Skocz do zawartości

Łodka zanętowa sterowanie + napęd


Taurus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, z uwagi na małe pojęcie jak domowym sposobem uzbroić łódkę zanętową zapytuje szanowne grono specjalistów z forum.

Mam kadłub który sam zbudowałem i chciałem wykorzystać do napędu silnik z odkurzacza samochodowego jednak to tyle z mojej wiedzy ;)

Dalej nie mam pojęcia co i jak by móc tym sterować i wysypywać zanętę lub wywozić zestaw !

post-21343-0-25588100-1534323844.jpg

post-21343-0-30797200-1534323851.jpg

post-21343-0-90931800-1534323861.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Temat - rzeka. Najprościej uzbroić w typowy sprzęt modelarski a takie wynalazki jak silnik od odkurzacza wyrzucić tam gdzie ich miejsce. Poczytaj i podpytaj na podstronach szkutniczych, prześledź wyposażenie podobnych łódek, przecież nie jesteś pierwszy z takim problemem technicznym. A poza tym może pytaj trochę konkretniej. O zdalnym sterowaniu wiesz cokolwiek, czy jesteś totalnie zielony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten silnik się nie nadaje bo ma zbyt duże obroty i za duży pobór prądu. Poszukaj silnika na 6-12 V z obrotami 8000-10000 przy 6-12 V.

Do tego odpowiedni regulator obrotów. Typowe łódki zanętowe mają dwa silniki  i śruby, a sterowanie odbywa się zmianą obrotów i kierunkiem obrotów. Wszystkie wystające elementy (ster, wał, śruba) mogą powodować zaczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tak przy okazji to temat zanęcania z takich łódek jest bardzo kontrowersyjny w środowisku wędkarskim i PZW. Z tego co mi się obiło o uszy, to są zakazy, szczególnie na małych akwenach (ale pewnie będzie dalszy progres) i trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie i nie o każdej porze da się toto wykorzystać bez narażania się na przykre konsekwencje. Zresztą z modelarstwem lotniczym RC jest obecnie podobnie i będzie jeszcze gorzej (wchodzi coraz więcej restrykcyjnych przepisów, że ręce opadają - najnowszy unijny "KWIATEK": kolczykowanie wszystkich w UE, jak leci 10-cio cyfrowym numerem). :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tak przy okazji to temat zanęcania z takich łódek jest bardzo kontrowersyjny w środowisku wędkarskim i PZW. Z tego co mi się obiło o uszy, to są zakazy, szczególnie na małych akwenach (ale pewnie będzie dalszy progres) i trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie i nie o każdej porze da się toto wykorzystać bez narażania się na przykre konsekwencje. Zresztą z modelarstwem lotniczym RC jest obecnie podobnie i będzie jeszcze gorzej (wchodzi coraz więcej restrykcyjnych przepisów, że ręce opadają - najnowszy unijny "KWIATEK": kolczykowanie wszystkich w UE, jak leci 10-cio cyfrowym numerem). :rolleyes:

O zanęcaniu i zakazach w PZW temat rzeka a chodzi szczególnie o produkty żytnie które ryba nie zjada a fermentują na dnie. Wędkuję od ponad 40 lat i bardzo dbam o środowisko. Jestem też specjalistą i instruktorem zarybieniowym. Łódka ma służyć szczególnie do precyzyjnego dowiezienia zestawu karpiowego w łowisko i tyle. Taka łajba robi mniej hałasu niż wiosłowanie pontonem czy łodzią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Łodzie zanętowe najczęściej są napędzane dwoma niskoobrotowymi (ok. 3-4tys. obr.) silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora 12V. Skręcanie za pomocą różnicowania ciągu. Regułą jest umieszczenie napędu w zabudowanym w obrysie modelu tunelu tak aby żadne elementy nie wystawały poza obrys kadłuba. Może być też jeden silnik, ale wymaga to zastosowania steru umieszczonego np. na wylocie z tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.