Skocz do zawartości

Poszukuje osób do testowania części z Druku 3D


Druk 3D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sensie jest wystarczajaco dobry zeby zrobić konstrukcję która poleci. Przemek ma oczywiście dużo racji - są ograniczenia zarówno wykonawcze jak i eksploatacyjne. To co mnie uderza to że na siłe próbuje się wszystko drukować w takim modelu. Dla skrzydła wolał bym konstrukcję opartą o weglową rurę. 

 

Co do konstrukcji jak napisał Przemek opartych o miedzywarstowe przyleganie - zawsze można tą powierzchnie czyms wykończyć np żywicą...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W sensie jest wystarczajaco dobry zeby zrobić konstrukcję która poleci. Przemek ma oczywiście dużo racji - są ograniczenia zarówno wykonawcze jak i eksploatacyjne. To co mnie uderza to że na siłe próbuje się wszystko drukować w takim modelu. Dla skrzydła wolał bym konstrukcję opartą o weglową rurę. 

 

Co do konstrukcji jak napisał Przemek opartych o miedzywarstowe przyleganie - zawsze można tą powierzchnie czyms wykończyć np żywicą...

 

No można tak ująć. Jest również wystarczająco dobry by coś wizualnie stworzyć, ale chciałbym się więcej dowiedzieć od autora tematu dlaczego "PLA materiał bardzo dobry." ??

 

Przemek od lat siedzi w tym temacie, buduje, testuje i drukuje. Ja również, może Piotrze i Ty. Ale ciężko mi się zgodzić ze stwierdzeniem, że PLA to materiał BARDZO dobry .... Dobry może tak, ale jeśli chodzi o użyteczność w mechanice albo wyższych temp. jest po prostu do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam watek z ciekawością ale powiem tak ze wytrzymałość jest powiązana z projektem bo można tak zaprojektować model ze wytrzymałość będzie duża bo kto powiedział ze to ma być bryła od razu ? Konstrukcje klejone tez mogą być i z pewnością bedzie bardziej wytrzymałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam watek z ciekawością ale powiem tak ze wytrzymałość jest powiązana z projektem bo można tak zaprojektować model ze wytrzymałość będzie duża bo kto powiedział ze to ma być bryła od razu ? Konstrukcje klejone tez mogą być i z pewnością bedzie bardziej wytrzymałe

 

To już lepiej wyfrezować w drewnie... Albo dać styropian i okleić go tkaniną szklaną. PLA ma gęstość 2x drewna.

 

Chociaż ostatnio spotkałem też taką technikę - ale wymaga baaaardzo dużego pola druku:

https://youtu.be/xD1OJm1i8Ig?t=428

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie lepiej, po to dyskutujemy żeby przemyśleć konstrukcje w nowej technologii druku 3d, budowalem modele z listewek oklejane folią i latały a nie znam konstrukcji która wytrzyma zderzenie z ziemią.

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

 

Przy zderzeniu z ziemią , przy masie modeli to nic nie wytrzyma :)  oglądałem filmiki to masakra :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

khmm .. to trzeba to teraz rozgraniczyć, czy mowa o drukowaniu modeli czy części do modeli .... modelem z PLA bym poleciał, ale np. orczyków nawet w tanim piankolocie z tego materiału bym już nie polecał ........

 

Dlatego napisałem temat. Wy się znacie na samolotach, co musi jakie być itd. Gdybym sam wiedział wszystko nie było by tego tematu.

 

Tu chce polegać na waszym doświadczeniu i współpracy. 

Wiadomo że może być pewne ryzyko, że wydrukowana część np pęknie i samolot sie rozwali. Dlatego zrobimy to z głową i z wieloma testami myśle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem temat. Wy się znacie na samolotach, co musi jakie być itd. Gdybym sam wiedział wszystko nie było by tego tematu.

 

Tu chce polegać na waszym doświadczeniu i współpracy.

Wiadomo że może być pewne ryzyko, że wydrukowana część np pęknie i samolot sie rozwali. Dlatego zrobimy to z głową i z wieloma testami myśle :)

Dlatego wymiana myśli jest wskazana

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wymiana myśli jest wskazana

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

 

Jak najbardziej. 

 

Chętnie zobaczę części od was które wam najczęściej wysiadają. Pokażcie zdjęcia, rysunki, projekty cokolwiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

khmm .. to trzeba to teraz rozgraniczyć, czy mowa o drukowaniu modeli czy części do modeli .... modelem z PLA bym poleciał, ale np. orczyków nawet w tanim piankolocie z tego materiału bym już nie polecał ........

Akurat nie jest tak źle. Trzeba wiedzieć jak ten element zaprojektować i w jakiej orientacji drukować. W mojej P61 stosuje takie. Prędzej orczyk serwa strzeli niż pęknie PLA. Śmigła z PLA tez dają radę. Ale ponownie trzeba wiedzieć jak je wydrukować.

Jak najbardziej.

 

Chętnie zobaczę części od was które wam najczęściej wysiadają. Pokażcie zdjęcia, rysunki, projekty cokolwiek.

To nie jest modelarstwo samochodowe gdzie na skutek kraks pękają jakieś drobne elementy. Tutaj jak strzeli orczyk lub zablokuje się serwo to model idzie do piachu. To co można naprawić względnie łatwo to mocowania podwozia, tłumików. Silników. Takie obrażenia powstają zazwyczaj w czasie twardego lądowania kiedy sam model nie cierpi za bardzo i pękają detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tutaj:

 

 

Każda geometria, która swoją wytrzymałość opiera na przyleganiu międzywarstwowym druku jest skazana na przedwczesną destrukcję w stosunku do tego samego elementu wykonanego np z drewna lub węgla lub innej tradycyjnej metody stosowanej w modelarstwie.

 

 

Wydruki traktujemy jak materiał anizotropowy - o skrajnie różnych wytrzymałościach prostopadle i równolegle do kierunku nabudowywania warstw.

Maksymalna wytrzymałość jest w płaszczyżnie druku a prostopadle najmniejsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat orczyki serw - to krytyczny element, który przenosi obciążenia...

W sumie osłony serw - te do których przykręca się serwa - też...

 

Reszta o której piszesz to ozdóbki - do nich nie trzeba filozofii... drukujesz i tyle. Tu nie ma co testować - bo niby co? Są pewne sztuczki i kruczki jak ułożyć element aby jego jakość po wydrukowaniu była jak najlepsza : np kule wydrukować w 2 połówkach zamiast 1 - bo spód może być tragiczny, figurkę pilota podzielić na komponenty i skleić - łatwiej jest zatuszować lokalne łączenia rąk z korpusem niż usuwać supporty z całej figurki. To wymaga po prostu doświadczenia i obeznania w temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do sztuczek do skupil bym sie bardziej na zagadnieniach typu jak wydrukowac elementy żeby były planarne, jak zaprojektować połączenie klejone dużych segmentów żeby samo się centrowało i przenosiło poprawnie obciążenia, wyzwaniem wszystkich druków jest sama natura budowania juz na czymś - czyli kąt pionowego schodzenia/rozchodzenia się ścian nie powinien przekraczać 45st (inaczej trzeba podporować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie minęło wiele czasu, a założyciel tego tematu- Krzysztof,  wydrukował według mojego projektu  ramki do serw KST do szybowca F5j.

Drukował z ABSu Z-ULTRAT i nylonu żebym mógł wybrać gotowy materiał i wyrób  do mojego zastosowania. Wybrałem UltraT. Jest w miarę elastyczny, przy tym twardy.  Ładnie się obrabia- gwintuje.

Nie spodziewałem się, że wydruk 3D może być tak precyzyjny. Dla oddania skali wydruku- ta mniejsza ramka ma wymiar zewnętrzny26x36mm.

 

Robota porządnie wykonana, terminowo. Kontakt z Krzysztofem bardzo dobry.  Polecam.

 

post-19581-0-51514900-1544552374.jpg

post-19581-0-89896800-1544552358_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne. Trzeba było wykorzystać zalety druku w 100% i wydrukować też otwory. Niekoniecznie gwintowane - ale przynajmniej pod wymiar do gwintowania. Chociaż ja z doświadczenia wiem, że otwory w ABS/PLA/Nylon można "gwintować" wkręcając śrubę bezpośrednio w przygotowany otwór. Przecież to nie jest metal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.