Skocz do zawartości

Telemetria w Turnigy 9x V2 i XJT FrSky


kuzynek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zgłupiałem i nie mogę się w tym odnaleźć. Mam aparaturę już z softem er9x. Mod zrobił poprzedni właściciel. Jakiś czas temu dokupiłem sobie moduł nadawczy FrSky XJT. Mam nawet do niego telemetrię na bluetooth, która dam zrobiłem. Używam aplikacji FrSky Dashboard. Chciałbym mieć to jednak w aparaturze. Poczytałem fora, dokumenty i się gubię już w tym. Jak podłączyć najlepiej nadajnik XJT do aparatury tak by mieć telemetrię? Czy ktoś robił taka modyfikację?

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej
Z tego co piszesz Twoje radio posiada już ER9X więc została dokonana modyfikacja na płycie nadajnika
która umożliwiła wgranie nowego softu.
Aby uzyskać pełny odczyt telemetryczny z dodatkowym wyświetlaniem informacji na wyświetlaczu trzeba

zrobić dodatkową modyfikację na płycie nadajnika oraz w module, w Twoim wypadku XJT 
Aby jednak uniknąć ,,grzebania,, w XJT można zrobić to inną metodą opisaną poniżej.I tak w telegraficznym skrócie:

Na płycie głównej trzeba wlutować dodatkowe kabelki w odpowiednie piny procesora dodatkowo usunąć dwa rezystory

zastępując je nowymi 2 x 220 ohm, bądź zostawić te na płycie pod warunkiem przerwania dwóch ścieżek.

Kabelkologia przenosi przełączniki na inne nóżki procesora

Dodatkowo potrzebny będzie konwerter RS 232 TTL który zmienia wysokość napięcia między procesorem aparatury 

a modułem Frsky  ( dzięki temu unikniemy wspomnianego grzebania w module XJT ) Jedynym minusem jest to że 

trzeba wyprowadzić z konwertera dwa kabelki na zewnątrz aparatury i wpiąć je w gniazdo modułu TX / RX
Do pełni szczęścia trzeba wgrać nowy soft uprzednio sprawdzając jaki posiadamy procesor w nadajniku np. M64 
I co ważne jeśli chodzi o soft, aby wszystko działało musi być wgrany ER9X Frsky 
Jeśli wgrasz ER9X Frsky bez modyfikacji na płycie wówczas nie będą działać dwa przełączniki.

Po przeróbce wszystko wraca do normy.Reszta funkcjonalności pozostaje bez zmian.
 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Do podobnych wniosków doszedłem polekturze kilku przewodników. Może będziesz znał odpowiedzi na kilka pytań:

 

1. Z internetu dowiedzialem się, że można odbierać dane telemetryczne na dwa sposoby. Pierwszy to podłączyć się na plecach modułu XJT ( po tej stronie gdzie są przełączniki 1 i 2 do ustawiania trybu pracy). Drugi sposób to modyfikacja złącza w slocie JR w którym montowany jest moduł. Trzeba w tej modyfikacji przeciąć kilka ścieżek przy pinach jeśli dobrze pamiętam to piny 2 i 5. Czy jest jakiś plus podłączania się od strony gniazda JR? Czytałem że w trybie PXX mamy dodatkowe opcje jak np. wyzwalanie parowania albo testu zasięgu z poziomu firmasreu Er9x. Czy podłączając się na plecach XJT też trzeba zmodyfikować ścieżki przy porcie JR? Wiem, że w menu hardware Er9x trzeba wybrać opcję FrSky Mod.

 

2. Co z potem Smart Port? Czy nim idą jakieś dodatkowe dane niedostępne na porcie szeregowym?

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie ingerować w moduł XJT lepiej zastosować RS 232 TTL

http://allegro.pl/modul-mini-konwerter-max3232-rs232-na-ttl-arduino-i6852501330.html
z konwertera wyprowadzić kabelki na zewnątrz i wpiąć się w zewnętrzne gniazdo
post-14986-0-44151200-1530259533_thumb.jpg
Natomiast konwerter należy wpiąć w płytę główną i tak jak pisałem post wcześniej wyprowadzić z niego

dwa kabelki TX/RT

Jeśli nie chcesz takiego rozwiązania możesz zrobić modyfikację bezpośrednio w module.
Ja jednak wolę kabelki na zewnątrz.Plus jest taki że zawsze możesz wyjąć lub podmienić moduł na inny 

np. DJT Ograniczasz się wtedy do zrobienie w tylnej obudowie otworku i wyprowadzenia kabli.
Po takiej modyfikacji wgrywasz soft ER9X Frsky uprzednio sprawdzając model procesora w aparaturze 

i cieszysz się telemetrią na wyświetlaczu wykorzystując czujniki telemetrii które będą Ci odpowiadały
W obecnej sytuacji sprawa jest o tyle prosta że nie potrzebujemy koncentratora ( hub ) a łączymy je poprzez smart port.
I jeszcze pytanie zasadnicze, czy poprzedni właściciel pozostawił możliwość podpięcia się aparaturą do PC poprzez port USB 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjaśnienie. Mówiąc o możliwości podłączenia aparatury pod USB masz na myśli złącze programatora? Używasz może telemetrii? Można ustawić sygnał dźwiękowy związany z wariometrem? Nie mam modyfikacji aparatury w postaci modułu dźwiękowego tylko ten standardowy buzzer.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak złącze programatora.
Tak używam telemetrii, niestety jeśli chodzi o wariometr Frsky nie ma takiej możliwości ustawienia zmiennej modulacji 

w TG9, aby to uzyskać trzeba by zastosować zainstalować dodatkową płytkę która pozwoli na modulacje tak dzwiękową

jak i głosową. Nie wątpliwe jest to koszt ok 100zł przynajmniej za tyle widziałem ofertę. Sam buzer będzie wydawał pikanie

o jednakowej modulacji podczas wznoszenie lub opadania modelu. Natomiast uzyskasz  jako taki pomiar wysokości 

wyświetlany na aparaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Nie wiem czy będę się pakował w tą modyfikację w takim razie. Obecnie mam nawet dobrze działającą telemetrię przez bluetooth. Na androidzie mam przynajmniej czytaną przez syntezator wysokość. W FrSky Dashboard nie można ustawić pikania wariometru.

 

Chyba muszę się zastanowić na następnym sezonie nad Taranisem lub Horusem.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak..
Na początku również pokusiłem się o łączność przez BT z wykorzystaniem Dashboard w smarcie.
Jednak było to dla mnie upierdliwe. Więc zrobiłem sobie kompletną modyfikację TG9 aby mieć telemetrię w aparaturze wraz 

z wyprowadzeniem gniazda na zewnątrz aby była możliwość podłączenia aparatury do PC. Kolejnym krokiem miało być zainstalowanie

modulatora ale z tego etapu jednak nie skorzystałem. Na obecną chwilę radio mam doinwestowane kilkoma modyfikacjami i na tym koniec.
Natomiast dalsze rozbudowywanie mija się z celem.

Z zakupem Tarnisa nie zastanawiałem się długo i to jest chyba najlepsza decyzja.
Jest w nim praktycznie wszystko, jednak jest jedno ale trzeba się go ,,naumieć,, ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie tym że oprogramowanie jest inne ale tragedii nie ma. Jeśli już coś działałeś na ER9x to będzie Ci łatwiej.
Sposób obsługi, programowania jest podobny. Można by rzec że Taranis to jeden wielki mixer, mnogość kombinacji ustawień

może na początku przerażać, ale jest to do ogarnięcia. Jeśli tylko ma się odrobinę chęci i zapału do ,,zwiedzania,, zakamarków

softu i programowania z biegiem czasu dochodzi się do wniosku że to co na początku przerażało później staje się proste.
Nie ma w nim jako takich szablonów, jedynie na początku jak chcemy zaprogramować nowy model dostajemy kilka podpowiedzi,

później zaczyna się zabawa z ustawianiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sofcie Er9x chyba jest podobnie. W Taranisie jest OpenTx. Wiem, że można to wgrać też na Turnigy. Kolega ma i oba softy wydają się być podobne. Trochę działałem już na Er9x. Programowałem klapolotki i tryby lotu.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam

Mam tg9x z modułem xjt. Zasięg jest bdb ale nie mam takiego fajnego sygnalizowania poziomu sygnału jak tu? Czyli takie dłuższe lub krótsze sygnały dziwiekowe z modułu xjt.

https://www.youtube.com/watch?v=fskwxwhDJOc&t=55s

 

Czy da sie coś na to zaradzić.

W aparaturze mam stockowe oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.