Skocz do zawartości

Orzeszku, orzeszku.. Corby Starlet


jędrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Używam grubszej folii np. z okładek A4. Jeśli drukuję z pliku cyfrowego to folię wkładam w miejsce papieru w drukarce i po włączeniu drukowania, rysunek jest na folii. Po wyjściu folii z drukarki z nadrukowanym rysunkiem, nakładam folię na klepkę balsy i odciskam rysunek. Podobnie można zrobić ze skanowanym rysunkiem. Też zamiast papieru wkładam arkusz folii. Nie wiem czy zrozumiale wyjaśniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wydrukować na gładkim papierze (nie wiem jak to sie nazywa - kredowym?) lub folii na drukarce laserowej, lub skserować. Wydruk/ksero powinien być w lustrzanym odbiciu. Następnie przyłożyć wydruk tonerem do balsy i przeprasować żelazkiem. Ciepło żelazka spowoduje że toner przejdzie na balsę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, sprawdzałeś osobiście metodę termotransferowego przenoszenia wydruków z laserówki na balsą? Z tego co pamiętam, to w przypadku płytek PCB toner razem z papierem kredowym mocno przywiera do laminatu, po wyprasowaniu (o to przecież chodzi) - na sucho nie da się oderwać bez uszkodzeń nadruku. Drukarka laserowa przykleja toner z nadruku do papieru kredowego (w czasie procesu drukowania), a my potem jeszcze raz przyklejamy ten sam toner z nadrukiem do laminatu (prasując od drugiej strony papier żelazkiem). Toner w miejscach nadruku jest teraz solidnie przyklejony z obu stron: do papieru i do laminatu i cały trik z papierem kredowym polega na tym, że musimy teraz moczyć w wodzie (min. kilka minut, najlepiej w ciepłej), aż papier rozmięknie i praktycznie sam, lub z naszą niewielką pomocą odejdzie od tonera, bez zepsucia wydruku, pozostawiając go przyklejonym już tylko do laminatu. A papier kredowy używa się dlatego, że toner nie wsiąka głęboko i łatwiej odchodzi od niego podczas moczenia w wodzie. No i teraz jak to się ma do przenoszenia nadruków na balsę, której przecież nie będziemy chyba moczyć w wodzie? Pytam, bo nigdy nie próbowałem na drewno tej techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, podobnie jak w tej metodzie: aceton+izopropanol, ale to też metoda "mokra"?! :rolleyes: Może więcej szczegółów podasz (albo linka, gdzie to opisałeś)?

 

PS Dobra folia do termotransferu (termicznie wytrzymała i dobrze "przyjmująca" i "oddająca" toner), to np. TES200, ale dużo droższa od

papieru kredowego. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły papier do drukarek i aceton.Przykładasz drukiem do balsy i szmatką (ja robię to papierowym ręcznikiem) nasączoną w acetonie lekko dociskając przeciągasz po zadrukowanych miejscach.Można też rozpuszczalnikiem nitro,idzie lepiej ale linie ulegają lekkiemu rozmyciu.Przy acetonie linie są ostre,aceton szybciej paruje ale w związku z tym zużywa się go więcej.Jedyna wada tej metody,to jest smrodliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Literaturze internetu łatwo można znaleźć metody przenoszenia planów z papieru na balsę poprzez żelazko, rozpuszczalnik. Z tego co czytałem przenoszenie wydruku za pomocą żelazka potrafi przykleić wydruk do balsy oraz spowodować wyginanie się balsy. Użycie rozpuszczalnika, wydaje mi się, daje dość nieostry rysunek. Dlatego metoda Jędrka wygląda dość fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.