Skocz do zawartości

Zdjęcie

Łodka zanętowa sterowanie + napęd

sterowanie napęd silnik śruba

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Taurus

Taurus
  • Modelarz
  • 5 postów
  • SkądPoznań
  • Imię:Jarosław

Napisano 15 sierpień 2018 - 10:03

Dzień dobry, z uwagi na małe pojęcie jak domowym sposobem uzbroić łódkę zanętową zapytuje szanowne grono specjalistów z forum.

Mam kadłub który sam zbudowałem i chciałem wykorzystać do napędu silnik z odkurzacza samochodowego jednak to tyle z mojej wiedzy ;)

Dalej nie mam pojęcia co i jak by móc tym sterować i wysypywać zanętę lub wywozić zestaw !

Załączone miniatury

• plyw.jpg
  • plyw1.jpg
  • silnik.jpg

• 0

#2 BartK

BartK
  • Modelarz
  • 64 postów
  • SkądWrocław
  • Imię:Bartek

Napisano 15 sierpień 2018 - 21:04

Temat - rzeka. Najprościej uzbroić w typowy sprzęt modelarski a takie wynalazki jak silnik od odkurzacza wyrzucić tam gdzie ich miejsce. Poczytaj i podpytaj na podstronach szkutniczych, prześledź wyposażenie podobnych łódek, przecież nie jesteś pierwszy z takim problemem technicznym. A poza tym może pytaj trochę konkretniej. O zdalnym sterowaniu wiesz cokolwiek, czy jesteś totalnie zielony?

• 0

#3 Tom

Tom
  • Modelarz
  • 149 postów
  • SkądSłupsk
  • Imię:Tomasz

Napisano 16 sierpień 2018 - 10:12

Ten silnik się nie nadaje bo ma zbyt duże obroty i za duży pobór prądu. Poszukaj silnika na 6-12 V z obrotami 8000-10000 przy 6-12 V.

Do tego odpowiedni regulator obrotów. Typowe łódki zanętowe mają dwa silniki  i śruby, a sterowanie odbywa się zmianą obrotów i kierunkiem obrotów. Wszystkie wystające elementy (ster, wał, śruba) mogą powodować zaczepy.

• 0

#4 Major

Major
  • Modelarz
  • 197 postów

Napisano 16 sierpień 2018 - 17:11

Tu znajdziesz troche 

http://www.mosfet.com.pl/

regulatory , silniki 

• 0

#5 Taurus

Taurus
  • Modelarz
  • 5 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 sierpień 2018 - 20:39

Tu znajdziesz troche 

http://www.mosfet.com.pl/

regulatory , silniki 

Cenie każdą podpowiedź dla nowicjusza :)

• 0

#6 yarecki61

yarecki61
  • Modelarz
  • 480 postów
  • SkądKoziegłowy k/Poznania
  • Imię:Jarek

Napisano 17 sierpień 2018 - 20:51

Jarku wpisz na you tube budowa łódki zanętowej,są filmiki o budowie,sterowaniu.....jest tego dużo... :)

• 0

#7 Taurus

Taurus
  • Modelarz
  • 5 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpień 2018 - 21:50

Jarku wpisz na you tube budowa łódki zanętowej,są filmiki o budowie,sterowaniu.....jest tego dużo... :)

Można i tak :)

• 0

#8 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 1084 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 20 sierpień 2018 - 12:09

... a tak przy okazji to temat zanęcania z takich łódek jest bardzo kontrowersyjny w środowisku wędkarskim i PZW. Z tego co mi się obiło o uszy, to są zakazy, szczególnie na małych akwenach (ale pewnie będzie dalszy progres) i trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie i nie o każdej porze da się toto wykorzystać bez narażania się na przykre konsekwencje. Zresztą z modelarstwem lotniczym RC jest obecnie podobnie i będzie jeszcze gorzej (wchodzi coraz więcej restrykcyjnych przepisów, że ręce opadają - najnowszy unijny "KWIATEK": kolczykowanie wszystkich w UE, jak leci 10-cio cyfrowym numerem). :rolleyes:

• 0

#9 Taurus

Taurus
  • Modelarz
  • 5 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 sierpień 2018 - 22:27

... a tak przy okazji to temat zanęcania z takich łódek jest bardzo kontrowersyjny w środowisku wędkarskim i PZW. Z tego co mi się obiło o uszy, to są zakazy, szczególnie na małych akwenach (ale pewnie będzie dalszy progres) i trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie i nie o każdej porze da się toto wykorzystać bez narażania się na przykre konsekwencje. Zresztą z modelarstwem lotniczym RC jest obecnie podobnie i będzie jeszcze gorzej (wchodzi coraz więcej restrykcyjnych przepisów, że ręce opadają - najnowszy unijny "KWIATEK": kolczykowanie wszystkich w UE, jak leci 10-cio cyfrowym numerem). :rolleyes:

O zanęcaniu i zakazach w PZW temat rzeka a chodzi szczególnie o produkty żytnie które ryba nie zjada a fermentują na dnie. Wędkuję od ponad 40 lat i bardzo dbam o środowisko. Jestem też specjalistą i instruktorem zarybieniowym. Łódka ma służyć szczególnie do precyzyjnego dowiezienia zestawu karpiowego w łowisko i tyle. Taka łajba robi mniej hałasu niż wiosłowanie pontonem czy łodzią ;)

• 0

#10 GUMIŚ

GUMIŚ
  • Modelarz
  • 11 postów
  • SkądPoznań
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 styczeń 2019 - 10:00

Łodzie zanętowe najczęściej są napędzane dwoma niskoobrotowymi (ok. 3-4tys. obr.) silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatora 12V. Skręcanie za pomocą różnicowania ciągu. Regułą jest umieszczenie napędu w zabudowanym w obrysie modelu tunelu tak aby żadne elementy nie wystawały poza obrys kadłuba. Może być też jeden silnik, ale wymaga to zastosowania steru umieszczonego np. na wylocie z tunelu.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sterowanie, napęd, silnik, śruba

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych