Skocz do zawartości

MSK i inne zjawiska na niebie.


MareX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem, ale sęk w tym że widziałem chyba ze 3 inne jeszcze satelity, a że ja mieszkam trochę dalej od Polski to w innym miejscu musiałem szukać. Dlatego też napisałem najprawdopodobniej czyli na 99% bo ten punkcik był jaśniejszy od innych :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A, to wszystko wyjaśnia. Przy niskich przelotach stacja dużo słabiej świeci, ale raczej ciężko ją pomylić z innymi satelitami. Konkurentem dla ISS (miał od niej dużo jaśniej świecić w założeniach) był rosyjski Majak z zeszłego roku - amatorski satelita, którego zadaniem miało być tylko i wyłącznie rozświetlanie nieboskłonu przy przelocie (dla miłośników obserwacji satelitów). Niestety eksperyment się nie powiódł (nie rozłożył się odblaskowy żagiel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma podobną obserwację do mojej: wydaje mi się, że ISS leci jakby lekko falistym lotem- jakby delikatnym wężykiem. Czy to tylko złudzenie? Co do zaćmienia, to u mnie w opolskim trochę, zwłaszcza w początkowej fazie, przeszkadzała mgła, ale potem nieco ustąpiła, więc spektakl był widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma podobną obserwację do mojej: wydaje mi się, że ISS leci jakby lekko falistym lotem- jakby delikatnym wężykiem. Czy to tylko złudzenie? Co do zaćmienia, to u mnie w opolskim trochę, zwłaszcza w początkowej fazie, przeszkadzała mgła, ale potem nieco ustąpiła, więc spektakl był widoczny.

Wężykiem, wężykiem to przy prędkości 15km/s byłoby wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem przelotu to tak raczej nie bardzo. Pisali, że ISS będzie widać ok. 22.32 i tak było i stacja leciała z zachodu na wschód. To latadło z lewej strony księżyca to jakiś inny satelita był.

W okolicach Bydgoszczy kulminację zaćmienia zasłoniły chmury :( ale ciut (z 15 minut) później już było czysto i można było napatrzeć się do woli.

Aparat marny to i fotka też, ale coś tam widać

(na pierwszym Mars poruszony, bo w zbliżeniu robiłem i ręka lata)

post-12550-0-81503300-1532808962_thumb.jpg  post-12550-0-25560500-1532808903_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to była stacja. Stacji nie sposób pomylić z innymi satelitami, przy wysokich przelotach jasnością dorównuje Wenus (-4mag). Powoli kończy się jej aktualna widoczność nad Polską (dane dotyczą Lublina): widoczna będzie do 7 sierpnia potem 20 dni przerwy. U mnie dane co do przelotów MSK, pobrane z Heavens-Above  zgadzają się dokładnie.  Wokół Ziemi panuje niezły ruch. Codziennie, przez całą noc można zaobserwować średnio do ok. kilkudziesięciu-kilkuset satelitów, ale większość ma jasność raptem 2-4mag czyli są "słabe" (jasność niespecjalnie wyróżniających się gwiazd), więc przy ich obserwacji w mieście dobrze jest posiłkować się byle jaką lornetką. Ze stacji oglądałem tylko filmy dostępne on-line.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Księżyc widać było raczej słabo. Mars się schował za budynki.

Sprzęt jaki mam, czyli zwykły Ultra-zoom, do astrofotografii niezbyt się spisuje. Ma za ciemny obiektyw, a automatyka nawet w manualu, ogranicza wielkość otwarcia przesłony.

Ciężko było nawet trafić, bo w celowniku Księżyca nawet nie widać.

Ale coś tam wyszło.

Zdjęcia trochę poruszone, bo robione z długim czasem naświetlania. Zdjęcia robione w okolicach kulminacji.

 

O2QT4W7.jpg

 

H9hpXVF.jpg

 

DxUG8Hq.jpg

 

A niżej, zdjęcie z nieco krótszym czasem naświetlania.

 

GTM2i3s.jpg

 

Za to bez zaćmienia, udaje się zrobić czasem fajne fotki "Łysego":

Z tego jestem nawet zadowolony, bo udało się złapać "kolorek" Księżyca - lekką barwę czekolady.

 

adkBRtO.jpg

 

A to, z poprzedniego, częściowego zaćmienia.

 

Q0XQ9Jz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kto ma chwilkę czasu, to warto dzisiaj spojrzeć na Księżyc, bo właśnie "spotkał" się na niebie z Marsem - bardzo ciekawa, stosunkowo bliska koniunkcja (pozorne zbliżenie: o 18:15 Mars w odległości ok. 2 stopni kątowych od Księżyca). Mars stopniowo oddala się od Ziemi po lipcowej opozycji (pisałem o tym wcześniej), ale nadal jeszcze świeci jasno i  ładnie prezentuje się w bliskości Księżyca.

 

 

18.10 - koniunkcja Księżyca z Marsem - wczesno-wieczorne spotkanie naszego satelity z Czerwoną Planetą warte będzie obserwacji zwłaszcza zanim niebo całkowicie pociemnieje - dla łatwiejszego wyłapania charakterystycznej barwy Marsa. Obserwacje warto dokonać szybciej także z tego względu, aby zdążyć na możliwie niewielki dystans pomiędzy obiektami - około godz. 18:15 CEST wynosić on będzie około 2 stopni, co czyni tę koniunkcję najwęższą i najbardziej efektowną pod tym akurat względem na tle wszystkich pozostałych w październiku. Doskonała okazja do chwycenia za ➨ lornetki i aparaty, a nawet ➨ teleskopy, zwłaszcza, że Księżyc przebywając wówczas tuż po I kwadrze, nie będzie jeszcze oślepiał, a powierzchnia pozostać będzie zbliżona do maksymalnie plastycznej i kontrastowej dzięki prostopadle padającym na nią promieniom słonecznym.

 

Źródło cytatu

 

Przy okazji: terminator na księżycu (linia między oświetloną, a nie oświetloną przez Słońce stroną Księżyca) przebiega właśnie teraz przez kilka dużych kraterów, które można w takiej sytuacji bardzo wyraźnie zobaczyć nawet przez niewielką lornetkę (bo cienie w tym miejscu są długie i obraz jest bardzo plastyczny).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jeśli ktoś jeszcze nie widział Merkurego (planeta trudna do obserwacji), to jest szansa, aby go zobaczyć w grudniu tego roku przy okazji koniunkcji Merkurego z Jowiszem:

 

 

21-12-2018: Koniunkcja Merkurego z Jowiszem. O 5.45 UT planety 6° nad horyzontem w  odległości 1° przy Słońcu 8° pod horyzontem.

 

Źródło.

 

Temat dla wytrwałych, bo obserwacje trzeba robić przed wschodem słońca. Warunkiem powodzenia będzie idealna pogoda (czyste, niezamglone  niebo nad wschodnim horyzontem), a z tym różnie bywa.  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zjawisko, na które warto zasadzić się w tym roku. Kometa 46P/Wirtanen ma być widoczna gołym okiem, w dobrej pozycji do obserwacji na niebie, co należy do rzadkości. Co prawda nie będzie tak jasna, jak słynna Wielka Kometa z 1997 roku (kometa Hale'a-Boppa), widziana wyraźnie na niebie gołym okiem - jako spory jasny obiekt z pięknie rozwiniętym warkoczem, ale powinna być atrakcyjnym zjawiskiem do obserwacji, o ile wcześniejsze prognozy co do jasności tej komety się sprawdzą. TUTAJ macie wszystko dokładnie wyjaśnione (film na YT z komentarzem po polsku).

 

[Edit] ... miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle.  :wacko:  Najnowsze wyniki badania jasności wskazują, że kometa Wirtanena nie będzie widziana gołym okiem, ma być obiektem lornetkowym o max. jasności ok. 8 mag, więc jednak na następną jasną kometę przyjdzie nam jeszcze (chyba) "trochę" poczekać. Jak się powszechnie uważa: "komety (szczególnie te duże i jasne) przynoszą nieszczęścia". W moim przypadku po obserwacji przeze mnie Wielkiej Komety z 1997 r. sprawdziło się TO w 100%! Więc tak, z drugiej strony, zastanawiam się czy warto ponownie "wywoływać wilka z lasu"?!!  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fotka ze zbliżenia Marsa z Księżycem z 18-10 dla tych, co nie mieli możliwości popatrzeć wieczorem w niebo. Robione tanim komórkowcem (więc jest jakie jest), po mocnej obróbce (aby coś było widać), zdjęcie wyszło bardziej artystyczne,  ;)  niż astronomiczne (ostatecznie chodzi o skalę pozornego zbliżenia akurat w tej koniunkcji):

 

post-18069-0-76835600-1540853712_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W dniu dzisiejszym miałem okazję zaobserwować w moim mieście ciekawe zjawisko optyczne: małe halo, czyli halo22°:

 

post-18069-0-22251600-1548003937_thumb.jpg

 

post-18069-0-42164000-1548003952_thumb.jpg

 

post-18069-0-24493600-1548003999_thumb.jpg

 

post-18069-0-03554100-1548004055_thumb.jpg

 

Cytuję za Wikipedią:

 

 

Halo (gr. hálos, „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.

 

Na dowód, że jest to zjawisko załamania światła w wysokich chmurach na kryształkach lodu, świadczy druga fotka powyżej, na której widać, że smuga kondensacyjna z samolotu komunikacyjnego (wysokość przelotowa) znajduje się na tle tęczowego krążka. Więcej o zjawiskach halo i jego odmianach przeczytacie: TUTAJ

 

Do spektakularnych widoków dochodzi wtedy, kiedy kilka różnych zjawisk typu halo wystąpi jednocześnie. Przykładem jest ta fotka (zalinkowana z Wikipedii), zrobiona na biegunie południowym:

 

 

HALO-S_south_pole.jpg

 

Jeżeli ktoś ma swoje fotki ciekawych zjawisk halo, to zalinkujcie lub wklejcie. Będziemy podziwiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety, pogoda nas nie rozpieszcza. U mnie w Lublinie praktycznie trzy miesiące bez gwiaździstego nieba. :(  Skoro temat o MSK, to poniżej link do fajnej fotki z tranzytu stacji kosmicznej na tle Księżyca z 21 stycznia 2019 r.:

 

21sty19_ISS_Moon_stack.png

 

Zdjęcie wykonane aparatem Pentax K5 przez teleskop Newtona 254/1200 na montażu Dobsona (cztery ekspozycje ISO200 po 1/2000s)

 

Źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Jutro (niedziela) wyjątkowa gratka dla obserwatorów ISS. Nad Polską będzie dobrze widoczny przelot stacji w godzinach porannych, przed wschodem Słońca. U mnie w Lublinie przebiegać to będzie między ok. 04:37 a 04:42 (wcześniej podałem linki gdzie można sprawdzić te dane dla swojej miejscowości - trzeba znać współrzędne własnej lokalizacji i wysokość nad poziom morza, im dokładniej tym lepiej). Maksymalna wysokość przelotu u mnie to 70° (SSE) o 04:38:58, a jasność stacji duża: -3,7 mag. Jak wiadomo do stacji zbliża się po raz pierwszy (w locie testowym) załogowa kapsuła Dragon 2 (z manekinem na pokładzie zamiast załogi o wdzięcznym imieniu: Ripley  ;)  ). Dragon 2 powinien być widoczny gołym okiem przy jutrzejszym przelocie stacji, jako znacznie słabszy obiekt poruszający się za nią w odległości (?) kilku stopni, przed automatycznym dokowaniem do stacji (które odbędzie się już za dnia)! Więc niebywała okazji do ciekawej obserwacji niezbyt częstego zjawiska. Oby pogoda dopisała (póki co u mnie gwiazdy widać  :) ).

 

Dragon towarowy (z wcześniejszych misji) przechwycony przez ramię robotyczne stacji:

 

drgon.jpg

 

... a tak wygląda Dragon 2 załogowy (z miejscem dla 7 astronautów, 2 m dłuższy od towarowego):

 

Duuug_FXgAAPYsr.jpg

 

Można będzie oglądać w necie transmisję z dokowania statku Dragon 2 do ISS, cytuję:

 


 

Mała rozpiska na jutro co ciekawszego na NASA TV:

09:30 - Początek transmisji ze zbliżania Dragona do Stacji
12:00 - Dokowanie
14:30 - Początek transmisji z otwierania włazu
14:45 - Otwarcie włazu
16:35 - Transmisja ceremonii powitania załogowego Dragona na Stacji


http://www.ustream.tv/NASAHDTV

 

... oczywiście transmisja on-line będzie klawa, ale najpierw trzeba zobaczyć na własne oczy przelot nad Polską MSK łącznie ze statkiem Dragon 2. U mnie nadal pogoda OK (widać gwiazdy), więc jestem dobrej myśli.  :)  Jeśli się uda, to pierwszy raz będę widział przelot stacji łącznie ze zbliżającym się do niej statkiem na własne oczy. Dotychczas próbowałem wielokrotnie (jeszcze w czasach dokujących do ISS wahadłowców, ale jak były warunki czasowe do obserwacji (nie zawsze stację widać nad Polską, kiedy do niej coś dokuje), to nigdy pogoda nie dopisała (odpukać w niemalowane)! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tuz przed 12 Dragon zadokowal do ISS.  Kto nie ogladal transmisji moze jeszcze zobaczyc na NASA TV relacje z otwarcia wlazu do Dragona (poczatek 14:30 link powyzej). Sorry ze bez polskich znakow, ale pisze posta ze Smart TV Samsunga.  Aktualnie na NASA TV widac z kamer stacji zadokowanego do ISS Dragona 2 (lot zalogowy planowany na lipiec). Trzeba przyznac, ze statek pieknie sie prezentuje! To ma byc amerykanski nastepca wahadlowcow w lotach zalogowych na stacje, zbudowany przez firme SpaceX Elona Muska. W kwietniu ma przeprowadzic swoje testy Boeing ze statkiem Starliner (nastepny test w sierpniu), a wiec sporo ciekawego bedzie sie dzialo w astronautyce w najlizszych miesiacach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka - okazuje się, że transmisja z otwarcia włazu już leci. W tej chwili trwa wyrównywanie ciśnień w doku cumowniczym ISS i Dragonie.

 

[edit]

 

TUTAJ - film (ok. 1 godziny) ze startu i lądowania rakiety Falcon, wynoszącej na orbitę statek załogowy Dragon 2

 

TUTAJ - 10-cio minutowy filmik (skrót) z dokowania Dragona załogowego do ISS

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niebawem ciekawe (bliskie) spotkania Księżyca z Jowiszem i Saturnem, ale dla rannych ptaszków. ;)

 

27 marca (środa) przed wschodem Słońca Jowisz w odległości tylko ok. 1° od Księżyca (ok. 4 rano Jowisz&Księzyc 15° nad południowym horyzontem).

 

27.03.2019%2B%2B0500%2BCET%2B-%2BKoniunk

 

29 marca (piątek) o godz. 04:45 - 05:00 Saturn w odległości tylko ok. 45 sekund kątowych od Księżyca. Warto looknąć w niebo już od ok. 4 rano, kiedy będzie jeszcze dostatecznie ciemno, Saturn&Księżyc będą już na wysokości ok. 10° nad południowo-wschodnim horyzontem.

 

29.03.2019%2B%2B0445%2BCET%2B-%2BKoniunk

 

Link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W marcu początek widoczności wieczornej MSK nad Polską. Dla zainteresowanych zrobiłem zestawienie okresów widoczności MSK nad Polską do końca roku (szczegółów dla swoich miejscówek szukać na HeavensAbove):

 

  • 21-03 do 07-04 --- wieczorne
  • 01-05 do 03-06 --- przed północą i po północy
  • 02-07 do 03-08 --- przed północą i po północy
  • 29-08 do 14-09 --- poranne
  • 19-09 do 10-10 --- wieczorne
  • 24-10 do 10-11 --- poranne
  • 21-11 do 10-12 --- wieczorne
  • 20-12 do 08-01-2020 --- poranne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.