Skocz do zawartości

TOTO-7 - gdzie umiejscowić podwozie


karambolis8
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po ponad 3-letniej przerwie wracam do modeli RC. Mój pierwszy model skończył tak

http://pfmrc.eu/index.php/topic/51879-toto-0-pierwszy-model/

 

W mijającym tygodniu oblatałem TOTO-7 i mimo tak długiej przerwy, moje loty wyglądają lepiej niż poprzednio. W związku z tym, chciałbym poćwiczyć starty z lotniska, bez wyrzutu z ręki. Planuję dorobić do TOTO-7 podwozie z dwóch drutów 2mm. Na co zwrócić uwagę? Jedyne co mi przychodzi na myśl, to oczywiście umiejscowienie przednich kół przed środkiem ciężkości. Czy są jeszcze jakieś inne zasady bądź dobre praktyki?

 

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tutaj kolega motylasty na ilustracji fajnie przedstawił zamocowanie podwozia w TOTO-7

 

post-14841-0-85914700-1533333853.jpg

 

Jeżeli chodzi o praktykę to przy podwoziu z kołem ogonowym mocujemy golenie podwozia na linii pomiędzy środkiem ciężkości a krawędzią natarcia. Im bliżej sodka ciężkości tym większa będzie tendencja do zapierania się na nosie przy lądowaniu lub starcie zwłaszcza z nierównego trawiastego podłoża. Im podwozie bliżej krawędzi natarcia tym stabilniej przy starcie i lądowaniu ale znowu uniesienie ogona przy starcie wymaga większej siły. Ja mocuję bliżej krawędzi natarcia i wygięte do przodu (jak na ilustracji motylastego). Startuję z trawy takie podwozie ułatwia mi start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym celu jest forum :-) W moich modelach często wyginam druty podwozia do przodu, model jadąc po trawie ma mniejszą tendencję to zahaczania o kępy i łatwiej się rozpędza. Tak ustawione podwozie pozwala na start z trawy nawet lekkich modeli.

 

Przykłady modeli ok. 300-400g.

Mini Cavu, Podwozie na linii natarcia. Proste sztywne druty lekko wygięte do przodu.

post-14841-0-35555100-1533335255_thumb.jpg

 

Aviatik - podobny układ jak Mini Cavu

post-14841-0-01994200-1533335273_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może słabo to widać na tym zdjęciu. Druty podwozia są przysznurowane do sklejki 2mm mocną dratwą a całość zalaminowana żywicą.

Tak wygląda lekkie podwozie w Mini Cavu. Wręga podwozia doklejona jest do wręgi w kadłubie i pokryta żywicą.

Rozwiązanie się sprawdza.

 

post-14841-0-41633700-1533385353_thumb.jpg

post-14841-0-78383200-1533385509_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wskazówki. Melduję, że podwozie zdało egzamin.

 

Na przód dałem 2x drut 2mm, na tył 1x 1.5mm. Przód wydawał mi się w rękach zbyt sztywny, ale jednak w praktyce jest idealnie. Wytrzymał dzisiaj nawet dosyć mocne przyziemienie z kangurem - tylko troszkę się odgięło.

 

Zamontowałem je za pomocą sklejkowych kanapek i przykleiłem uprzednio laminując w tym miejscu depron tkaniną szklaną i żywicą. Nie miałem innej możliwości, bo kadłub był już zamknięty.

 

Ponieważ chodzę latać z dzieciakami (dwóch chłopaków 3.5 i 1.5 lat), to dla ich rozrywki zamontowałem na serwie SG-50 mechanizm zrzutu spadochroniarza. Przednia zabawa :)

 

ADIIiZU.jpg

 

 

Muszę się starać, bo widownia jest bardzo wymagająca

bfL0aHv.jpg

 

 

 

TOTO-7 ładnie startuje z rozbiegu i ląduje lotem szybującym bez silnika na pobliskim lotnisku dla ultralajtów.

 

cDe408j.jpg

 

Model waży z podwoziem i pakietem 1800 3S ok 720g. Pakiet starcza na godzinny pobyt na lotnisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kadłub mojego TOTO-7 zakończył żywot

 

1egX5Mv.jpg

 

W trakcie lotu chciałem przetestować zachowanie przy prędkości maksymalnej. Test zakończony niepowodzeniem, ponieważ pękły gumy od skrzydła i samolot wylądował bez nich. Wbił się w zaorane pole z wysokości ok 50m. Wbrew pozorom straty niewielkie. Przetrwało podwozie, elementy sklejkowe, stateczniki, całe wyposażenie oraz skrzydło, które wylądowało nieopodal lotem liścia. Dzisiaj jadę do pobliskiego Lerłe Merłe zobaczyć czy mają depron bez rowków i mam nadzieję w 2-3 dni odbudować kadłub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem w Lerłe Merłe paczkę zielonego. Rowki okazały się bardzo płytkie, poniżej 1mm, więc zaakceptowałem taki półśrodek. Gładkiego białego nigdzie nie znalazłem. Ogólnie mały wybór. Kiedyś w Casto nakupiłem gładkiego od 3mm do 6mm co 1mm i dzisiaj żałuję, że za mały zapas zrobiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.