pobliżu o znanej wysokości by zawyrokować :-)

Jeszcze jeden pomysł na sprawdzenie altimetru - zabrać oba urządzenia na kolejkę górską o znanej różnicy poziomów :P

Gdy w końcu dotrze mój to na pewno przetestuje...

 

Drugie pytanie nt wbudowanego wariometru - czy nie ma lagu i pomaga w szukaniu noszenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz Kolego pole do działania :) W góry masz ciut bliżej niż ja :)

Temat rozjazdu wskazań wysokości jest/był mocno poruszany na rcgroups.

Mnie tam już wsio ryba, czy jestem na +300 czy +400 metrów.

Rozdzielność oczna jest taka, że uciekam z wysokości, a Heron (którym staram się latać) na 500 metrach nie wygląda zbyt imponująco...

 

https://www.frsky-rc.com/g-rx8/ jest poprawka firmware odnośnie varia. Czy pomaga? Pewnie tak ale korzystam sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz Kolego pole do działania :) W góry masz ciut bliżej niż ja :)

Temat rozjazdu wskazań wysokości jest/był mocno poruszany na rcgroups.

Mnie tam już wsio ryba, czy jestem na +300 czy +400 metrów.

Rozdzielność oczna jest taka, że uciekam z wysokości, a Heron (którym staram się latać) na 500 metrach nie wygląda zbyt imponująco...

 

https://www.frsky-rc.com/g-rx8/ jest poprawka firmware odnośnie varia. Czy pomaga? Pewnie tak ale korzystam sporadycznie.

Tak, w góry mam zdecydowanie bliżej i lubię z tego korzystać :-)

 

Czy ten zewnętrzny altimetr/wariometr z którym porównywałeś g-rx8 to ten moduł na sbus od frsky czy coś zupełnie osobnego?

Czy jego wskazania wariometru są użyteczne w termice (jeżeli korzystasz, oczywiście)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W poście #3 masz link. Jest to wario FrSky wersja wysokiej rozdzielczości

2. W sumie nie korzystam notorycznie ani z zewnętrznego ani z tego w G-RX8. Powodem jest wkurzający (mnie) dźwięk z aparatury (tak, wiem, można zmienić jego barwę). Nie chcę też przeszkadzać innym na "lotnisku". Wystarczy mi, że gada jaka jest wysokość no i do pewnego momentu widać jak się szybowiec zachowuje.

 

Mam jeszcze wario o standardowej precyzji, ale nie zdążyłem go porównać z G-RX8, bo w odbiorniku padł Smart Port, tzn. jest zasilanie czujnika ale nie przekazuje danych. Jednego dnia źle podłączyłem czujnik napięcia (od strony akumulatora) i skończyło się dobre.

Generalnie, trzeci raz tego odbiornika już bym nie kupił (bo obecnie użytkowany to egzemplarz nr 2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W poście #3 masz link. Jest to wario FrSky wersja wysokiej rozdzielczości

2. W sumie nie korzystam notorycznie ani z zewnętrznego ani z tego w G-RX8. Powodem jest wkurzający (mnie) dźwięk z aparatury (tak, wiem, można zmienić jego barwę). Nie chcę też przeszkadzać innym na "lotnisku". Wystarczy mi, że gada jaka jest wysokość no i do pewnego momentu widać jak się szybowiec zachowuje.

 

Mam jeszcze wario o standardowej precyzji, ale nie zdążyłem go porównać z G-RX8, bo w odbiorniku padł Smart Port, tzn. jest zasilanie czujnika ale nie przekazuje danych. Jednego dnia źle podłączyłem czujnik napięcia (od strony akumulatora) i skończyło się dobre.

Generalnie, trzeci raz tego odbiornika już bym nie kupił (bo obecnie użytkowany to egzemplarz nr 2).

ad1. rzeczywiście, nie zauważyłem linku:-)\

ad2. by nie denerwować współlataczy można sobie podłączyć słuchawkę do aparatury i wsadzić ją do ucha :P

osobiście jestem bardzo ciekaw jak takie wario pomaga w szukaniu i utrzymaniu termiki.. (pewnie niektórzy uznają to za niesportowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i słuchawkę... nie zmienia to faktu, że na dłuższą metę jest to męczące.

W sumie to wario pomaga, bo reakcja jest szybka, ale mnie do szczęścia potrzebne to to nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kilku lat używam wariometru wysokiej rozdzielczości a ostatnio również odbiornika G-RX. Kwestię denerwującego pikania można częściowo zniwelować rozszerzając zakres "ciszy" w pobliżu zera, tak aby w normalnym locie ślizgowym nie było go słychać. Reaguje wtedy na nieco silniejsze podmuchy. Dodatkowo dźwięk wariometru najwygodniej aktywować  ustawionym wyłącznikiem, tak aby działał wtedy gdy jest potrzebny.

W obydwu moich wariometrach występuje zjawisko zmiany wysokości z czasem. Bezpośrednio po uruchomieniu następuje nieco szybszy wzrost wskazywanej wysokości (na ziemi) o kilkanaście metrów, później nieco wolniej o kilka metrów w ciągu lotu trwającego kilkanaście minut. Po lądowaniu wysokościomierz wskazuje kilka metrów zamiast "0".  Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że nie występowało początkowo, ale pojawiło się po którejś aktualizacji Open TX. Obydwa wariometry są wystarczająco czułe i reagują wystarczająco szybko aby wskazać obszar noszeń. Dodatkowo przynajmniej mnie, pomagają w ocenie pochylenia toru lotu szczególnie gdy model znajduje się w dużej odległości lub na dużej wysokości.

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od kilku lat używam wariometru wysokiej rozdzielczości a ostatnio również odbiornika G-RX. Kwestię denerwującego pikania można częściowo ..

Dziękuję bardzo za opinię.

Opcja z wbudowanym alti/wario w odbiorniki frsky jest znacząco tańsza od opcji x8+prec.vario :-) i pozostaje pytanie czy nie powoduje to obniżenia jakości działania...rozumiem, że nie odczuwasz różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Porównałem działanie wysokościomierzy w odbiorniku i zewnętrznym czujniku. Przed startem telemetria została wyzerowana aby obydwa czujniki pokazywały 0. Rzeczywista różnica wysokości pomiędzy punktem startu a szczytem górki wynosi 53 metry według mapy topograficznej, troszkę mało, ale taką mam "pod ręką". Podpięty GPS nie spisał się, pewnie częściowo ze względu na dość silny deszcz i grubą warstwę chmur.

W czasie pracy występowały też problemy z komunikacją pomiędzy zewnętrznymi czujnikami a odbiornikiem, widoczne jako zamrożenia wysokości, być może coś z kablami. Zawiodła również przeglądarka logów, nie wyświetlając wykresów, być może nie trawi dwóch parametrów o tej samej nazwie. Na szybko powstał wykres z excela , na osi x czas w sekundach od początku "próby".

 

post-14497-0-36916400-1531821402_thumb.jpg

 

Odbiornik miał po zakupie wgrany nowy soft.

Pozdrawiam

Paweł

 

P.S.

Wysokościomierz wbudowany w odbiornik wykazuje problemy z autoofsetem. Bezpośrednio po włączeniu wskazuje wysokość na poziomie 45 m, podczas gdy  zewnętrzny około 2 m. Dlatego muszę przed lotem resetować telemetrię.

 

Po wyłączeniu autoofsetu czujniki wskazują wysokość bezwzględną.

Wskazania na stole:

wysokościomierz wbudowany 476,1 m

wysokościomierz zewnętrzny 323,3 m

Ustawiony na ciśnienie 1013 hPa wysokościomierz barometryczny wskazuje 395m

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Porównałem działanie wysokościomierzy w odbiorniku i zewnętrznym czujniku...

świetne porównanie

ten rozjazd gps jest raczej spodziewany, bo gps z zasady słabo mierzy wysokość (w porównaniu z altimetrami ciśnieniowymi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oknie czujników wypadało by zmienić nazwę jednego wysokościomierza. Po takiej operacji nie stwierdziłem problemów.

Ja przed lotami zostawiam włączone zasilanie na ok 5 do 10 minut, niech się ustrojstwa "wygrzeją", później zerowanie wskazań telemetrii i w górę.

Po lądowaniu różnica wskazań od +1 do +2 m względem startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Ja przed lotami zostawiam włączone zasilanie na ok 5 do 10 minut..

Na rcgroups piszą nawet o 25-30min "wygrzewania" by pozbyć się dryfu.

Po prostu przed wyjściem z domu na latanie trzeba podłączyć akumulator w modelu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Także zakupiłem ten odbiornik, w moim przypadku także jest rozjazd na wysokości, ale u mnie dodatkowo wystepuje trzepanie serwami, myślałem że to wadliwe serwo, potem bec, wszystko pozmieniałem i dalej to występuje. W linku można zobaczyć efekty.

https://megawrzuta.pl/download/6a0596b81dedb168bb623f06986ac11c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy test nowego odbiornika G-RX8. Pomiar wysokości wygląda na całkiem dokładny. Po 1h9min lotu rozjad punktu startu/lądowania to tylko 3m (nie wygrzewałem go przed startem).

 

Czy ktoś orientuje się czy można prosto sprawdzić jaką wersję firmware ma wgrany odbiornik?

 

post-13409-0-82476900-1534880331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Także zakupiłem ten odbiornik i zauważyłem jedną rzecz podczas testów na stołe. Zdarza się na ułamek sekundy, że gaśnie zielona dioda, jakby tracił napięcie, serwa poruszają się raz po czym działa ok. Zdarza się to raz na pół h. Co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.