Skocz do zawartości

! Zaprojektować Drona !


herois
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem zaciągnąć informacji na temat waszych doświadczeń w budowie niestandardowych dronów, mam głownie na myśli konstrukcje szkieletu czy eksperymentowaliście z ustawieniem ramion np. przednie wyżej tyle niżej, czy istnieją jakieś sztywne zasady co do kątów rozstawienia ramion, od niedawna zajmuje sie DesignSpark i próbuje znaleźć jak najwięcej  informacji.

 

Moim celem jest zaprojektowanie szkieletu i obudowy drona tak żeby nie było widać żadnych kabli, a jednocześnie był łatwy dostęp do podzespołów  a elektronika byla zabezpieczona przed zalaniem w czasie lotu ale była jednocześnie wentylowana, elementy w większości będą drukowane na drukarce 3d

 

chciałbym osiągnąć efekt lepszy niż "Inspire", ksztalty jak Dji Phantom albo Xiaomi Mi ---- Nie ---- odpadają głownie ze względu na "podwozie", niskie zawieszenie gimbala i paskudny wygląd 

 

Chętnych zapraszam do dyskusji albo nawet do wspólnego projektowania 

 

Zarys pomysłu 

 

bateria 3-4S ! od 5000 mha

gimbal 3 osiowy

fpv 

wielkość w granicach F450 lub mniejszy

 

"ruchome podwozie"

przyjemny ksztalt dla oka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Marek - pierwszy skapit: Design Spark

 

Co do meritum pytania o wytyczne: lotem wielowirnikowca zarządza kontroler lotu (FC). Im bardziej odjechany układ zrobisz - tzn inny od tego jakie tryby wielowirnikowcow dany kontroler obsługuje tym bardziej będziesz miał problemy z poprawna stabilizacja. Rozwiązaniem będzie autorski wsad do controlera. Skoro zadajesz takie pytanie tzn ze nie wiesz nic na ten temat i zamiast poczytać chociażby o kontrolerach lotu aby nie zadawac takich pytan to rzucasz się z motyka na słońce.

 

Edit: obecnie FC posiadają możliwość dostosowania działania odpowiednich silników przy konfiguracji delikatnie odbiegające od nornalnej. Tzn można zrobić tak aby przednie działały mocniej a tylne słabiej. A tu jak zwykle - chce zrobić rakietę dajcie przepis na paliwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie zbudowałem kilka wyścigówek nie zawsze układ ramion w idealnym X. Nawet podczas agresywnego latania nie zauważyłem różnicy spowodowanej różnym układem ramion. Wszystko robi FC. Nie mam doświadczenia z drukiem 3D, ale oprócz jakiś osłonek nie wiem co tam chcesz drukować, cała konstrukcja powinna być z laminatu węglowego, najlepiej konstrukcja "pudełkowa". Słuchaj się chłopaków, wiedzą co piszą, sam korzystam z ich rad :)

 

 

 

post-6329-0-47116600-1527836013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpisywałem sie o doświadczeniu bo nie widziałem takiej potrzeby, bardziej chce rozwiac swoje wątpliwości co do kształtu i katów ramion drona a gotowym oprogramowaniem pod ardupilot bo tam sa gotowe ustawienia pod kilka kształtów drona i nie wiem na ile sobie mogę pozwolić odskoczyć od tych szablonów bez większej ingerencji w ustawienia, teraz latam F450 który zbudowałem, na podstawie poradnikow na youtube i forach czesci kupilem na aliex... rozbiłem go tez sam kilka razy dodrukowalem kilka uszkodzonych elementów ramion, i zachęcony  powodzeniem rozwijam swoje zainteresowanie już bardziej pod kontem mojej wyobraźni a drukarka 3d i oprogramowanie do projektowania bardzo uwalnia ograniczenia które występują w gotowych modelach .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoje pytanie powinno brzmieć - jak skonfigurować ardupilota pod konkretna geometrie silników jeżeli jest mocno inna od typowego układu.

 

Wyszukiwarka Google: "ardupilot custom frame configuration"

 

pierwsza z brzegu odpowiedz: https://diydrones.com/forum/topics/custom-motor-config-for-quad-v-frame-need-help-to-configure-ap-1

 

 

A to dlatego ze FC to komputer i ogarnie to co sobie użytkownik ustawi... i ograniczenia są od strony użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :)

 

Jak już coś narysujesz to pokaż rendery.

 

Ostatnio na thingiverse widziałem ciekawy projekt składanego comptera (coś jak mavic):

https://www.thingiverse.com/thing:2794810

d7b1472393814f68378b13db8631a9dd_preview

 

I taki (tego samego projektanta):

https://www.thingiverse.com/thing:2791479

Trafiłeś w dziesiątkę własnie na tym modelu sie wzoruje ale mam już go po części wydrukowanego, czekam na rurki do mocowania silnikow

to poczatek modelowania

https://photos.app.goo.gl/693dCWLUaQvFz0sd2

https://photos.app.goo.gl/NDXtfQNy4mswSDVJ6 tak w tej chwili wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaki fajny .... made in home, ja chce sie troszkę mniej się ubrudzić i tak jak pisałem wcześniej chce go zabudować, podoba mi sie że esc nie jest na ramionach tylko pod "pokładem" też podobnie umieszczę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze esc lubia sie grzac, a na ramionach maja dobre chlodzenie, szczegolnie przy dlugich lotach

Tak wiem ale w moich warunkach pogodowych temperatura powietrza nie przekracza 20 C w południe wiec nie powinien się przegrzać nawet przy dużym obciążeniu mam czujnik temperatury i podłącze go własnie do esc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam zamiaru budować modelu składanego to mnie kompletnie nie interesuje ...ma byc nie wiekszy niz F450 moze byc mniejszy ale dzieki za wskazowke a carbon przy dzisiejszej technologi jak dla mnie nie jest wyzwaniem moze  byc aluminium lub PLA, plastik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świetny temat. Ja też lubie dłubać i na pewno będę temat obserwował.
Pozamawiałem ostatnio trochę gratów i też chcę sobie zrobić coś innego jak X czy H.

Bardzo chodzi mi po głowie V-Tail ale nie taki odkryty jak Hunter tylko bardziej zabudowany. Ja projektuje w Inventorze a jako materiał posłuży aluminium. Jako inspiracja posłużyła Medusa https://www.robotshop.com/blog/en/medusa-project-showcase-12997

Mojego V-Tail chcę zrobić w rozmiarze Huntera 500. Może coś opracujemy razem ???

Ja wykonam ramę z aluminium a ty osłony na 3D.
Pracuje w firmie w której mogę sobie wyciąć elementy na laserze i wygiąć w razie potrzeby na maszynie TruBend5170

Na Inventorze dopiero się uczę ale udało mi się narysować górną i dolną część jednego z przednich ramion.
 

post-2497-0-47661200-1529002029_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.