Skocz do zawartości

Graupner MX-20 Problem


MarcinRc1982
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam nadajnik jak w temacie czyli Graupner MX-20 oraz dwa drony. W nadajniku są stworzone 2 różne modele. Każdy model zbindowany na osobnym odbiorniku. Jeden z odbiornikiem GR-16, a drugi z odbiornikiem GR-24. Zauważyłem, że gdy połączę się z jednym odbiornikiem np GR-16 i wyłączę drona pozostając w nadajniku na tym modelu, to włączając drugi z odbiornikiem GR-24 dron łączy się z nadajnikiem mimo tego, że nadajnik sygnalizuje wyszukiwanie odbiornika. Działają wszystkie funkcje łącznie ze sterowaniem. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem? Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Szukałem informacji, ale nie znalazłem nic. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest zbindowany tylko jeden odbiornik do jednego drona.

Utworzyłem nawet kolejny, osobny model, zbindowałem ponownie z GR-16, a i tak model z GR-24 łączy mi się z aparaturą chociaż nadajnik szuka odbiornika i nie jest połączony z GR-24. Odbiornik GR-24 świeci na zielono i odbiera sygnały z nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj opcji przypisania odbiornika do modelu - nie mam już Graupnera więc nie pamiętam czy w mx jest taka opcja a manuala nie chce mi się szukać. Jeśli takowej opcji brak to i pincet odbiorników może działać na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zresetować odbiorniki 

Wyłacz radio i coptera 

Odkręć śmigła

Naciśnij i przytrzymaj przełącznik na obiorniku i załącz zasilanie. 

Trzymaj przycis do czasu migania diody. 

 

To samo dla drugiego koptera. 

 

Na koncu zbiduj jeszcze raz. 

 

Ja bym tak spróbował. 

 

 

ps. Masz najnowszy soft w radiu i odbiorniku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z softem jeszcze sprawdzę czy nie ma jakiejś aktualizacji. Rozbindowałem oba odbiorniki, zbindowałem ponownie i dalej jest tak samo. Może miec jakieś znaczenie, że oba są na pixhawkach i puszczony jest sygnał przez SUMO. Za co odpowiada liczba przy SUMO? Można wybrac różne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij oś sprawdzenia sposobu bindowania w nadajniku.

Ty chcesz mieć bindowanie typu MODEL a zapewne masz GLOBAL.

 

Na marginesie

 

Po twoich pytaniach wnioskuje ze nie miałeś w ręku instrukcji. Warto zapoznać się z nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc w nadajniku nie znalazłem typu bindowania Model/Global.

Przeczytałem instrukcję odnośnie bindowania i znalazłem jedynie informacje na temat bindowania dwóch odbiorników do jednego modelu.

Nie ma nic na temat typu bindowania Model/Global.

Na pewno jest na to jakiś sposób, ale nie mogę się z tym uporac.

Jak znajdę rozwiązanie to na pewno napiszę co było przyczyną, chyba że ktoś mi podsunie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam widoczny tylko jeden odbiornik w danym modelu na BD1 8CH.

Na drugim modelu też mam widoczny tylko jeden odbiornik na BD1 tylko 12CH.

Najlepsze jest to, że nadajnik pokazuje brak połączenia z jakimkolwiek odbiornikiem.

Sygnalizuje to dźwiękami i jest zerowa moc sygnału na ekranie głównym, a odbiornik który nie powinien działac świeci na zielono i odbiera sygnały z nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych wersjach softu nie było opcji bindowania MODEL, GLOBAL dlatego nie było również informacji o tym w instrukcji obsługi. Niech kolega MarcinRc1982 skasuje zbindowany odbiornik przez bindowanie nadajnika z wyłączonym odbiornikiem. Gdy nadajnik nie będzie miał zbindowanego odbiornika to wtedy załączyć odbiornik i uruchomić funkcję bindowania. Nadajnik będzie skanował i gdy odnajdzie załączony odbiornik wtedy pojawi się opcja GLOBAL lub MODEL. Należy wtedy wybrać opcję MODEL i zatwierdzić. Opcje GLOBAL i MODEL nie pojawiają się na zbindowanych odbiornikach. Można je zobaczyć tylko przy pierwszym bindowaniu. Tak jest w nadajniku MC-32 ale myślę,że w MX-20 jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany.

Po części każdy z kolegów miał wkład w rozwiązanie problemu za co bardzo jestem wdzięczny.

Soft nie był uaktualniony do najnowszej wersji.

Zrobiłem aktualizację i zbindowałem ponownie odbiorniki wybierając w menu MODEL, a nie GLOBAL i to pomogło.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za uwagi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Koledzy ratujcie bo teraz ja mam problem.

Nie mogę zbindować odbiorników. Graupner MX20

Problem jest taki.

Połamała mi się ta gówniana antena która się kręci w nadajniku.

To akurat nie problem,ponieważ wytoczyłem sobie nową tulejkę z duralu w miejsce tej połamanej.

Wszystko wykonałem jak należy. Duralowa tulejka wraz z anteną obraca się o niebo lepiej niż to oryginalne badziewie.

Sygnał z nadajnika wychodzi bo pokazuje na wyświetlaczu. Sygnał przychodzący z odbiornika już nie do końca bo pokazuje jedną lub dwie kreski a czasem w ogóle. Odbiorniki dotychczas zbindowane w innych modelach normalnie pracują jak trzeba. Stąd wiem, że sygnał z nadajnika jest mocny

Choć dziś na treningu miałem zakłócenia w postaci niekontrolowanego ruchu dwóch serw tak jakby ktoś szybko ruszał  drążkiem steru i gazu.

Nad wodą rozbindowałem odbiornik, chciałem zbindować ponownie i kicha. Nie dało się zbindować ponownie.

Po powrocie do kanciapy próbowałem na innych odbiornikach i jest podobnie. Nie da się.

Odbiorniki GR-12,GR-16 i GR 24. Do teju pory nie było problemu.

Czy przyczyną może być ta tulejka przez którą przechodzi kabel anteny?

Wydaje mi się, że  co do bindowania wszystko robię dobrze.

Pow włączeniu radia pokazuje się "BIND? ok''

Po wejściu w BASIC > module HOTT n/a  n/a Próbuję bindować jak zwykle i się nie da.

Żaden odbiornik nie chce słuchać radia. wersja 1.207

Czy gdzieś robię błąd?

Może ta tulejka aluminiowa robi za jakiś dławik...

Panowie ratujcie bo niedługo mamy poważne zawody i dobrze by było, żeby to radio jednak popracowało...

Mam jeszcze problem z MZ 24 ale tu problemu akurat z bindowaniem nie ma, bo obydwa sygnały są na 100% tylko radio głupieje i nie działa. I to się stało ni z gruszki ni pietruszki. Po prostu przestało działać

I tu już potrzebuję fachowca. Było gdzieś napisane na forum , że jest jakiś pan cudotwórca co takie radia naprawia, ale nie mogę wyszukać i tu także proszę wskazanie namiaru.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jakby się nr telefonu na skrzynce znalazł to by było super :)

Nie urywam, że m zależy na czasie bo zawody za półtora tygodnia...

A.C.

 

Serwis nadajników, odbiorników, ładowarek i innej elektroniki, nie tylko modelarskiej:

Wiese Fototechnik

Andrzej Piec

tel. 0 604 804 333

mail: andrzejpiec@interia.pl

info o adresie ze strony https://pfmrc.eu/index.php/topic/71828-pomoc-jr9303-24ghz-awaria/?do=findComment&comment=690997 ,https://pfmrc.eu/index.php/topic/29241-uszkodzona-aparatura-turnigy-9x/#entry406818 http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=24&t=6751

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem :(

Pan Piec nie tyka się takich aparatur.

Jakby miała kwarc to tak. A 2,4  to już nie.

I w sumie nie wie dlaczego radio się nie binduje.

 

A problem istnieje nadal. Wymieniłem antenę na oryginalną, bez żadnych uszkodzeń i nic. Kontaktu brak

Na razie będę się chyba musiał przeprosić z moim starym radiem,

A ten problem zostawić na później. Chyba, że znajdzie się ktoś kto go rozwiąże.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może przyczyną jest niewłaściwy tryb współpracy odbiornika z serwomechanizmami ustawiany z poziomu oprogramowania lub manualnie (niestety nie używam Graupnera więc nie wiem jak to się robi). Chodzi o to by ustawić Mode odbiornika albo w funkcji FS( serwa wolne - impuls 14ms) albo w funkcji HS (szybkie serwa cyfrowe - impuls 7ms). Ja miałem podobne problemy z Futabą i odbiornikiem FrSky. Gdy odbiornik ustawiony w funkcji FS rozpoznał serwo cyfrowe to się rozbindował i  nie dał się uruchomić dopóki nie zmieniłem Mode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.